Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019. Matematyka - typuj „pewniaki”, „śrubuj” wyniki

Sebastian Janczy
Nauczyciel matematyki w XVII Liceum Ogólnokształcącym w Gdyni radzi, jak przygotować się do matury z matematyki.

Egzamin zbliża się wielkimi krokami, do matury zostały niespełna trzy miesiące. Ale bez obaw, do pierwszego tak poważnego egzaminu w waszym życiu jest jeszcze naprawdę sporo czasu. Jak przygotować się do zdania pisemnej matury z matematyki tak, by stała się przepustką do wymarzonej przyszłości? Najpierw skupimy się na sprawach organizacyjnych, przyjrzymy się dokładnie arkuszom i opracujemy strategię przygotowań do egzaminu. Na koniec przypomnimy jeszcze o dodatkowym wyposażeniu, które będziecie potrzebowali na maturze.

Na początek garść formalności. W tym roku maturę z matematyki na poziomie podstawowym będziecie pisać we wtorek, 7 maja, o godzinie 9. Test będzie trwał 170 minut. W tej części poradnika skupimy się na przygotowaniach do matury podstawowej, poziom rozszerzony pozostawiając do samodzielnej pracy.

Sebastian Janczy
Sebastian Janczy

Grunt to strategia

Jak wygląda arkusz maturalny z matematyki? Składa się z dwóch części - zamkniętej z 25 zadaniami (każde za 1 punkt) i otwartej - tu będzie 9 zadań (możecie zdobyć od 2 do 5 punktów). Macie więc 34 zadania, za które łącznie można otrzymać 50 punktów. Pamiętajcie, że aby maturę zdać, wystarczy oczywiście 30 procent, ale pamiętajcie, by zawsze mierzyć wyżej - już wkrótce przekonacie się, że to nie jest takie trudne.

Jaką zatem przyjąć strategię przygotowań i pisania egzaminu? Dla każdego to oczywiście sprawa indywidualna, ale niezłym rozwiązaniem może być założenie trzech kroków:

1. Po pierwsze - pamiętajcie, że gwarantujecie sobie pozytywny wynik egzaminu już na etapie rozwiązywania zadań zamkniętych (żeby zdać maturę, wystarczy poprawnie odpowiedzieć na 15 z nich. Oczywiście im więcej, tym lepiej).

2. Następnie wytypujcie „pewniaki”, które zawsze (lub prawie zawsze) znajdują się w arkuszach, jak choćby nierówność z trójmianem kwadratowym, ciągi czy zadanie z klasycznego prawdopodobieństwa - i perfekcyjnie, systematycznie się do nich przygotowujcie.

3. W ostatnim, trzecim kroku, skupcie się na „śrubowaniu” wyniku, starając się uzyskać jak najwięcej punktów z pozostałych zadań.

Warto intensywnie powalczyć, by wcielić tę strategię w życie.

Kalkulator i tablice

Dobrą wiadomością jest to, że w swojej walce nie będziecie pozbawieni oręża. W waszym wyposażeniu znajdą się kalkulator i broszurka z wzorami matematycznymi, które ułatwią pisanie, jeśli tylko zawczasu pomyślicie o tym, by maksymalnie wykorzystać możliwości, jakie wam dają.

Dlatego już teraz kupcie kalkulator, którego będziecie używali podczas egzaminu, i korzystajcie z niego w trakcie nauki. Przyzwyczajcie się do niego. Pamiętajcie, że musi on być prosty, ale taki w zupełności wystarczy. Wydrukujcie również wzory matematyczne, które są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE), i miejcie je zawsze przy sobie, gdy rozwiązujecie zadania. Dzięki temu poznacie ich układ i nie będziecie musieli w panice szukać potrzebnych informacji na maturze.

To wszystko, czego dziś potrzebujecie. Zadbajcie o pozytywne nastawienie i do pracy!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki