Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2015 po nowemu. Młodzież niezadowolona z modyfikacji egzaminu

Anna Mizera-Nowicka
Choć uczniowie boją się zmian, które zajdą podczas matur w 2015 roku, nauczyciele oceniają je pozytywnie. Podkreślają, że oceny będą sprawiedliwsze. Łatwiej będzie też zorganizować egzaminy
Choć uczniowie boją się zmian, które zajdą podczas matur w 2015 roku, nauczyciele oceniają je pozytywnie. Podkreślają, że oceny będą sprawiedliwsze. Łatwiej będzie też zorganizować egzaminy P. Świderski
Od 2015 roku maturzyści obowiązkowo poza egzaminem z polskiego, matematyki i języka obcego będą bowiem musieli podejść także do przedmiotu dodatkowego, koniecznie na poziomie rozszerzonym. W 2015 roku wejdzie w życie cały pakiet nowości w egzaminach dojrzałości. Już dziś cieszą one nauczycieli z pomorskich szkół i ...martwią uczniów.

- Modyfikacja egzaminu wynika zarówno z nowej podstawy programowej, realizowanej w szkołach ponadgimnazjalnych od 2012 roku, jak i sugestii uczelni, które oczekują od maturzystów poszerzonej wiedzy z dziedziny dotyczącej wybranego kierunku studiów - tłumaczyła konieczność wprowadzenia zmian w liście do uczniów poprzednia minister edukacji narodowej, Krystyna Szumilas.

Od 2015 roku maturzyści obowiązkowo poza egzaminem z polskiego, matematyki i języka obcego będą bowiem musieli podejść także do przedmiotu dodatkowego, koniecznie na poziomie rozszerzonym.

- Na pewno będzie to od nich wymagało więcej pracy. Dotąd poziom podstawowy na niektórych uczelniach wystarczał, aby się dostać - mówi Elżbieta Zaręba, dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni. - Na ich korzyść działa to, że aby zdać całą maturę, nie muszą uzyskać 30 proc. z tego dodatkowego przedmiotu.

Łączenie abiturient będzie mógł przystąpić do egzaminów z maksymalnie sześciu przedmiotów. Każdy dodatkowy od 2015 roku będzie wyłącznie na poziomie rozszerzonym.

- To paranoja. Kiedyś planowałam zdawać zarówno biologię, chemię, jak i fizykę. Teraz to odpada. Nie da się tego wszystkiego nauczyć na poziomie rozszerzonym - denerwuje się Ewa, uczennica pierwszej klasy jednego z sopockich liceów.

Nauczyciele podkreślają jednak, że dzięki tym zmianom szkołom łatwiej będzie zorganizować egzaminy dojrzałości, które dziś trudno pomieścić w kalendarzu roku szkolnego.

- Z rezygnacji z matur na poziomie podstawowym poza szkołami na pewno ucieszy się też Okręgowa Komisja Egzaminacyjna. Nie trzeba drukować tylu arkuszy. To oszczędności - podkreśla Elżbieta Zaręba.

Prawdziwa rewolucja w maturach od 2015 roku dotyczy jednak m.in. języka polskiego. Na czym będzie polegała? - CZYTAJ w czwartkowym (19.12.2013) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" lub w jego wersji internetowej.

TU kupisz e-wydanie "Dziennika Bałtyckiego"!

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki