Masz mieć zabieg na zaćmę? Sprawdź gdzie nie ma kolejki! W niektórych pomorskich ośrodkach pacjenci przyjmowani są od ręki

Piotr Kallalas
Piotr Kallalas
Zaktualizowano 
Operacja usuwania zaćmy Joanna Urbaniec / Polskapresse
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że po wprowadzeniu nowych standardów kwalifikacji do zabiegu usunięcia zaćmy zmniejszyły się kolejki oczekujących na leczenie. W niektórych pomorskich ośrodkach medycznych w przypadkach pilnych pajenci są przyjmowani od ręki, a w przypadkach stabilnych kolejki skróciły się nawet do kilku dni. NFZ zachęca do monitorowania sytuacji.

W naszym regionie funkcjonuje obecnie 15 ośrodków, które wykonują zabiegi usunięcia zaćmy zakontraktowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Okazuje się, że w niektórych placówkach w przypadkach pilnych pacjenci są przyjmowani na bieżąco. Sytuacja poprawiła się również w przypadkach stabilnych.

- Czas oczekiwania uległ znacznemu skróceniu ze względu na wprowadzenie nowej kwalifikacji do zabiegów. Skierowanie otrzymują te osoby, które rzeczywiście wymagają leczenia. W przypadku wszystkich placówek mamy pewność, że zawieramy umowy z podmiotami spełniającymi wszelkie wymogi do udzielania świadczeń - poinformowała Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor pomorskiego OW NFZ.

Zmiana podejścia

W 2018 roku Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nowe standardy kwalifikacji do zabiegów usunięcia zaćmy. Wcześniej pacjenci, ze względu na kilkuletni czas oczekiwania, otrzymywali skierowania także w sytuacji kiedy choroba nie była jeszcze na tyle zaawansowana. Teraz proces jest o wiele bardziej restrykcyjny i nie rejestruje się pacjentów, którzy w przyszłości mogą potrzebować leczenia, a tylko tych, którzy faktycznie potrzebują pomocy.

- Namawiamy do sprawdzania czasu oczekiwania, bo istnieje możliwość wycofania się z ośrodka, w którym pacjent zapisał się na zabieg. Wystarczy wycofać skierowanie i dostarczyć do nowego świadczeniodawcy. Nie ma tutaj żadnych kar czy obostrzeń - powiedział Mariusz Szymański, rzecznik prasowy POW NFZ w Gdańsku.

Informacje o czasie oczekiwania w poszczególnych placówkach znajdziemy pod specjalną domeną

TERMINY LECZENIA

Ponadto NFZ ma w planach wysyłanie SMSów, w których będą wskazówki dotyczące możliwości przeniesienia się do placówki z mniejszą kolejką.

W wojewódzkie pomorskim cały czas na zabiegi usunięcia zaćmy oczekuje niespełna 25 tys. pacjentów. Liczba ta dzieli się zarówno na pacjentów, którzy zapisali się przed zmianami na odległe terminy, jak i na chorych, którzy umówili się już w ramach nowego systemu. W mniejszych ośrodkach okres oczekiwania został skrócony do trzech miesięcy czy miesiąca. W jednej z gdyńskich przychodni poczekamy zaledwie 5 dni. Natomiast w dużych placówkach kolejki są ciągle znaczące, jak np. w przypadku Szpitala w Wejherowie gdzie pacjent poczeka 943 dni.

Skąd tak duże dysproporcje?

Przede wszystkim w niektórych jednostkach czas oczekiwania jest wydłużony z powodu wadliwości poprzednich rozwiązań. Osoby, które umówiły się przed wprowadzeniem zmian pozostały w systemie. Problem ten nie został rozwiązany odgórnie, a próby telefonów do pacjentów z informacją o możliwości przyśpieszenia operacji w innym ośrodku nie przynoszą efektów. Ponadto kolejki są mniejsze zwłaszcza w przychodniach, które wykonują często jedynie określony typ zabiegów. Na Pomorzu 30% zabiegów usuniecia zaćmy jest wykonywanych przez placówki z prywatnego sektora.

Gdzie najszybciej?

Sytuacja zmienia się dynamicznie, więc warto co jakiś czas sprawdzać aktualizacje. Obecnie w przypadkach pilnych zaćmę bez kolejki zoperujemy w Nadmorskim Centrum Medycznym w Gdańsku, NZOZ "Centrum Zdrowia Salus" w Słupsku i ZOZ "Przychodnia Dąbrowa - Dąbrówka" w Gdyni. Natomiast w przypadkach stabilnych najkrócej poczekamy również we wspomnianej gdyńskiej placówce, gdzie czas oczekiwania wynosi 5 dni.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie