Matura 2018 język kaszubski, poziom rozszerzony. Maturę z j. kaszubskiego napisało 25 młodych Pomorzan [arkusz,odpowiedzi]

Monika Jankowska, Katarzyna Gruszczyńska
Matura 2018 język kaszubski, poziom rozszerzony- arkusze,  odpowiedzi
Matura 2018 język kaszubski, poziom rozszerzony- arkusze, odpowiedzi
W środę, 23 maja 2018 r., maturzyści zmierzyli się z egzaminem dojrzałości z języka kaszubskiego. Matura z języka kaszubskiego rozpoczęła się punktualnie o godz. 9.

Matura 2018. Język kaszubski, poziom rozszerzony - arkusze, odpowiedzi

Język kaszubski jest na maturze w grupie przedmiotów dodatkowych, a więc nieobowiązkowych. W tym roku, jak podaje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku, do matury z j. kaszubskiego przystąpiło 25 osób, wszyscy na poziomie rozszerzonym. Dla wszystkich było to pierwsze podejście do tego przedmiotu, nikt z maturzystów z ubiegłych lat nie zdecydował się na jego poprawę. Pisemna matura z kaszubskiego odbyła się po raz 14.

Matura 2018 język kaszubski, poziom rozszerzony- arkusze,  odpowiedzi

Matura 2018 język kaszubski, poziom rozszerzony. Maturę z j....

Jedną z pierwszych placówek, gdzie wprowadzono nauczanie języka kaszubskiego było Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące w Brusach. Uczniowie tej właśnie szkoły wraz z licealistami ze Strzepcza i Kartuz po raz pierwszy podeszli do matury z języka kaszubskiego w 2005 roku. Maturę pisemną z języka kaszubskiego zdawało wówczas łącznie 14 osób.

Rekordowa, jak do tej pory, liczba zdających maturę z języka kaszubskiego padła w 2012 roku, kiedy to egzamin zdecydowało się zdawać 41 uczniów z Pomorza. W ubiegłym roku z językiem kaszubskim zmierzyło się 20 uczniów - o trzech mniej niż w 2016 roku.

- W tym roku na trzynastu naszych absolwentów aż sześciu podchodzi do pisemnej matury z języka kaszubskiego na poziomie rozszerzonym – mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Irena Myszka, sekretarz Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach. - Są wśród nich osoby, które planują w przyszłości kontynuować naukę tego języka na Uniwersytecie Gdańskim – dodaje.

Po maturze 2018 z języka kaszubskiego na poziomie rozszerzonym w tym materiale znajdziecie arkusze i odpowiedzi.

Matura 2018 ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI. Matura egzaminy pisemne - najpopularniejsze przedmioty [arkusze CKE, odpowiedzi, rozwiązania]

Matura 2018 ARKUSZE CKE I ODPOWIEDZI. Matura egzaminy pisemn...

Egzamin ustny odbył się 12 maja i w tej szkole zdały go wszystkie osoby. Egzamin ten odbywa się na podobnych zasadach jak ustna matura z języka polskiego.

Jakie tematy pojawiły się na maturze pisemnej w ubiegłym roku? Maturzyści musieli odpowiedzieć na pytanie, czy warto troszczyć się o język i kulturę kaszubską w oparciu o tekst Ludmiły Gołąbek oraz inny - wybrany przez siebie. Mogli też porównać dwa wiersze.

Zdana matura z tego języka jest pożądana zwłaszcza przez osoby wiążące swą przyszłość z nauczaniem języka kaszubskiego. Przyszli belfrowie i nie tylko powinni zainteresować się ofertą Uniwersytetu Gdańskiego, który oferuje stacjonarne studia licencjackie na kierunku etnofilologia kaszubska. Fakt zdawania matury z języka kaszubskiego jest dodatkowo punktowany podczas naboru.

Pierwsi studenci etnofilologii rozpoczęli naukę w roku akademickim 2013/2014. Z uczelnią współpracują m.in. Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Kaszubski Uniwersytet Ludowy w Wieżycy, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia (licencjackich) można szukać zatrudnienia jako nauczyciel języka kaszubskiego w szkole podstawowej, dziennikarz w mediach lokalnych, działacz kultury, edytor, korektor w redakcjach prasowych i w wydawnictwach.

- Tegorocznym maturzystom dziękujemy, że zdecydowali się zdawać język regionalny- kaszubski jako przedmiot dodatkowy - powiedział prof. Edmund Wittbrodt, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Życzymy połamania piór i jak najlepszych wyników.

MATURA 2018 - PRZYGOTUJ SIĘ DO EGZAMINÓW:

Najpopularniejsze kanały youtube dla maturzystów [lista]

14 rzeczy, które musi wiedzieć każdy maturzysta!

Harmonogram egzaminów maturalnych 2018

Jak się uczyć i jak powtarzać do matury?

Sprawdź, czy zdasz maturę z matematyki, historii i geografii!

Jaki jest stan Twojej wiedzy z j.polskiego?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

.. i to "byłoby na tyle" !
Tylko zła wola mogłaby spowodować nieuwzględnienie postaw Antoniego Abrahama, Macieja Płażyńskiego i prof. Witolda Wittbrodta. Tutaj (w tym języku) istnieje relacja do podstawy istnienia tej (ludzkiej) grupy społecznej. Byłoby głupotą, gdyby nie brać tego pod uwagę !
a
antk
Po co ta kaszubska matura i studia dla kilkunastu osób,to jest robione na siłe od kilku lat nie ma chętnych na studia licencjackie i ten kierunek miał być zlikwidowany
Dodaj ogłoszenie