Matura 2016. ODPOWIEDZI - język polski poziom podstawowy [ARKUSZE CKE, PYTANIA]

mgdz
Matura 2016 odpowiedzi z języka polskiego poziom podstawowy Matura 2016 odpowiedzi z języka polskiego
Matura 2016 wystartował 4 maja. Pierwszego dnia matur 2016 w środę absolwenci zmierzyli się z obowiązkowym językiem polskim na poziomie podstawowym. Maturzyści borykali się z "Dziadami" A. Mickiewicza i "Lalką" B. Prusa. Arkusze CKE I odpowiedzi z języka polskiego na poziomie podstawowym znajdziecie w tym materiale. Matura pisemna potrwa aż do 24 maja.

Matura 2017 z języka polskiego. Odpowiedzi [ZADANIA, TEMATY, ARKUSZE, PRZECIEKI]

Odpowiedzi z matematyki poziom podstawowy - matura 2016

Matura 2016. ODPOWIEDZI - JĘZYK POLSKI NA POZIOMIE PODSTAWOWYM 4 MAJA ŚRODA

Test z języka polskiego otworzył tegoroczny egzamin maturalny w środę, 4 maja, o godz. 9 rano. Najpierw uczniowie zmierzyli się z obowiązkową częścią na poziomie podstawowym. W arkuszu maturalnym z języka polskiego pojawiły się "Dziady" A. Mickiewicza - historia nieszczęśliwej miłości z cz. IV, "Lalka" Bolesława Prusa oraz wiersz "Dałem Słowo" Zbigniewa Herberta.

JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY ODPOWIEDZI 4 MAJA ŚRODA

Matura 2016. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEMATY WYPRACOWAŃ

  • "Czy warto kochać pomimo cierpienia?" (Tekst źródłowy: "Dziady" cz. IV, Adam Mickiewicz)
  • "Dałem słowo" Zbigniewa Herberta - analiza wiersza

Próbna matura z Operonem 2015/2016. We wtorek uczniowie piszą język polski [WIDEO]

MATURA 2016. JĘZYK POLSKI POZIOM PODSTAWOWY - TEKSTY ŹRÓDŁOWE DO ZADAŃ

  • "Lalka" B. Prusa. Był to fragment tekstu, w którym Rzecki otrzymuje list zaadresowany do Wokulskiego (pojawia się w nim napis "Non omnis Moriar"- nie wszystek umrę). Uczniowie na jego podstawie musieli zastanowić się, co zostawiamy po sobie, jaką spuściznę.
  • Tekst o pisaniu w internecie - dlaczego używamy tu słowa mówionego, a nie pisanego, dlaczego skracamy, nie stosujemy interpunkcji i polskich znaków? Czy takie pisanie sprawia, że nasz język staje się uboższy

Matura 2016 - JĘZYK POLSKI PODSTAWOWY 4 MAJA

Łącznie sześć obowiązkowych egzaminów - dwa ustne oraz cztery pisemne czekają uczniów, którzy przystępują do matury w 2016 roku. W części ustnej, której harmonogramy ustalają przewodniczący zespołów egzaminacyjnych w danej placówce, zawarty jest egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym oraz języka obcego nowożytnego również na poziomie podstawowym

Część pisemna sprawdzianu maturalnego obejmuje natomiast: język polski, matematykę oraz wybrany obcy język nowożytny - wszystkie przynajmniej na poziomie podstawowym. Czwartym obligatoryjnym egzaminem jest wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Dodatkowo uczniowie mogą wybrać jeszcze do pięciu przedmiotów, z których chcą zdawać egzamin na poziomie rozszerzonym.

Matura 2016 - WYNIKI EGZAMINÓW MATURALNYCH

Aby zdać egzaminy maturalne w 2016 roku, uczniowie powinni uzyskać co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części ustnej. Ponadto co najmniej 30% punktów z egzaminu z każdego przedmiotu obowiązkowego ‎w części pisemnej, a także przystąpić do egzaminu z wybranego przedmiotu - tu nie jest określony próg punktowy.

Matura 2016. Terminy egzaminów [HARMONOGRAM, GODZINY MATUR 2016]

Autor: Piotr Hukało

Przejdź do arkuszy z odpowiedziami z matury 2016 z języka polskiego

b]Zadanie 1.1[/b]
TAK
TAK
TAK

Zadanie 1.2

- przykład pierwszy - zwrot Rzeckiego w pamiętniku do zmarłego przyjaciela
- przykład drugi - troska Węgiełka o Wokulskiego w liście do niego skierowanym
Zadanie 1.3
Nie podzielają pesymizmu Rzeckiego, gdyż przytaczają słowa Horacego "nie wszystek umrę" (Rzeczki jako autor pamiętnika i jako człowiek)
Zadanie 1.4
- marzenie pierwsze - szczęście Wokulskiego
- marzenie drugie - zwycięstwo narodu Napoleonidów:
Zadanie 1.5
- składowy środek stylistyczny: paralelizm składniowy lub powtórzenie, funkcja: podkreślenie roli przyjaźni, życzliwości w kontaktach międzyludzkich
Zadanie 1.6
A-3
B-4
C-2
Zadanie 1.7

Autor tekstu nawiązuje do "Lalki" Bolesława Prusa w kontekście ludzkiej egzystencji. Pisze o wizji świata, ujmując metaforycznie sytuację człowieka i przedstawiając jego niepokoje. Przywołuje postać Rzeckiego, ukazując go jako osobę nastawioną przychylnie do życia i troskliwą wobec innych. Mówi też o spuściźnie, którą postawił po sobie stary subiekt, nie podzielając jego pesymizmu.
Zadanie 2.1
Nieprzestrzeganie poprawności zapisu - brak znaków interpunkcyjnych, brak wielkich liter na początku zdania, brak wielkich liter w nazwach własnych nieprzestrzeganie poprawności stylu - wulgaryzmy, nagromadzenie skrótowców (głównie anglojęzycznych)
Zadanie 2.2
związek frazeologiczny: coś ciśnie się na usta znaczenie słownikowe: wewnętrzna konieczność wypowiedzenia czegoś, przymus wewnętrzny funkcja innowacji: uwspółcześnienie związku ukazujące ekspansję nowych form przekazu
Zadanie 2.3
Używanie formy pierwszej osoby liczby mnogiej zastosowanie emotikonu posługiwanie się stylem sms-ów i i maili w wyrażaniu emocji
Zadanie 2.4
Tak jak fast-foody nie wykluczyły sztuki kulinarnej, tak jak język internetu nie zniszczy języka tradycyjnego
Zadanie 2.5

Wideo

Komentarze 22

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pocieszycile

to przecież mądra i dobra argumentacja, w dodatku z powołaniem się na poważne lektury.
jeśli napisałaś tezę, dodatkowo ją rozwinęłaś i rzeczywiście dałaś takie argumenty również rozwinięte to nie będzie problemu ze zdaniem! :)

a
aaaaa

Napisałam, że warto kochać, bo miłość jest ważna w naszym życiu i zostaje w naszym sercu. Podałam Wertera, że pomimo tego, że cierpiał bardzo kochał Lotte i chciał się z nią widywać każdego dnia i jeszcze, że pomimo tego, że popełnił samobójstwo zatrzymał ją na zawsze w swoim sercu i jeszcze odniosłam się do Wokulskiego, że chciał zrobić dla Izabeli wszystko, poświęcał się i wspierał ją finansowo i była to jego prawdziwa miłość. Boję się, że mi nie uznają. Jak myślicie?

h
heh

dokladnie na latwizne :) wole sie klocic i dalam teze WARTO

A
AREK

ARKUSZE I odp 4download.ienet.pl/l/1/matematyka

A
Agnieszka

Jeśli napisałam tezę w której nie podałam warto czy nie warto kochać tylko napisałam ze miłość jest powodem cierpienia mogą mi tego nie uznać?

m
marek

@@@@@@@@@@@
A R K U S Z - M A T E M A T Y K A
arkusz2016matematyka.blogspot.com
@@@@@@@@@@@

h
hwk

Czy wg. Ciebie teza: Nie warto kochać, jeśli miłość może być źródłem cierpienia.
Będzie dobra ? argumentacja: Granica, Lalka, P. Tadeusz

m
maturzystkaaaa

Czy jeśli napisałam że nie warto kochać i podawalam przykłady nieszczęśliwej miłości które kończą się tragicznie a w argugmentacji użyłam Wokulskiego i Justynę z Granicy to uznadzą mi to ?

m
marek

@@@@@@@@@@@@
A R K U S Z - M A T E M A T Y K A
arkusz2016matematyka.blogspot.com
@@@@@@@@@@@@

m
marek

@@@@@@@@@@@@
A R K U S Z - M A T E M A T Y K A
arkusz2016matematyka.blogspot.com
@@@@@@@@@@@@

N
Nanana

Spokojnie, miłość to pojęcie obszerne. Można odwołać się do bezgranicznej miłości do Boga, ojczyzny, drugiego człowieka, idei

k
klo

No czytanie ze zrozumieniem szczególnie te 2 było straszne. te pytania masakra..

Z
Zmartwiony

Jeśli odwołałam się do Kamieni na Szaniec jako bezgranicznej miłości do ojczyzny która doprowadziła do cierpienia Alka itp. to będzie źle? Strasznie mnie to zastanawia bo każdy tylko odwoływał się do miłości 2 ludzi .... help

j
jhhhjjhl

Czytanie ze zrozumieniem trudnee rozprawka spoko licze tylko na duzo punktów z rozprawki :/

m
marek

@@@@@@@@@@@@@
A R K U S Z - M A T E M A T Y K A
arkusz2016matematyka.blogspot.com
@@@@@@@@@@@@@