Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masowe kontrole w salonach gier na Pomorzu

Agnieszka Kamińska
Państwo traciło  co najmniej pół miliarda złotych rocznie na skutek działania  mafii hazardowej
Państwo traciło co najmniej pół miliarda złotych rocznie na skutek działania mafii hazardowej archiwum PPG
Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej wraz z policją kontrolują miejsca, w których mogą znajdować się nielegalne automaty do gier. Na Pomorzu służby zatrzymały już 132 urządzenia (głównie tzw. jednorękich bandytów).

Nieprawidłowości ujawniono podczas 27 kontroli. Działania są zakrojone na szeroką skalę. W całym kraju w ciągu tylko trzech tygodni zajęto 1400 automatów. To dopiero wierzchołek góry lodowej, słyszymy w Ministerstwie Finansów.

„Akcja potrwa do odwołania. Spodziewamy się jeszcze lepszych efektów. Po wynikach, które mamy już dziś, wyraźnie widać skuteczność nowych przepisów. Podmioty organizujące nielegalny hazard samodzielnie wycofują się z rynku. Jestem bardzo zadowolony z efektów operacji Służby Celno-Skarbowej i policji. To bardzo dobry przykład współpracy tych służb” - pisze nam w mailu Wiesław Janczyk, wiceminister finansów.

Czytaj również: Nie trafią za kraty za automaty do gier

Masowe kontrole ruszyły 1 kwietnia. Tego dnia weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która wywraca do góry nogami ten rynek. Zgodnie z nowymi przepisami to Totalizator Sportowy ma teraz wyłączność na urządzanie gier na automatach (poza kasynami gier) oraz na prowadzenie gier hazardowych w internecie (za wyjątkiem zakładów wzajemnych). To oznacza, że wszystkie automaty, oprócz stojących w kasynach, są nielegalne. Legalne będą dopiero nowe automaty, które sukcesywnie będzie stawiać w salonach Totalizator Sportowy. - Zgodnie z planami zamierzamy uruchomić pierwszych pięćdziesiąt salonów gier w czwartym kwartale tego roku. Urządzenia będziemy stopniowo stawiać we wszystkich regionach Polski - twierdzi Aida Bella, rzeczniczka Totalizatora Sportowego.

Nowe automaty będą produkowane w Polsce. Prototyp ma powstać na przełomie maja i czerwca. W działalność związaną z przygotowaniem i dostarczeniem ich do wybranych punktów włączą się: należący do Skarbu Państwa Exatel, Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych oraz Wojskowe Zakłady Łączności. Docelowo gracze będą mieli do dyspozycji około 35 tys. automatów w całym kraju. Totalizator Sportowy uruchomi też internetowe kasyno oraz loterię Euro Jackpot, która prowadzona jest już w 17 krajach.

- Jest szansa, że nowe przepisy uporządkują ten rynek. Z pewnością wprowadzają one bardzo silną kontrolę państwa w obszarze gier na automatach. Do tej pory państwo traciło co najmniej pół miliarda złotych rocznie na skutek działania mafii hazardowej. A sprawy w sądach toczyły się latami i często były umarzane. Z oficjalnych danych wynika, że tylko w 2015 r. w Polsce działało około 30 tys. automatów o niskich wygranych, które ustawiano bez zezwolenia np. w małych miejscowościach, gdzieś na tyłach sklepów spożywczych - mówi Grzegorz Bartwicki, ekonomista, specjalizuje się w tematyce związanej z hazardem.

Do tej pory państwo traciło co najmniej pół miliarda złotych rocznie na skutek działania mafii hazardowej. A sprawy w sądach toczyły się latami i często były umarzane.

Kara za prowadzenie nielegalnego automatu wynosi teraz 100 tys. zł. Będzie ją płacił zarówno właściciel, jak i najemca lokalu, w którym stało lewe urządzenie. Funkcjonariusze proszą też mieszkańców o pomoc. Uruchomiono specjalny numer interwencyjny 800 060 000 oraz adres mailowy - [email protected]. Za ich pośrednictwem każdy może anonimowo zgłosić miejsca, w których mogą być urządzane gry na automatach. Chodzi o lokale oznaczane szyldami: „7777”, „Jackpot”, „Hot spot”, „Vegas 777”.

[email protected]

Zobacz też: Celnicy skontrolowali automaty do gier (grudzień 2016 r.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki