MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020 i egzamin ósmoklasisty 2020 zostały przełożone. Nowy termin to czerwiec - poinformował premier Mateusz Morawiecki 9.04.2020

mk/NG
Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty i matur w pierwotnie planowanych terminach jest podczas epidemii koronawirusa niemożliwe - oceniają rodzice, uczniowie i domagają się pilnego podjęcia decyzji w tej sprawie.
Przeprowadzenie egzaminu ósmoklasisty i matur w pierwotnie planowanych terminach jest podczas epidemii koronawirusa niemożliwe - oceniają rodzice, uczniowie i domagają się pilnego podjęcia decyzji w tej sprawie. Karolina Misztal
- Decyzja na temat przełożenia matury 2020 i egzaminu ósmoklasisty 2020 została ogłoszona w czwartek 9.04.2020 r. - To ostatni moment - komentują uczniowie, rodzice i eksperci oświatowi. W czwartek w szkołach zaczyna się przerwa świąteczna, po której już 21.04 miałby rozpocząć się egzamin ósmoklasisty, a niecałe trzy tygodnie później - matura.

Aktualizacja czwartek 9.04.2020

Nowe terminy matury 2020 i egzaminu ósmoklasisty! Rząd w czwartek 9.04.2020 r. ogłosił decyzję w sprawie przełożenia egzaminów: ósmoklasisty oraz maturalnych na czerwiec 2020.

Środa 9.04.2020
W związku z epidemią koronawirusa szkoły, przedszkola i uczelnie mają być zamknięte do 14 kwietnia 2020 r., jednak wielu ekspertów podkreśla, że szczyt zachorowań dopiero przed nami.

Mało realne jest, że po świętach wielkanocnych uczniowie wrócą do ławek i przystąpią do egzaminów ujętych w harmonogramie roku szkolnego. Jaka będzie decyzja MEN? Okaże się to w czwartek 9.04.2020 r.

Co z egzaminem ósmoklasisty i maturą 2020?

Czy zbliżające się egzaminy maturalne oraz ósmoklasistów odbędą się? Czy ich pierwotny termin ulegnie zmianie?

- Decyzje dotyczące egzaminów (ósmoklasistów i maturalnych) zostaną ogłoszone w ten czwartek - zapowiedział Piotr Müller , rzecznik rządu we wtorek, 7 kwietnia w Polskim Radiu 24. - Mogę zapewnić, że jeśli zostaną podjęte jakiekolwiek decyzje dotyczące przesuwania egzaminów, to zapewnimy odpowiedni termin do przygotowania się.

W czwartek, 9 kwietnia 2020 r. mają też zostać ogłoszone decyzje w kwestii tego, czy obowiązujące obecnie obostrzenia na terenie naszego kraju będą kontynuowane i w jakiej formie.

Apele do rządu o decyzje ws. matur i egzaminu ósmoklasisty

O jak najszybszą decyzję w sprawie egzaminów ósmoklasisty i maturalnych apelują organizacje społeczne, Związek Nauczycielstwa Polskiego, pedagodzy z Polskiej Akademii Nauk, rzecznik praw dziecka, a także samorządowcy i maturzyści.

W liście zaadresowanym do Mateusza Morawieckiego i ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego tegoroczni maturzyści domagają się "ogłoszenia przez rząd jasnego stanowiska ws. terminów matur, biorąc pod uwagę niebezpieczeństwo związane z pandemią". List wysłali pod koniec marca i dali przedstawicielom rządu tydzień na odpowiedź.

Również przedstawiciele gdańskiego środowiska akademickiego zaapelowali do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, by przeciwstawiła się organizacji matur w maju 2020 i podjęła działania zapobiegające powstaniu bałaganu, który może nastać podczas rekrutacji na studia.

Inicjatorem apelu, opublikowanego 5 kwietnia na portalu petycjeonline.com, jest prof. Piotr Dominiak z Katedry Nauk Ekonomicznych, Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

- Rekrutację do liceów trzeba oprzeć o świadectwa i tyle. Żaden problem - mówi prof. Dominiak. - Przyzwoitość nakazywałaby ogłosić to teraz, a nie trzymać dzieciaki w niepewności. Mają i tak dużo stresów z racji obowiązujących restrykcji. Decyzja w sprawie przesunięcia matur jest (...) oczywista. W maju nie da się ich przeprowadzić. I trzeba mieć pomysł, jak z tego wybrnąć, również w kontekście rekrutacji na uczelnie.

Zdaniem profesora Dominiaka, należałoby ustalić wspólny terminarz rekrutacji na nowy rok akademicki dla wszystkich krajowych uczelni. Biorąc pod uwagę prawdopodobny wariant, że matury miałyby odbyć się w lipcu lub we wrześniu, istotne jest przesunięcie rekrutacji w czasie, podobnie jak inauguracji semestru zimowego.

Jeżeli ze względu na sytuację epidemiologiczną nie udałoby się przeprowadzić egzaminów maturalnych aż do września, prof. Dominiak proponuje, by przyjęcia na studia zorganizować na podstawie świadectw szkolnych, bądź też pozwolić uczelniom na przeprowadzenie egzaminów wstępnych.

Andrzej Duda: Matury się odbędą, pytanie tylko kiedy

W trakcie dyskusji na Facebooku prezydent RP Andrzej Duda, zapytany o tegoroczną maturę, odpowiedział:

– To nie jest atmosfera, która sprzyjałaby normalnemu życiu (...). To poważna decyzja, która zostanie podjęta w konsultacji absolutnej z ministrem zdrowia, de facto prawie że minister zdrowia zdecyduje, czy matury mogą się odbyć w normalnym terminie. Wiem, że trwają konsultacje na ten temat (...) – przyznał prezydent.

Andrzej Duda zaznaczył, że nie wyobraża sobie, żeby matury mogły zostać odwołane.

– Należy liczyć się z tym, że matury będą przesunięte, jeżeli taka będzie decyzja ministra zdrowia i ekspertów – mówił Duda. – Matury na pewno się odbędą, pytanie tylko kiedy.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki