Masowy atak kleszczy! Jak chronić się przed groźnym...

  Masowy atak kleszczy! Jak chronić się przed groźnym pasożytem i chorobami?

  Paula Goszczyńska

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Świętokrzyskie

  W naszym kraju obserwuje się ciągły wzrost populacji niebezpiecznych pajęczaków, jakimi są kleszcze

  W naszym kraju obserwuje się ciągły wzrost populacji niebezpiecznych pajęczaków, jakimi są kleszcze ©123RF

  Borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu - co wiesz o tych schorzeniach? Podczas urlopu nie trać czujności i bacznie obserwuj swoje ciało.
  W naszym kraju obserwuje się ciągły wzrost populacji niebezpiecznych pajęczaków, jakimi są kleszcze

  W naszym kraju obserwuje się ciągły wzrost populacji niebezpiecznych pajęczaków, jakimi są kleszcze ©123RF

  ZOBACZ TAKŻE: Uważajcie na kleszcze! Krótki news o kleszczach i chorobach, które przenoszą

  (Źródło:dziennikzachodni.pl)


  Ciepłe i słoneczne lato to marzenie wielu z nas. Sezon urlopowy ma jednak nie tylko pozytywne strony. Wraz z cieplejszymi dniami w roku musimy liczyć się z zagrożeniem, jakie ze sobą niosą.

  W naszym kraju obserwuje się ciągły wzrost populacji niebezpiecznych pajęczaków, jakimi są kleszcze. Najczęściej wybierają miejsca uczęszczane przez ludzi i zwierzęta, jak na przykład leśne ścieżki.

  Przez pewien czas panował mit, że te groźne pajęczaki spadają na nas z wysokich drzew. Nic bardziej mylnego. Kleszcze wybierają zazwyczaj niskie krzaki, źdźbła trawy oraz liście znajdujące się maksymalnie na wysokości 1,5 metra nad ziemią. Wygląda więc na to, że ofiarą kleszczy możemy stać się tak naprawdę wszędzie. Nie tylko leśne spacery niosą ze sobą ryzyko, insekty mogą nas zaatakować w przydomowym ogródku, na trawniku i w parku miejskim.

  Prawidłowe usunięcie kleszcza

  Jak się przed nimi ustrzec? Jak na razie możemy jedynie stosować zasadę zdrowego rozsądku polegającą na dokładnym obejrzeniu własnego ciała po tym, kiedy wrócimy ze spaceru.

  Najczęściej możemy znaleźć kleszcze za uszami, w pachwinach, w zgięciach łokci czy pod kolanami. Kiedy na swojej skórze zlokalizujemy pasożyta, niezwykle istotne jest jego prawidłowe usunięcie. - To, jak wyciągnąć kleszcza, sugeruje nam sama jego budowa. Ryjek tego pajęczaka jest najeżony kolcami, więc w momencie wyciągania go na siłę, kleszcze rozwierają się i stawiają duży opór - wyjaśnia Hanna Kantor, specjalista edukacji zdrowotnej.

  Warto również pamiętać, że ciągnąc bez wyczucia kleszcza, po pierwsze, sami wyciskamy do skóry wydzieliny z groźnymi patogenami, a po drugie, ryzykujemy, że rozerwiemy insekta i jego część w nas pozostanie. - Ponadto nie wolno kleszcza dusić, przypalać, wypychać, manipulować - dodaje Hanna Kantor. Jak w takim razie się go pozbyć? - Należy kupić w aptece specjalne urządzenie do wyciągania kleszczy - lasso lub kleszczołapki. Narzędzie to będzie w stanie w bezpieczny sposób wyciągnąć insekta z dowolnego miejsca na ciele. Sama procedura jest bardzo prosta - podsuwamy narzędzie pod kleszcza, przekręcamy w palcach i to wszystko. Insekt jest usunięty - mówi specjalista. - Pamiętajmy o dezynfekcji, ponieważ na sprzęcie mogą się znaleźć patogeny - dodaje.

  Codzienne sprawdzanie swojego ciała jest o tyle istotne, że kleszcza należy wyciągnąć jak najwcześniej. - Nie do końca wiemy, czy potrzebuje on 4, 8 czy 24 godzin, aby przekazać nam wystarczającą ilość patogenów. Dlatego nie czekajmy i usuwajmy insekty od razu - podkreśla Hanna Kantor.

  Niepokojące objawy

  Po ukąszeniu kleszcza może ci grozić borelioza. Zgłoś się do lekarza, jeżeli w okolicy ukąszenia w ciągu 6-60 dni pojawi się rumień o średnicy minimum 5 centymetrów, z centralnym przejaśnieniem (tak zwany rumień wędrujący).

  Zaczerwienienie widoczne w pierwszych 6 dniach po ukąszeniu przez kleszcza nie jest rumieniem wędrującym, tylko stanem zapalnym lub miejscową reakcją alergiczną. Sygnałem ostrzegawczym dla nas powinny być także inne objawy, takie jak powiększenie węzłów chłonnych, stany podgorączkowe, bóle głowy, stawów czy mięśni, które pojawią się kilka-kilkanaście miesięcy od ukąszenia. Po wielu latach od zakażenia u części chorych dochodzi do zanikowego zapalenia skóry, przewlekłego zapalenia stawów, powikłań neurologicznych.

  Zaufaj szczepieniu

  Ukłucia kleszczy są dla nas niewyczuwalne z uwagi na to, że ich ślina zawiera substancje przeciwbólowe. Na nasze nieszczęście mogą znajdować się w niej również wirusy i bakterie, niejednokrotnie groźne dla człowieka. Na ich skutek może dojść do zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu lub boreliozę. W przypadku kleszczowego zapalenia mózgu warto skorzystać ze szczepionki zalecanej przez Ministerstwo Zdrowia. Ceny takiej szczepionki na rynku mogą się nieznacznie wahać, ale przeważnie jej koszt oscyluje w granicach 100 złotych. Szczepionkę podaje się domięśniowo, najczęściej w ramię lub pośladek. Jak informuje portal szczepkleszcz.pl skuteczność szczepień u ludzi regularnie szczepionych sięga 99 procent. Skuteczność szczepienia po 2 dawkach pierwotnego szczepienia wynosi 96-100 procent.

  Borelioza - jak atakuje?

  Więcej problemów jest z boreliozą, ponieważ dopiero trwają badania nad skuteczną formą profilaktyki.

  To wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze. Borelioza, bez względu na rodzaj i stopień zaawansowania, atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Pierwsze objawy choroby (faza wczesna miejscowa, ograniczona) rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Wczesny rozwój choroby może być ze względu na objawy mylnie kojarzony z grypą.  POLECAMY RÓWNIEŻ:

  Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
  Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

  Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

  Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

  Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

  Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

  Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodę


  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »