Matka może stracić synów

  Matka może stracić synów

  Marcin Pszczółkowski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Trójka chłopców, których matka pozostawiła samych w domu na kilka dni, nadal przebywa w ośrodku interwencji kryzysowej. O ich dalszym losie ma zadecydować Sąd Rodzinny w Braniewie.
  Przypomnijmy, gehenna dzieci (6, 12, 17 lat) trwała sześć dni. Chłopcy, pozostawieni sami sobie, bez jakichkolwiek środków do życia, starali się przetrwać, zbierając truskawki. O ich dramatycznej sytuacji policję powiadomili sąsiedzi.

  Matkę policjanci odnaleźli w sąsiedniej wsi. Kobieta była kompletnie pijana. Ona trafiła do izby wytrzeźwień, a dzieci do Katolickiego Ośrodka Wsparcia dla Dzieci i Młodzieży w Braniewie, gdzie przebywają nadal.

  Jak się dowiedzieliśmy, chłopcy doszli już do siebie po tamtym wydarzeniu. Teraz czekają na decyzję sądu. - Na czas trwania postępowania dzieci będą przebywały w ośrodku - potwierdza Małgorzata Dunajska, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie. - Czekamy także na opinię Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Braniewie.

  Braniewski GOPS zbiera materiały o rodzinie, co nie jest łatwe. - Próbujemy skontaktować się z matką, która nie przebywa obecnie w miejscu zamieszkania - informuje Małgorzata Wojtas, kierownik tej jednostki. - Przeprowadzimy również tak zwane wywiady z ojcami chłopców [dzieci są rodzeństwem przyrodnim - dop. red.].

  Zebrany materiał trafi do PCPR, który z kolei przygotuje wniosek do sądu. - Dzieci mogą trafić do domu dziecka lub rodziny zastępczej - mówi Dunajska. - To nie wyklucza możliwości starania się matki o ich powrót do domu. Kobieta jednak musi udowodnić, że jest w stanie opiekować się synami.

  Jak się dowiedzieliśmy w GOPS, kobieta w tym roku już dwa razy porzucała dzieci i bawiła sie na libacjach alkoholowych. Jej synami w tym czasie opiekowały się babcia i ciocia. - Jest ona częściowo pozbawiona praw rodzicielskich przez sąd - dodaje Wojtas.

  Matce dzieci grozi kara do pięciu lat więzienia. Postępowanie prowadzi prokuratura w Braniewie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo