Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2017 z języka polskiego. Na egzaminie dokładnie rozplanuj pracę! [5 NAJWAŻNIEJSZYCH RAD]

Anna Mizera - Nowicka
Matura 2017 z języka polskiego [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, TEMATY]
Matura 2017 z języka polskiego [ARKUSZE, ODPOWIEDZI, TEMATY] Piotr Hukalo
Egzamin maturalny 2017 z języka polskiego składa się z dwóch części - ustnej oraz pisemnej. Termin ustnego wystąpienia dyrektor każdej ze szkół ustala indywidualnie. Musi on się jednak odbyć między 4 a 26 maja. Do egzaminu pisemnego wszyscy maturzyści przystępują natomiast tego samego dnia. Arkusz podstawowy z matury z języka polskiego rozwiązują 4 maja o godz. 9, a rozszerzony o godz. 14.

Matura 2017 z języka polskiego. Jak wygląda egzamin?

Egzamin pisemny z języka polskiego

Egzamin pisemny na poziomie podstawowym trwa natomiast 170 minut. Na pewno w arkuszu pojawią się m.in. zadania sprawdzające umiejętność czytanie ze zrozumieniem oraz polecenie, by napisać własne wypracowanie.

Matura 2017. Co można wnieść ze sobą na egzamin?

Nauczycielka języka polskiego z II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni podpowiada, by uważnie, najlepiej dwa razy, przeczytać teksty podane w arkuszu. Jeśli nie rozumie się jakiegoś słowa, można skorzystać z dostępnego na sali słownika.

- Możesz podkreślić w tekście ważne rzeczy, zaznaczać fragmenty, robić notatki, oznaczyć słowa klucze - radzi Ewa Soduła. - Uważnie czytaj polecenia. Upewnij się, czy rozumiesz, o co jesteś pytany.

Polonistka przypomina też, by odpowiadać swoimi słowami. Przy rozwiązywaniu zadań warto ściśle trzymać się poleceń, np. podawać tyle przykładów, ile wymieniono w poleceniu.

- Dobrze zarządzaj czasem - ze 170 minut na czytanie powinieneś przeznaczyć nie więcej niż 60 - zaznacza Soduła.

**

MATURA 2017. Jak powtarzać w ostatnich dniach przed maturą?

**

Matura z języka polskiego - co było w ubiegłym roku?

Podczas ubiegłorocznego egzaminu uczniowie musieli się zmierzyć m.in. z tekstem Stanisława Falkowskiego i Pawła Stępnia „O Lalce” z tomu „Ciężkie norwidy czyli subiektywny przewodnik po literaturze polskiej”. Aż siedem zadań dotyczyło tego fragmentu. Już pierwsze z nich - zamknięte, w którym trzeba było stawiać pytania do tekstu, okazało się trudne. Dobrze rozwiązało je jedynie 44 proc. maturzystów. Ale jeszcze bardziej kłopotliwe było napisanie streszczenia tekstu Falkowskiego i Stępnia. W pełni poprawnie zrobił to tylko co 10 uczeń.

Co ciekawe, według członków CKE ubiegłoroczna matura pokazała, że wielu absolwentów nie zna treści „Lalki” Bolesława Prusa. Warto więc jeszcze raz sięgnąć do tej lektury, ponieważ ta powieść, podobnie jak „Ludzie bezdomni” czy „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego pojawia się na egzaminie bardzo często.

Matura 2017 z polskiego. Jakie tematy z polskiego pojawiły się na maturze w ostatnich latach?

A jak sobie poradzić z wypracowaniem?
- Przeczytaj uważnie i przeanalizuj temat rozprawki, a także załączony tekst literacki. Przemyśl problem wskazany w poleceniu i powiąż go z tekstem. Sformułuj swoje stanowisko wobec problemu - zaleca nauczycielka. - Zgromadź argumenty. Odwołaj się do innych tekstów. Pamiętaj o podsumowaniu swoich rozważań.

Pamiętaj, że praca musi mieć min. 250 słów, dlatego warto zapewnić sobie minimum 110 minut na jej zaplanowanie i napisanie.

MATURALNY NIEZBĘDNIK EGZAMINACYJNY - WARTO WIEDZIEĆ!

  • Nawet jeśli nie jesteś molem książkowym, nie poddawaj się. Sporo informacji jest zawartych w arkuszu.
  • Dobrze zarządzaj czasem - ze 170 minut na czytanie powinieneś przeznaczyć nie więcej niż 60!
  • Praca musi mieć min. 250 słów, dlatego warto zapewnić sobie minimum 110 minut na jej zaplanowanie i napisanie.
  • Uważnie czytaj. Gdy możesz, odwołaj się do lektur, które znasz.
  • Dokładnie, najlepiej dwa razy, przeczytaj teksty podane w arkuszu!

Zobacz także:

MATURA 2017 z języka polskiego. Porady nauczyciela:

Egzamin ustny z języka polskiego

Matura ustna składa się z trzech części: przygotowania, monologu dotyczącego wylosowanego polecenia oraz rozmowy z zespołem egzaminacyjnym. Wszystko trwa około pół godziny.

- Zdający losuje zadanie egzaminacyjne zawierające tekst kultury oraz odnoszące się do niego polecenie i ma nie więcej niż 15 minut na przygotowanie wypowiedzi. Następnie przez około 10 minut wygłasza wypowiedź monologową na zadany w poleceniu temat - informuje Centralna Komisji Egzaminacyjna. - Tekst kultury powinien zainspirować zdającego, którego zadaniem jest rozwinięcie i poszerzenie zasygnalizowanych w poleceniu wątków - także poprzez odwołanie się do innych, dowolnie wybranych tekstów.

Aby dobrze wypaść, można w trakcie przygotowań na kartce zaplanować wypowiedź. Wypisać swoją tezę oraz kolejność argumentów, które będzie się przywoływało. Warto używać sformułowań typu „po pierwsze, „po drugie” czy „podsumowując”.

Nie ma co się bać ostatniej części tego egzaminu, czyli rozmowy. Członkowie komisji nie mogą odwoływać się do faktów lub lektur nieprzywołanych w wypowiedzi maturzysty.

- W trakcie rozmowy, która trwa około 5 minut, mogą prosić o dodatkowe wyjaśnienia, zachęcać do pogłębienia wybranych aspektów wypowiedzi - informuje CKE.

Zobacz także:

MATURA 2017 z języka polskiego. Porady nauczyciela:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki