Matura 2018. Znamy wyniki matury poprawkowej na Pomorzu. Najgorzej wypadła matematyka. Są też szczegółowe wyniki matur 2018 z maja i czerwca

Monika Jankowska
Znamy już wyniki matury poprawkowej 2018 na Pomorzu. Najsłabiej, tradycyjnie, wypadła matematyka. Zdało ją niewiele ponad 40 proc. maturzystów. OKE przedstawia też szczegółowe dane dotyczące maturalnych egzaminów majowych i czerwcowych.

43 proc. z matematyki, 78 proc. z j. angielskiego i 86 proc. z j. polskiego - taka była zdawalność z poszczególnych poprawkowych egzaminów maturalnych 2018. Lepiej poszło podczas egzaminów ustnych - zdało 95 proc. przystępujących do egzaminu ustnego z j. polskiego i 87 proc. z j. angielskiego.

Sprawdź! Wszystko na temat MATURY 2018

Matura poprawkowa 2018. Ile osób zdało?

Jak dane procentowe mają się do liczby zdających?

- Najwięcej osób, bo aż 1655 zdawało matematykę. 154 osoby zdawały egzamin pisemny z j. polskiego, a 103 j. angielski. Pojedyncze osoby poprawiały j. niemiecki czy francuski - informuje Irena Łaguna, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku. - Jeżeli zaś chodzi o egzaminy ustne, to j. polski zdawało 65 osób, a angielski - 82. Wszystkie te dane dotyczą absolwentów z 2018 roku - dodaje szefowa OKE.

Przypomnijmy, że poprawkowy egzamin maturalny odbywał się 21 i 22 sierpnia 2018 r. Przystąpić do niego mogły tylko te osoby, które nie zdały wyłącznie jednego przedmiotu.

Szczęściarze, którym udało się zdać poprawkę mogą teraz odebrać zaświadczenie o wynikach i wziąć udział w dodatkowej rekrutacji na studia. Uczelnie wciąż czekają na chętnych.

Czytaj więcej na ten temat: Są miejsca na Politechnice Gdańskiej i innych uczelniach. Dodatkowa rekrutacja na studia od 11 września 2018 r.

Wyniki matury poprawkowej 2018. Komentarze nauczycieli

Tymczasem wyniki poprawki komentują nauczyciele. O to, dlaczego matematyka zawsze tak słabo wypada na egzaminach zapytaliśmy Małgorzatę Szewalie, nauczycielkę tego przedmiotu z XIX LO w Gdańsku.

- Wszystko zależy od szkoły. Nie da się porównywać na przykład liceów i techników. Wyniki zaniżają szkoły, które przygotowują się także do zawodu, a nie jedynie do matur. Moim zdaniem powinny być dwa różne egzaminy - lub ich poziomy trudności – dla uczniów liceum oraz techników – mówi nauczycielka.

Wyniki z j. polskiego komentuje za to Beata Wilimberg-Jankowska, wicedyrektor Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Gdańsku.

- Mimo tego, że procent osób, które zdały poprawkową maturę z języka polskiego jest niższy, niż w zeszłym roku – to wynik zadowala. Powodem tego spadku wydaje się dobór lektury: „Lalka“ B. Prusa - mówi polonistka. I dodaje: - Największym problemem wśród młodzieży jest znajomość tekstów. Naszym zadaniem jest nie tylko nauczanie, ale przede wszystkim zmotywowanie do czytania książek, ich interpretowania i analizowania.

Największym problemem wśród młodzieży jest znajomość tekstów. Naszym zadaniem jest nie tylko nauczanie, ale przede wszystkim zmotywowanie do czytania książek, ich interpretowania i analizowania.

Matura 2018. Szczegółowe wyniki OKE

W całym kraju do egzaminu maturalnego z wszystkich przedmiotów obowiązkowych w części ustnej i części pisemnej w maju i czerwcu (to termin dodatkowy dla tych, którzy np. z przyczyn zdrowotnych nie mogli pisać matury w maju) przystąpiło 248 762 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. Na Pomorzu - 14 823 absolwentów. Zdało 12 491 osób, czyli 84 proc. wszystkich pomorskich maturzystów (w skali kraju odsetek ten wyniósł 86 proc.).

OKE w Gdańsku podsumowała także łączną zdawalność z poszczególnych przedmiotów w maju, czerwcu i sierpniu 2018.

Wyniki matury 2018. Zdawalność na Pomorzu:

  • Z polskiego wyniosła ona 97 proc. (w skali kraju 98 proc.),
  • z matematyki 86 proc. (w skali kraju 88 proc.),
  • a angielskiego - 96 proc. (dokładnie tyle samo, co w całej Polsce).

WSPÓŁPR. WS, PP

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
onlineekspert.wsb
Witam! Aga na studiach I stopnia pozostały ostatnie wolne miejsca. Zajrzyj na naszą stronę: wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci a może któryś z kierunków Cię zainteresuje.

Pozdrawiam, Renata Mazur
Online Ekspert WSB Studia I stopnia

Pozdrawiam, Renata Mazur
Online Ekspert WSB Studia I stopnia
a
aga
Pani Renato, trochę się zagapiłam, czy jest jeszcze szansa na miejsca u Państwa mimo, że rok akademicki za pasem? o promocji to już dawno zapomniałam, ale może chociaż miejsce się znajdzie...
M
Marek
Ja znalazłem. Wczoraj złożyłem dokumenty na wsb. Dostałem bonus i mam perspektywę stypendium. Mają mega system stypendialny.
o
onlineekspert.wsb
Witam! Aga studia I stopnia w tym kierunku znajdziesz w ofercie oddziałów Wyższej Szkoły Bankowej. Zapraszam Cię na stronę wsb.pl/kandydaci/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci gdzie poznasz całą nasza ofertę oraz warunki rekrutacji. Dodam, że jeśli aplikujesz na studia do 19 września to skorzystasz z promocji zniżkowej. Jej kwota to 700 zł: 300 zł dzięki zniżce w czesnym na pierwszym roku studiów oraz 400 zł dzięki zwolnieniu z opłaty wpisowej. Zapraszam!

Pozdrawiam, Renata Mazur
Online Ekspert WSB Studia I stopnia
a
aga
ja wciąż szukam. jaką uczelnię polecacie na studia z zarządzania? chcę je łączyć z pracą, więc interesują mnie studia zaoczne, chce iść w kierunku grafiki komputerowej etc
a
aa
W dzisiejszym ( 12. IX ) wydaniu DB jest krótki felieton postulujący rezygnację z matematyki jako przedmiotu maturalnego. Jednym z argumentów jest to, że matematyki się źle uczy, innym, że jest w życiu niepotrzebna. Moim zdaniem jest potrzebna, bo wbrew obiegowym opiniom to nie tylko "rachunki","słupki", "zadania z treścią" i "geometria", ale po prostu - porządkowanie świata, narzędzie używane czasem bezwiednie do rozwiązywania problemów. To matematyka wyznacza uniwersalną ścieżkę logicznego myślenia : zdefiniować problem, zrozumieć jego istotę, rozwiązanie podzielić na elementarne etapy, znaleźć narzędzia do ich rozwiązania, użyć ich i rozwiązać problemiki po kolei, cieszyć się z wyniku i elegancji sposobu jego uzyskania i - najistotniejsze - nie panikować i nie zakładać a priori swojej indolencji. To ma zastosowanie wszędzie i zawsze. Zdarzają się oczywiście problemy bez rozwiązania, ale... wśród zadań matematycznych też to występuje.
A co do jakości nauczania matematyki w szkole - wiem, że z tym jest różnie. Tutaj jest pole do działania dla ośrodków metodycznych, inspektoratów, pasjonatów przedmiotu i ... rodziców - niezniechęcających, przyjaznych, rozumiejących te zależności.
Dodaj ogłoszenie