Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masowe pojawienie się jesiotra syberyjskiego u polskich brzegów Bałtyku

red.
Stacja Morska im prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
W nocy z 22 na 23 sierpnia 2017 roku rosnący poziom wody w Grabowej umożliwił masową ucieczkę do rzeki jesiotra syberyjskiego z hodowli w Jeżyczkach (gm. Darłowo).

Łącznie, z małą liczbą jesiotra rosyjskiego Acipenser gueldenstaedtii, do środowiska naturalnego trafiło około 50 tys. ryb. Były to osobniki w wieku od 2 do 3-4 lat o średniej masie odpowiednio 1,2 i 2,0 - 3,5 kg. Prawdopodobnie poza jesiotrami do rzeki przedostały się także, trzymane w kilku gospodarstwach rybackich położonych powyżej Jeżyczek, pstrągi tęczowe i źródlane. Spływające z hodowli jesiotry po 11 km dotarły do Wieprzy a stąd już jedyne 1,5 km dzieliło je od wód otwartych Bałtyku.

Po kilku dniach do Stacji Morskiej im. prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii UG w Helu zaczęły docierać informacje o licznej obecności jesiotrów w połowach rybackich i wędkarskich w rejonie Darłowa. Znaleziono również kilka martwych osobników na okolicznych plażach. Kolejne zgłoszenia pochodziły z łowisk rybackich położonych w Zalewie Kamieńskim oraz Zatoce Gdańskiej, w tym Puckiej. Według rybaków złowione ryby miały masę od 0,7 do 3-5 kg.

Jesiotr syberyjski
naturalnie zasiedla duże rzeki Syberii od Obu do Kołymy i jezioro Bajkał (Kottelat i Freyhof 2010), gdzie jest gatunkiem zagrożonym wymarciem (Ruban 2010). Jednocześnie, ze względu na łatwość w hodowli oraz szybkie, jak na jesiotrowate dojrzewanie, jest w Europie najczęściej trzymanym w akwakulturze gatunkiem jesiotra. W Polsce jest hodowany od połowy lat 80. XX w. (Grabowska i in. 2000).

Stacja Morska im. prof. Krzysztofa Skóry zwraca się z apelem:

W przypadku złowienia lub zakupu jesiotra złowionego w Bałtyku prosimy o wykonanie zdjęcia ryby. Zanotowanie jej długości i masy. Prosimy o zamrożenie wnętrzności. Rybaków i wędkarzy dodatkowo prosimy o dołączenie informacji o miejscu połowu i użytym narzędziu połowowym. Ryby i zamrożony materiał badawczy odbierzemy niezwłocznie.

Pamiętajmy, że wśród złowionych jesiotrów syberyjskich możliwe jest znalezienie chronionego prawem jesiotra ostronosego, którego należy niezwłocznie wypuścić do wody!

Informacje o wszystkich złowionych jesiotrach prosimy o przekazanie telefonicznie (24h/dobę), e-mailem bądź pocztą.

Stacja Morska im prof. Krzysztofa Skóry
Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego
ul. Morska 2, 84-150 Hel
tel. 58 6750-836

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki