Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2017 z języka polskiego. 16 713 uczniów pisało egzaminy [TEMATY, ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

Monika Jankowska
Saint-Exupery, Wyspiański i Sienkiewicz - o nich i ich dziełach pisali dzisiejsi maturzyści. Dokładnie 16 713 pomorskich uczniów z ponad 350 szkół średnich rozpoczęło maturalny maraton. Na samym początku, jak co roku, młodzi ludzie zmierzą się z zadaniami z języka polskiego. O godz. 9 rozpoczął się egzamin na poziomie podstawowym. Trwał 170 minut i musieli do niego obowiązkowo przystąpić wszyscy zdający. TEMATY, które pojawiły się na egzaminach, ARKUSZE i ODPOWIEDZI znajdziecie w serwisie dziennikbaltycki.pl.

MATURA 2017: ARKUSZE, ODPOWIEDZI, TEMATY, KOMENTARZE

Matura 2017. ODPOWIEDZI - język polski poziom podstawowy [ARKUSZE CKE, PYTANIA]

Matura 2017. ODPOWIEDZI - język polski poziom rozszerzony [ARKUSZE CKE, PYTANIA]

Pierwsze wrażenia po maturze z języka polskiego na poziomie podstawowym

O pierwsze wrażenia, tuż po wyjściu z sali egzaminacyjnej, zapytaliśmy maturzystów z I LO w Gdańsku. Zgodnie przyznali, że matura była łatwa, że nastawili się na trudniejsze zadania.

Julia: - Temat rozprawki był bardzo łatwy. Ważne, że nie było nawiązania do żadnej lektury obowiązkowej.

Nina: - Nie było wymagających lektur, a temat rozprawki był taki życiowy. Kiedy zobaczyłam w temacie słowo praca, od razu się do niego przekonałam.

Gosia: - Ja pisałam interpretację wiersza, też mogę powiedzieć, że była przyjemna. Był to wiersz Kazimierza Wierzyńskiego, „Słyszę czas”.

Wiktor: - Generalnie poszło mi mi dobrze, mam raczej wrażenie, że to ja zniszczyłem arkusz, a nie arkusz mnie. Poległem jedynie na pytanie o autora „Wesela” - zapomniałem, kto to napisał.

Karolina : Myślałam, że rozprawka będzie trudniejsza. Bałam się, że pojawią się teksty jeszcze z gimnazjum, obawiałam się zwłaszcza o Krzyżaków ale na szczęście ich nie było.

Matura 2017. Tematy rozprawki

"Praca - pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Ziemi, planety ludzi Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz do wybranych tekstów kultury"

Na tegorocznej maturze pojawił się fragment "Wesela" Wyspiańskiego (w tym pytania dot. gwary), a także tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie "Quo vadis".

***
Jak zwykle uczniowie najbardziej denerwują się wypracowaniem. Rok temu musieli odpowiedzieć na pytanie, czy warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia i odwołać się przy tym do IV części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Drugą opcją była interpretacja jednego z wierszy Zbigniewa Herberta. Z czym w tym roku przyjdzie się zmierzyć maturzystom oni sami przekonają się dopiero po otwarciu arkusza, choć wielu z nich tradycyjnie obstawia „Lalkę” Prusa, która już nieraz pojawiała się na egzaminie.

MATURA 2017. 5 najważniejszych rzeczy na egzaminie

Jeszcze 4 maja odbywa się też egzamin z języka polskiego na poziomie rozszerzonym (początek o godz. 14). W tym wypadku na rozwiązanie zadań uczniowie będą mieli 180 minut. Tak zwane rozszerzenie z polskiego zdecydowało się zdawać 3,2 tys. uczniów. Przypomnijmy, że każdy przystępujący do matury powinien wybrać przynajmniej jeden przedmiot, tzw. dodatkowy, który trzeba rozwiązać na poziomie rozszerzonym.

A na co zwrócić uwagę podczas rozwiązywania zadań z polskiego? Podpowiada Tomasz Szturo, polonista z I LO w Gdańsku:
- W części testowej większość pytań będzie dotyczyła zamieszczonego tekstu, więc zapoznaj się z nim jak najwnikliwiej - tam znajdziesz sporo odpowiedzi. Polecenia traktuj jak wskazówki, więc czytaj je uważnie i staraj się wykonywać możliwie precyzyjnie. Pamiętaj też, żeby odpowiadać własnymi słowami, cytuj tylko wtedy, gdy takie jest polecenie.

Matura 2017 w Wejherowie. Zobacz egzamin w I LO [ZDJĘCIA, VIDEO]

Pamiętaj o kluczowych słowach i pojęciach w rozprawce

Polonista ma też rady co do wypracowania: - Gdy zdecydujesz się na pisanie rozprawki, z uwagą przeczytaj temat i spróbuj określić w nim słowa, pojęcia kluczowe. Temat sformułowany jest w postaci pytania, do którego powinieneś się odnieść w formie tezy.

Język polski to dopiero początek egzaminacyjnych zmagań. Jutro o godz. 9 czeka uczniów egzamin z matematyki na poziomie podstawowym. Angielski zaplanowano na poniedziałek - o godz. 9 rozpoczyna się podstawa, o 14 - rozszerzenie. To zdecydowanie najczęściej wybierany przez maturzystów język obcy.

Maturzyści z powiatu tczewskiego rozpoczęli walkę o swoją przyszłość [ZDJĘCIA z I LO Tczew]

Za to wśród najmniej popularnych znalazły się hiszpański, który na rozszerzeniu napisze 48 osób, francuski - 40 osób, i włoski - 7 osób. Co ciekawe, do matury z języka kaszubskiego przystąpi 19 osób.

Oprócz egzaminów pisemnych maturzystów czekają też egzaminy ustne - z języka polskiego i obcego. Jak poradzić sobie ze stresem związanym z wystąpieniem przed komisją?

- Jeżeli obawiamy się egzaminu ustnego, warto przećwiczyć wypowiedź przed rodziną i przyjaciółmi. Jeżeli denerwujemy się egzaminem pisemnym, powinniśmy rozwiązywać zadania z egzaminów próbnych lub przygotować plan pisania rozprawki. Gdy stres pojawi się w trakcie egzaminu, warto wykonać proste ćwiczenie relaksacyjne - zamknąć oczy, wraz z wdechem wyobrażać sobie, że fala odpływa, z wydechem, że fala przypływa. Zaledwie 30 - 60 sekund odpoczynku pozwoli nam wyrównać oddech i powrócić do rozwiązywania zadań - radzi Joanna Gutral z Uniwersytetu SWPS.

Matura 2017 - egzamin pisemny z języka polskiego w I LO w Kartuzach FOTO WIDEO

Ekspertka podkreśla też, że nauka będzie przynosiła lepsze rezultaty, gdy znajdziemy czas na odpoczynek i zredukowanie napięcia np. poprzez aktywność fizyczną, przebywanie na świeżym powietrzu czy spotkania z przyjaciółmi.

- Wbrew pozorom zaplanowany relaks da lepsze rezultaty niż poświęcenie całości uwagi na przygotowanie do testów. Jeśli z tego zrezygnujemy, nauka stanie się wyczerpująca, co w efekcie będzie skutkowało gorszym przyswajaniem materiału i przełoży się na słabsze wyniki - dodaje Gutral.

Arkuszy maturalnych wraz z odpowiedziami znajdziecie w naszym serwisie

Matura 2017

.

MATURA 2017. Ważne informacje dla maturzystów:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki