Matura 2019. Przecieki maturalne? Co będzie na egzaminach maturalnych? Polski, matematyka, angielski. Oto pewniaki. Pytania CKE 2.05.2019

Sandra Janikowska
Matura 2019. Przecieki maturalne możliwe? Co roku pojawia się mnóstwo informacji w sieci na ten temat. To oczywiście nieprawda! My zebraliśmy dla Was PEWNIAKI - tematy, które warto mieć przygotowane, bo jest duże prawdopodobieństwo, że mogą się pojawić. Matura 2019 rozpocznie się już 6.05.2019 r. Co będzie na maturze? Sprawdziliśmy, na co warto zwrócić uwagę przed egzaminem maturalnym 2019, jakie mogą się pojawić tematy i zadania na maturze z języka polskiego, matematyki, języków obcych. W sieci już pojawiły się tzw. przecieki. Sprawdź, czego się spodziewać na maturze 2019!

Matura 2019. Przecieki?

Internet roi się od fałszywych stron oferujących informacje dotyczące przecieków maturalnych. Znajdą się i tacy, co uważają, że znają dokładne pytania i odpowiedzi egzaminów maturalnych 2019.

Nie rejestrujcie się na stronach internetowych, które rzekomo za sprawą jednego SMSa, zapewnią Wam zdaną maturę. Wszelkie pytania i odpowiedzi zostaną opublikowane po zakończeniu matury jeszcze tego samego dnia. Pierwsze arkusze ukażą się w sieci już 6 maja 2019. Pod żadnym pozorem nie dajcie się nabrać naciągaczom!

Z czym w 2019 roku przyjdzie zmierzyć się maturzystom? Jakie tematy pojawią się na języku polskim, matematyce, biologii, chemii, fizyce, geografii itd? Co eksperci CKE będą chcieli sprawdzić? Tego wszystkiego dowiemy się podczas egzaminów.

Nie ma co liczyć na PRZECIEKI! Strony, na których rzekomo znajdziemy informacje o zadaniach na maturze 2019 to zwykłe oszustwo.

Gdyby arkusze maturalne, przygotowanego przez CKE, wyciekły to trzeba by maturę 2019 powtórzyć.

Czytaj także

Matura 2019. Pewniaki z języka polskiego

Co mówią poloniści o egzaminie maturalnym 2019 z języka polskiego? "Moim zdaniem nie ma sensu niczego obstawiać, bo przewidywania rzadko się sprawdzają" - komentuje Jarosław Acalski, nauczyciel z liceum. Dodaje, że uczniowie powinni skupić się na 9 głównych lekturach, tzw. "gwiazdowych".

Lektury "z gwiazdką":

 • Bogurodzica
 • Treny, Pieśni, Psalmy- Jan Kochanowski
 • Dziady cz.III- Adam Mickiewicz
 • Pan Tadeusz- Adam Mickiewicz
 • Krzyżacy/Potop/Quo vadis- Henryk Sienkiewicz
 • Lalka- Bolesław Prus
 • Wesele- Stanisław Wyspiański
 • Ferdydurke- Witold Gombrowicz
 • Wybrane opowiadanie- Bruno Schulz

Warto też zapoznać się z innymi książkami, których znajomością można będzie pochwalić się chociażby w rozprawce. W natłoku informacji i emocjonujących wydarzeń trzeba znaleźć chwilę na zapoznanie się z twórczością Stefana Żeromskiego, Juliana Tuwima, Leopolda Staffa, Jana Kasprowicza, Bolesława Leśmiana, Bruno Schulza, Jarosława Iwaszkiewicza czy Juliusza Słowackiego.

Koniecznie sprawdźcie także cechy poszczególnych epok literackich czy najważniejsze motywy literackie. Maturzyści powinni także przypomnieć sobie historie zawarte m.in w: "Lalce","Tango","Przedwiośniu","Królu Edypie", "Zbrodni i karze", "Hamlecie", "Makbecie", "Jądrze ciemności", "Chłopach" czy "Imieniu róży".

Czytaj także

Nie zapominajmy o podstawowych formach pisemnych - zaproszeniu, opisie, charakterystyce, czy najbardziej popularnej rozprawce.

Czytaj także

Za formę pisemną można zdobyć sporą ilość punktów, dlatego przed egzaminem warto przypomnieć sobie z jakich elementów powinny się składać poszczególne formy.

Lektury, fragmenty tekstów, wiersze do interpretacji, które pojawiły się w poprzednich latach:
Matura z polskiego 2018:"Lalka", "Noce i dnie"
Matura z polskiego 2017:"Ziemia, planeta ludzi", "Słyszę czas"
Matura z polskiego 2016:"Dziady, cz. IV", "Dałem słowo"
Matura z polskiego 2015:"Lalka", "Ta jedna sztuka"
Matura z polskiego 2014:"Potop", "Wesele"
Matura z polskiego 2013:"Gloria victis", "Mazowsze" i "Przedwiośnie"
Matura z polskiego 2012:"Dziady", "Lalka" i "Ludzie bezdomni"

Matura 2019. Pewniaki z matematyki

Według specjalistów zadania matematyczne, które pojawiają się na tzw. egzaminie dojrzałości - od lat są takie same. Zmieniają się tylko liczby. Prezentujemy 10 najczęściej pojawiających się działów i typów zadań maturalnych z matematyki:

 • potęgi i pierwiatki
  Przykład: Liczba 9^5 podzielona przez 4^2 jest równa...
 • procenty
  Przykład: Buty, które kosztowały 220 złotych, przeceniono i sprzedano za 176 złotych. O ile procent obniżono cenę butów?
 • logarytmy
  Przykład: Dane są liczby a=−127, b=log1464, c=log1327. Iloczyn abc jest równy...
 • funkcja liniowa
  Przykład: Najmniejszą liczbą całkowitą spełniającą nierówność x5+7–√>0 jest...
 • funkcja kwadratowa
  Przykład: Oblicz najmniejszą i największą wartość funkcji kwadratowej f(x)=x^2−6x+3 w przedziale ⟨0,4⟩.
 • układy równań
  Przykład: Układ równań 2x−3y=5−4x+6y=−10 i −4x+6y=−10...
 • wartość bezwzględna
  Przykład: Liczba |3−9|−3 jest równa...
 • ciągi arytmetyczne
  Przykład: Wszystkie dwucyfrowe liczby naturalne podzielne przez 7 tworzą rosnący ciąg arytmetyczny. Dwunastym wyrazem tego ciągu jest liczba...
 • geometria przestrzenna i trygonometria
  Przykład: Przekątna podstawy graniastosłupa prawidłowego czworokątnego jest dwa razy dłuższa od wysokości graniastosłupa. Graniastosłup przecięto płaszczyzną przechodzącą przez przekątną podstawy i jeden wierzchołek drugiej podstawy. Płaszczyzna przekroju tworzy z podstawą graniastosłupa kąt α o mierze...
 • rachunek prawdopodobieństwa
  Przykład: Ile jest wszystkich dwucyfrowych liczb naturalnych podzielnych przez 3?

Matura 2020. Jak się uczyć? Jak powtarzać do matury? Tradycy...

Matura 2010. Pewniaki z angielskiego

Bardzo ciężko sprecyzować dokładną tematykę czy zagadnienia, które pojawią się na egzaminie maturalnym. Znacznie prościej podać typy zadań, które znajdziecie w każdym arkuszu z poprzednich matur. Oto one:

Pierwsze trzy zagadnienia to zadania słuchowe. Na podstawie 2-3 nagrań musisz zaznaczyć poprawną odpowiedź, z reguły pytania te dotyczą semantyki danego tekstu. Oprócz zadań słuchowych w arkuszach maturalnych z języka obcego znajdą się też zadania sprawdzające rozumienie i pracę nad tekstem. Kolejne zadanie dotyczy przyporządkowania paragrafu-tytułu do odpowiedniego akapitu. Zaraz za nim znajduje się zadanie, w którym w wyznaczonych lukach trzeba umieścić pasujące zdania. Następne 2-3 ćwiczenia to zadania testowe ABCD, w których wybiera się jedną prawidłową odpowiedź. Jednym z cięższych zadań jest uzupełnienie tekstu pojedynczymi wyrazami tak, aby powstał całkowicie spójny i logiczny tekst. Oprócz znajomości znaczenia słów, trzeba sprawnie operować gramatyką oraz ortografią w danym języku. Najwięcej punktów można zdobyć dzięki pracy pisemnej. Z reguły musi ona zawierać od 200 do 250 znaków i jest to artykuł lub rozprawka.

Jak przygotować się do matury z języka obcego w miesiąc? Ota...

Matura 2020. TOP 10 kanałów youtube dla maturzystów. Najleps...

Zdajesz maturę? Dołącz do grupy maturzystów na FB - kliknij ⇩

Zobacz też: Polonistka Anna Konarzewska o maturze z języka polskiego

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Najgorsze jest to że zakompleksiala polonistka straszy matura. Uczniowie mądrzejsi wcale jej nie słuchali tylko sami się przygotowywali. Tak trzymaj abituriencie.

w
wawrzyn

Wyciekł arkusz z polskiego:

http://instrukcjapdf.pl/pdf/matura-2019-jezyk-polski-przeciek/

Dodaj ogłoszenie