Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2016. ODPOWIEDZI - język polski poziom podstawowy [ARKUSZE CKE, PYTANIA]

mgdz
Matura 2016 odpowiedzi z języka polskiego poziom podstawowy
Matura 2016 odpowiedzi z języka polskiego poziom podstawowy Matura 2016 odpowiedzi z języka polskiego
Matura 2016 wystartował 4 maja. Pierwszego dnia matur 2016 w środę absolwenci zmierzyli się z obowiązkowym językiem polskim na poziomie podstawowym. Maturzyści borykali się z "Dziadami" A. Mickiewicza i "Lalką" B. Prusa. Arkusze CKE I odpowiedzi z języka polskiego na poziomie podstawowym znajdziecie w tym materiale. Matura pisemna potrwa aż do 24 maja.

Matura 2017 z języka polskiego. Odpowiedzi [ZADANIA, TEMATY, ARKUSZE, PRZECIEKI]

Odpowiedzi z matematyki poziom podstawowy - matura 2016

Matura 2016. ODPOWIEDZI - JĘZYK POLSKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM 4 MAJA ŚRODA

Test z języka polskiego otworzył tegoroczny egzamin maturalny w środę, 4 maja, o godz. 9 rano. Najpierw uczniowie zmierzyli się z obowiązkową częścią na poziomie podstawowym. W arkuszu maturalnym z języka polskiego pojawiły się "Dziady" A. Mickiewicza - historia nieszczęśliwej miłości z cz. IV, "Lalka" Bolesława Prusa oraz wiersz "Dałem Słowo" Zbigniewa Herberta.

JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY ODPOWIEDZI 4 MAJA ŚRODA

Matura 2016. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEMATY WYPRACOWAŃ

  • "Czy warto kochać pomimo cierpienia?" (Tekst źródłowy: "Dziady" cz. IV, Adam Mickiewicz)
  • "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta - analiza wiersza

Próbna matura z Operonem 2015/2016. We wtorek uczniowie piszą język polski [WIDEO]

MATURA 2016. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO ZADAŃ

  • "Lalka" B. Prusa. Był to fragment tekstu, w którym Rzecki otrzymuje list zaadresowany do Wokulskiego (pojawia się w nim napis "Non omnis Moriar"- nie wszystek umrę). Uczniowie na jego podstawie musieli zastanowić się, co zostawiamy po sobie, jaką spuściznę.
  • Tekst o pisaniu w internecie - dlaczego używamy tu słowa mówionego, a nie pisanego, dlaczego skracamy, nie stosujemy interpunkcji i polskich znaków? Czy takie pisanie sprawia, że nasz język staje się uboższy

Matura 2016 - JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY 4 MAJA

Łącznie sześć obowiązkowych egzaminów - dwa ustne oraz cztery pisemne czekają uczniów, którzy przystępują do matury w 2016 roku. W części ustnej, której harmonogramy ustalają przewodniczący zespołów egzaminacyjnych w danej placówce, zawarty jest egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz języka obcego nowożytnego również na poziomie podstawowym

Część pisemna sprawdzianu maturalnego obejmuje natomiast: język polski, matematykę oraz wybrany obcy język nowożytny - wszystkie przynajmniej na poziomie podstawowym. Czwartym obligatoryjnym egzaminem jest wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo uczniowie mogą wybrać jeszcze do pięciu przedmiotów, z których chcą zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym.

Matura 2016 - WYNIKI EGZAMINÓW MATURALNYCH

Aby zdać egzaminy maturalne w 2016 roku, uczniowie powinni uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej. Ponadto co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej, a także przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu - tu nie jest określony próg punktowy.

Matura 2016. Terminy egzaminów [HARMONOGRAM, GODZINY MATUR 2016]

Autor: Piotr Hukało

Przejdź do arkuszy z odpowiedziami z matury 2016 z języka polskiego

b]Zadanie 1.1[/b]
TAK
TAK
TAK

Zadanie 1.2

- przykład pierwszy - zwrot Rzeckiego w pamiętniku do zmarłego przyjaciela
- przykład drugi - troska Węgiełka o Wokulskiego w liście do niego skierowanym
Zadanie 1.3
Nie podzielają pesymizmu Rzeckiego, gdyż przytaczają słowa Horacego "nie wszystek umrę" (Rzeczki jako autor pamiętnika i jako człowiek)
Zadanie 1.4
- marzenie pierwsze - szczęście Wokulskiego
- marzenie drugie - zwycięstwo narodu Napoleonidów:
Zadanie 1.5
- składowy środek stylistyczny: paralelizm składniowy lub powtórzenie, funkcja: podkreślenie roli przyjaźni, życzliwości w kontaktach międzyludzkich
Zadanie 1.6
A-3
B-4
C-2
Zadanie 1.7

Autor tekstu nawiązuje do "Lalki" Bolesława Prusa w kontekście ludzkiej egzystencji. Pisze o wizji świata, ujmując metaforycznie sytuację człowieka i przedstawiając jego niepokoje. Przywołuje postać Rzeckiego, ukazując go jako osobę nastawioną przychylnie do życia i troskliwą wobec innych. Mówi też o spuściźnie, którą postawił po sobie stary subiekt, nie podzielając jego pesymizmu.
Zadanie 2.1
Nieprzestrzeganie poprawności zapisu - brak znaków interpunkcyjnych, brak wielkich liter na początku zdania, brak wielkich liter w nazwach własnych nieprzestrzeganie poprawności stylu - wulgaryzmy, nagromadzenie skrótowców (głównie anglojęzycznych)
Zadanie 2.2
związek frazeologiczny: coś ciśnie się na usta znaczenie słownikowe: wewnętrzna konieczność wypowiedzenia czegoś, przymus wewnętrzny funkcja innowacji: uwspółcześnienie związku ukazujące ekspansję nowych form przekazu
Zadanie 2.3
Używanie formy pierwszej osoby liczby mnogiej zastosowanie emotikonu posługiwanie się stylem sms-ów i i maili w wyrażaniu emocji
Zadanie 2.4
Tak jak fast-foody nie wykluczyły sztuki kulinarnej, tak jak język internetu nie zniszczy języka tradycyjnego
Zadanie 2.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki