Masz w kącie lub na dnie szafy stare i nieużywane graty rodem z PRL? Możesz zarobić nawet 1000 zł

  • Gazeta Pomorska

Agnieszka Domka-Rybka

Nawet 1000 zł może kryć się w kącie pokoju lub na dnie szafy. Na tyle bowiem szacuje się wartość starych i nieużywanych rzeczy, które składujemy w domach, a pamiętają np. Gierka.
Fotel „chierek” to najpopularniejszy fotel w PRL, produkowany do lat 80 (ub. st). Dziś egzemplarz po renowacji kosztuje 950 zł.
 Gazeta Lubuska

Ponad połowa z nas ma skłonność do magazynowania nieużywanych lub niepotrzebnych przedmiotów. Na pierwszym miejscu listy rzeczy, które przechowujemy znalazły się odzież, obuwie i dodatki. Na drugie trafiły narzędzia. Co zaskakujące, trudno nam się również rozstać z niepotrzebnymi… meblami - wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez firmę Danae na zlecenie popularnego serwisu ogłoszeniowego OLX.

- Składujemy również sprzęt do wyposażenia i utrzymania ogrodu czy artykuły wyposażenia wnętrz - mówi Paulina Rezmer z biura prasowego Grupy OLX. - Najrzadziej są to gry komputerowe i konsole oraz duży sprzęt AGD. Szybko pozbywamy się także asortymentu i ubrań dla dzieci.

"Magazynierzy" to najczęściej osoby w wieku 34-44 lata

Tendencja do przetrzymywania rzeczy nieużywanych dominuje wśród osób powyżej 35 roku życia. Największy odsetek składujących zbędne przedmioty stanowią osoby w przedziale 35-44 lata oraz powyżej 65 roku życia. Wśród zbieraczy dominuje grupa o wykształceniu zasadniczym zawodowym. Co ciekawe, kolejną liczną grupą respondentów są posiadający wyższe wykształcenie.
Na sprzedaż decyduje się niewielu. Tymczasem okazuje się, że niepotrzebne starocie można zamienić na sensowną gotówkę. Ci, którzy skłonni są zbyć rzeczy, szacują najczęściej, że zarobią na nich do 500 zł. Na tę kwotę wskazała aż połowa badanych. Natomiast 16,6 proc. ocenia, że mogłaby dostać nawet 1000 zł.

Tylko w styczniu hasła takie jak „fotel prl” czy „meble prl”, wpisano w wyszukiwarkę OLX blisko 100 tysięcy razy.

Największą popularnością wśród amatorów używanych mebli z okresu PRL wciąż cieszą się projekty Józefa Chierowskiego. W poszukiwaniu kultowych mebli jego autorstwa serwis przeszukiwano ponad 20 tys. razy, a kolejne 7 tys. zapytań dotyczyło fotela model 366. Miłośnicy nazywają go pieszczotliwie „chierkiem”. Józef Chierowski zaprojektował go dla fabryki w Świebodzicach. Model produkowano do lat 80 (ubiegłego stulecia). Był najpopularniejszym fotelem PRL. Dziś egzemplarz po renowacji kosztuje nawet 850-950 złotych.

Majątek w starych... szafach

Jeszcze większy majątek kryje się w starych… szafach! Serwis OLX jest „tymczasowym domem” dla wielu zabytkowych komód, masywnych, drewnianych mebli i kredensów. W zależności od rozmiarów i stanu za komodę zapłacimy od 1500 do nawet 4000 tys. zł. To wciąż atrakcyjna cena za mebel z historią, który przetrwa całe dziesięciolecia.

Najczęściej poszukiwanymi, jak i wystawionymi na sprzedaż przedmiotami z drugiej ręki na Kujawach i Pomorzu są: szafy, komody, fotele, lampy, krzesła, dywany, biurka, obrazy, lustra, antyki.

Podobne wątki:

Kwiaty, uznanie i szacunek. Dzień Kobiet w PRL [zdjęcia]

PRL wiecznie żywy. Do sklepów wróciły kultowe Relaksy

PRL-owski Pewex reaktywacja. Powstanie sieć sklepów z kawiarniami

Wystawa muzeum PRL (x-news/gs24.pl):

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

09.03.2019, 22:17

Czy redaktor wie ile to jest 4000 tys? Debil reraktor

08.03.2019, 20:38

Na sellbox też sprzedasz i to bez żadnych limitów :)

07.03.2019, 07:06

Kituś Bajduś.Na olx biedoty lub cwaniactwo interesuje się tylko darmowymi meblami.Wystawiłam starą drewnianą ławę i debową szafkę za grosze- zainteresowania brak.Szafka była wystawiona jako eksperyment bo nigdy za tak małe pieniądze bym jej nie oddała.

07.03.2019, 07:05

Kituś Bajduś.Na olx biedoty lub cwaniactwo interesuje się tylko darmowymi meblami.Wystawiłam starą drewnianą ławę i debową szafkę za grosze- zainteresowania brak.Szafka była wystawiona jako eksperyment bo nigdy za tak małe pieniądze bym jej nie oddała.

04.03.2019, 14:57

Ma 2 fotele Chierowskiego, jamk były u tapicerka, każdy chciał kupić są super, surowe drewno i szara tapicerka,, wygodne no i dobrze pasują do wnętrz mieszkań

04.03.2019, 14:56

Ma 2 fotele Chierowskiego, jamk były u tapicerka, każdy chciał kupić są super, surowe drewno i szara tapicerka,, wygodne no i dobrze pasują do wnętrz mieszkań

04.03.2019, 14:04

Mam takie fotele. Należały kiedyś do znanego w mojej okolicy rzeźbiarza Daniela T.

04.03.2019, 12:32

"W zależności od rozmiarów i stanu za komodę zapłacimy od 1500 do nawet 4000 tys. zł. To wciąż atrakcyjna cena za mebel z historią, który przetrwa całe dziesięciolecia."
4000 tys??? Czyli 4 000 000 mln zł? Co za baran to pisał xD

04.03.2019, 12:26

Ile za ten gramofn

04.03.2019, 12:25

W dniu 04.03.2019 o 00:05, Paweł napisał: Ja mam jedynie gramofon z czasów PRL , ktoś zainteresowany?:)

04.03.2019, 09:49

Mam 2 szafy na wysoki polysk i stolik z szufladami pod np tv...

04.03.2019, 02:06

Stare klamoty kupować za duża kasę W atrapach się poprzewalalo

04.03.2019, 02:06

Stare klamoty kupować za duża kasę W atrapach się poprzewalalo

04.03.2019, 02:04

Porażka

04.03.2019, 02:03

dajcie spokoj ze starymi gratami

04.03.2019, 01:05

Ja mam jedynie gramofon z czasów PRL , ktoś zainteresowany?:)

03.03.2019, 12:05

Czy są chętni na KOPERNIKA - lata osiemdziesiate

03.03.2019, 12:04

Całe wyposażenie domu, to meble z PRL Chętie sprzedam.

03.03.2019, 09:35

To nasi spadkobiercy..wypieprzą te nasze "antyki"na śmieci i dobrze nikt nie będzie młodym urządzał mieszkań samo to zrobią w swoim stylu

31.10.2018, 10:28

Zaraz tam graty.....Ja kudłaty , durnowaty w domu trzymam stare graty :lol: Stary telefon komórkowy, bilety do kina, bilety z koncertów, stare przecierane na czerwono glany, kurtka wisi w szafie. Kasety, płyty i jeszcze trochę tego jest. Może ktoś jest sentymentalny i jego wspomnienia, miłe chwile, a trzeba wiedzieć, że w życiu piękne są tylko chwile są warte więcej jak głupie 1000 zł. Nie wszystko jest na sprzedaż. I nie wszystko można kupić. W starych przedmiotach kryje się dusza. Zaklęta jest magia. Otwierasz drzwi swojego Forda M i trzymając za dłoń wpuszczasz swoją wybrankę serca. Siadasz za kierownicą . Z głośników leci Wasza muzyka. Silnik pięknie pracuje. Ruszacie w tą cudowną  podróż wehikułem czasu.....ona rumieni się tak jak za pierwszym razem....ty zgrywasz chojraka tak jak wtedy, ale też masz nogi z waty.....spoglądasz na nią....kogo widzisz ? Widzisz tą samą dziewczynę w której się kiedyś zakochałeś. Minęło już tyle lat, a ty ciągle ją kochasz. Znasz tą dziewczynę na pamięć, ale coś nowego codziennie w niej odkrywasz. Codziennie zakochujesz się w niej na nowo ...i na nowo......i co dzień ......dzień po dniu. Z kasety leci zachrypnięty głos Ryśka....TYLKO Ty i JA .....samochód jest zaparkowany w głuchej ciszy....słychać tylko refren piosenki, słyszysz przyśpieszone bicie swojego i Jej serca.....zamykasz oczy....czujesz ciepło Jej warg....Jej zapach......czujesz i wiesz ......tylko Ty i Ona..... Minęło tyle lat , a zachowujecie się nadal jak para nastolatków  :wub: 
 

09.02.2018, 21:58

Może OLX kupi od Cebie, skoro tak się chce tu reklamować :)

09.02.2018, 10:25

W socjalizmie budowano bloki o małych pomieszczeniach. Stosownie do tego wykonywano małe zgrabne meble. Dzisiaj buduje się obszerne apartamentowce i duże wygodne meble. Bloki zostały a meble post socjalistyczne się zużyły. Powstał problem, gdzie można kupić meble do "starych " mieszkań ?

09.02.2018, 09:58

Starym gratem to jest "osoba" , która napisała te bzdury. Mieszkanie mebluje się raz na całe życie, a nie kupuje paździerzowy wiór bo jest taka moda. Mam meble z lat dwudziestych ubiegłego wieku i póki żyje nie mam zamiaru się ich pozbywać. Pamiątki, srebra , meble będą przechodzić z pokolenia na pokolenie.

09.02.2018, 09:25

A WSZYSTKO CO DOBRE NALEŻY REAKTYWOWAĆ !!!

09.02.2018, 09:23

tymczasem nie mogę sprzedać za 500 zł dwóch po całkowiej renowacji