MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Dziś pierwszy dzień matur w pandemii. Egzamin w sanitarnych obostrzeniach

Szkoły w całym województwie musiały przystosować się do specjalnych wymogów.
Szkoły w całym województwie musiały przystosować się do specjalnych wymogów. Krzysztof Kapica
Matura 2020 z CKE będzie inna niż wszystkie. Szkoły w całym województwie musiały przystosować się do specjalnych wymogów. Sprawdziliśmy, jak wyglądała sytuacja tuż przed rozpoczęciem egzaminów.

Matura 2020 podczas epidemii koronawirusa. Jak wygląda egzamin?

Uczniowie musieli do szkoły przynieść własne przybory i wodę, a rodzice nie mogli wejść do budynku. Ławki muszą być oddalone od siebie o półtora metra, w takiej odległości też musieli stać od siebie maturzyści, zanim wejdą do sal egzaminacyjnych. Maseczki lub inne osłony na nos i usta można zdjąć, dopiero gdy usiądzie się w ławkach. To najprostsze z zaleceń, jakim dzisiaj muszą poddawać się maturzyści i szkoły.

Do matury w LO nr 1 w ZSO nr 1 Pruszczu Gdańskim podchodzi 109 tegorocznych maturzystów oraz kilkunastu skierowanych przez OKE. Placówka jest dobrze przygotowana, jednak trochę obaw jest.

- Jesteśmy dobrze przygotowani do rozpoczynających się matur. Jednak obawy oczywiście są - mówi Iwona Zielińska, wicedyrektor ZSO nr 1 w Pruszczu Gd. - Przede wszystkim mamy spełnione wyznaczone procedury. Są przygotowane płyny dezynfekujące, przyłbice i rękawiczki dla nauczycieli. Przystępujący do matury są powiadomieni, o tym, kiedy mają zakładać maseczki, co powinni mieć ze sobą, którędy wejść do szkoły - podzieliśmy ich na grupy i różne wejścia do budynku. Matury nie odbędą się jak dotychczas w hali sportowej, gdzie mieścili się wszyscy maturzyści, ale w salach 12-osobowych, położonych w pewnej odległości od siebie i na różnych kondygnacjach, żeby młodzież nie gromadziła się w jednym miejscu na korytarzu.

Matura 2020. Jakie zasady sanitarne?

Iwona Zielińska przyznaje, że organizacja matur w tym roku była trudniejsza. - Na pewno jest więcej osób zaangażowanych - dodaje. - Ze względu na podział na sale musiałam także do komisji powołać nauczycieli z innych szkół. Na egzamin z matematyki aż jedenastu.

W I LO w Malborku maturę będzie zdawało 106 tegorocznych absolwentów. Już od piątku czekają na nich przygotowane trzy pomieszczenia: aula, sala gimnastyczna i sala lekcyjna. Stoliki oddalone są od siebie nawet na większą odległość niż półtora metra. Na stolikach leżą słowniki, obok są płyny do dezynfekcji.

- Przed użyciem słownika uczeń będzie musiał zdezynfekować dłonie - mówi Hanna Lalak, dyrektor I LO.

Pod względem sanitarnym szkoła jest gotowa. W minionym tygodniu trwały konsultacje przed zakończeniem roku szkolnego dla młodszych klas, a jeszcze wcześniej - dla maturzystów.

Nauczyciele zostali przeszkoleni w zakresie procedur bezpieczeństwa, uczniowie i rodzice też dostali te wytyczne, ale na szkolnych korytarzach dodatkowo umieszczono niezbędne informacje. Uczniowie wejdą do szkoły dwoma drzwiami, kilku nauczycieli będzie kierowało ruchem na zewnątrz i w środku. Członkowie komisji cały czas będą w maseczkach lub przyłbicach i w rękawiczkach.

Sporo wysiłku w przygotowania musieli włożyć pracownicy II LO w Malborku, gdzie odbędzie się największa matura w mieście - dla ok. 200 uczniów.

- Razem z komisjami i nauczycielami dyżurującymi będzie to nawet do 300 osób każdego dnia przez trzy pierwsze dni. Musieliśmy trochę pokombinować, żeby wygospodarować dodatkowe miejsca, a potrzebujemy około 20 gabinetów; ta liczba może być różna na matematyce i angielskim - wyjaśnia Zbigniew Kowalski, dyrektor II LO w Malborku. W tej szkole członkowie komisji mają zjawić o godz. 7.40, a pierwsi uczniowie będą wpuszczani odgodz. 8.10 .

Matura 2020. Ile pomieszczeń potrzeba?

W ZSP 4 w Malborku matura odbędzie się tylko w klasach lekcyjnych. W zależności od liczby uczniów zdających dany przedmiot przygotowano 7 klas na język polski, 14 na matematykę i 9 na angielski.

- Mamy ok. 90 tegorocznych absolwentów. Natomiast najwięcej osób, bo około 130 przystąpi do matematyki, ale wśród nich są uczniowie, którym szczęście nie dopisało na maturze w poprzednim roku, lub chcący podwyższyć ocenę - wyjaśnia Roman Klofczyński, wicedyrektor ZSP 4. - Na poziomie rozszerzonym największą popularnością cieszy się angielski - 60 osób, potem geografia i WOS, niewielka liczba uczniów będzie zdawała fizykę i historię, a najmniej - chemię i biologię.

Dyrekcja opracowała też procedurę przemieszczania się.

- Szkoła będzie otwarta na 90 minut przed każdym egzaminem. Gdy tylko uczniowie będą wchodzić, uruchamiamy dyżury nauczycielskie. Wszyscy uczniowie będą wchodzili tylko jednym wejściem od strony ul. Parkowej. Po egzaminie młodzież będzie opuszczała budynek wyjściem od strony boiska, żeby ruch był jednostronny. Uczniowie instrukcję otrzymali pocztą mailową, szkoła została też oplakatowana - mówi Roman Klofczyński.
W kartuskim ZSZiO młodzież gromadzić się będzie przed szkołą w stosownej odległości, w maseczkach, już o godz. 7.45. Do szkoły wpuszczani będą pojedynczo, gdzie przez kolejnego nauczyciela wpuszczani będą o godz. 15 bezpośrednio na salę gimnastyczną.

- Oby nie było żadnych przykrych niespodzianek z zewnątrz, to sobie poradzimy - mówi dyrektor Grażyna Maczulis.
Jedynym problemem, z którym dyrekcja musiała się zmierzyć, to zwiększona liczba komisji.

Warto pamiętać, że podczas matury można korzystać tylko z tych przyborów, które zostały określone przez CKE. Niektóre musi zapewnić szkoła: słowniki i karty ze wzorami.

Nie można wnieść ze sobą pamiątek, maskotek na szczęście i telefonów komórkowych. Szkoła nie przygotowuje w tym roku żadnego jedzenia ani napojów.

Matura 2020.Terminy egzaminów

Tegoroczne matury zaczynają się dzisiaj egzaminem z j. polskiego. Każdego dnia będą przeprowadzane dwie sesje egzaminacyjne: pierwsza o godz. 9 i druga - o godz. 14. Jutro - matematyka, a w środę egzamin z j. angielskiego (poziom podstawowy i rozszerzony). W przyszłym tygodniu m.in. matematyka, biologia, chemia, geografia i WOS. Arkusze egzaminacyjne będą zamieszczone na stronie cke.gov.pl około pięciu godzin po przeprowadzeniu danego egzaminu.

Szkoły w całym województwie musiały przystosować się do specjalnych wymogów.

Matura 2020. Dziś pierwszy dzień matur w pandemii. Egzamin w...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki