Masz ciekawe pomysły na zmianę swojego sołectwa? Złóż wniosek o pieniądze z funduszu sołeckiego

anna.gawronska@polskapress.plZaktualizowano 
123f
Do września można składać wnioski w ramach funduszu sołeckiego na rok 2020. W ten sposób mieszkańcy powiatu gdańskiego mogą przyczynić się do poprawy swojego sołectwa. Każde sołectwo do końca lipca powinno otrzymać informację o wysokości funduszu sołeckiego. Po tym terminie rozpoczyna się zbieranie wniosków.

Gmina Cedry Wielkie

- Wszystkie sołectwa otrzymały informacje o planowanej wysokości funduszu sołeckiego na 2020 rok. Teraz do 30 września czekamy na listę wniosków z zadaniami do wykonania w ramach funduszu sołeckiego. Wszystko po to, abyśmy mogli umieścić je w gminnym budżecie na 2020 rok - mówi Janusz Goliński, wójt gminy Cedry Wielkie.
Wniosek każdej wsi musi być głosowany na zebraniu sołeckim, które może zorganizować sołtys, rada sołecka lub co najmniej 15 pełnoletnich mieszkańców. Powinien on zawierać wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do wykonania na obszarze sołectwa, w ramach środków określonych dla danego sołectwa. Zaplanowane do realizacji zadania powinny uwzględniać koszty ich wykonania oraz uzasadnienie wyboru. Środki funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na realizację przedsięwzięć, które są zadaniami własnymi gminy - służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy.
- Gmina Cedry Wielkie zgodnie z ustawą ma prawo zwrotu poniesionych wydatków w wysokości do 20 proc., jednakże corocznie zgodnie z komunikatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, dotacja ulega zmniejszeniu - informują pracownicy urzędu gminy.

CZYTAJ TEŻ:CAŁE ULE PADAJĄ ŁUPEM ZŁODZIEI

W 2019 roku gmina Cedry Wielkie otrzyma 14,283 proc. zwrotu, a co za tym idzie udział budżetu gminy w funduszu sołeckim wynosi 85,717 proc. Łącznie wszystkie sołectwa w gminie Cedry Wielkie otrzymają ponad 440 tys. złotych. Najwięcej, bo ponad 50 tys. złotych otrzymają sołectwa Cedry Małe, Cedry Wielkie i Koszwały. Prawie 46,5 tys. złotych otrzyma sołectwo Trutnowy, a 40,8554 złotych dostanie sołectwo Długie Pole.
- Korzystając z okazji, namawiam wszystkich mieszkańców, aby zastanowili się nad zadaniami, które warto zrealizować w ich otoczeniu. To właśnie każdy z Was wie najlepiej, czego brakuje. Fundusz sołecki może pomóc zrealizować te zamierzenia - dodaje wójt.

Gmina Kolbudy

W roku 2020 sołectwa gminy Kolbudy będą mogły wydać w sumie 715 644, 84 zł. Będzie to kwota o blisko 51 tysięcy złotych wyższa od tej, którą mają do dyspozycji sołtysi w roku bieżącym. Decyzja o przeznaczeniu środków podjęta zostanie z udziałem mieszkańców podczas wrześniowych zebrań sołeckich.
W gminie Kolbudy najwięcej otrzymają sołectwa Bąkowo, Bielkówko, Lublewo Gdańskie, Jankowo Gdańskie, Kolbudy, Kowale, Otomin i Pręgowo. Dostaną one po 58 988 złotych.
Z przyznanych środków sołectwo może np. wyremontować plac zabaw, zamontować oświetlenie, naprawić zniszczony chodnik lub drogę czy zadbać o tereny zielone. Środki często przeznaczane są też na przedsięwzięcia służące integracji mieszkańców, jak np. festyny wiejskie.

POLECAMY: ŻUBR SPACERUJE POD SŁUPSKIEM

POLECAMY NA STREFIE AGRO:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie