Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masowa zbrodnia w lasach piaśnickich. Na tropie historii trafili na cenne fotografie

Marek Adamkowicz
Joanna Kielas/archiwum DB
Nieznane fotografie dokumentujące zbrodnie w Piaśnicy leżały w Archiwum Państwowym w Poznaniu. Prokuratorzy apelują o pomoc w odnalezieniu tzw. Albumów Piaśnickich z przełomu lat 40. i 50.

- Odnalezienie tych zdjęć pokazuje, że są materiały dotyczące zbrodni w Piaśnicy, ale niestety nie zawsze są one właściwie opisane, stąd problemy z ich odnalezieniem - mówi prokurator Maciej Schulz, naczelnik OKŚZpNP w Gdańsku. - Ujawnione fotografie sygnowano jako "egzekucje w okolicach Sopotu". Wiemy jednak, że chodzi tu o Piaśnicę.

Więcej o dokonywanych przez hitlerowców egzekucjach mogłyby powiedzieć tzw. Albumy Piaśnickie. Wykonano je w kilku egzemplarzach na przełomie lat 40. i 50. ub. wieku. Zawierały one fotografie dokumentujące przebieg egzekucji i ekshumacji, jak również uroczystości ku czci zamordowanych, przy czym zdjęć wykonanych podczas ekshumacji mogło być ponad sto.

W trakcie śledztwa zweryfikowano też fotografie, które miały się wiązać ze zbrodnią w Piaśnicy.

- Według naszych ustaleń, znane powszechnie i szeroko publikowane zdjęcia, które miały rzekomo przedstawiać przebieg egzekucji w Piaśnicy, najprawdopodobniej zostały wykonane podczas egzekucji Polaków w Rudzkim Moście koło Tucholi jesienią 1939 r. - dodaje prokurator Schulz. - Natomiast jedno zdjęcie opisywane jako "Kopanie grobu przez ofiary" w rzeczywistości zostało zrobione podczas ekshumacji.

Komisja nadal poszukuje zaginionych przedmiotów - dowodów rzeczowych odnalezionych podczas ekshumacji przeprowadzonej na miejscu zbrodni w październiku 1946 r. Prezentowano je później na wystawach, które miały pomóc w identyfikacji ofiar. Ostatecznie przedmioty te wraz z bogatą dokumentacją fotograficzną trafiły do Zarządu Okręgu Polskiego Związku Zachodniego w Gdańsku z siedzibą w Sopocie. Umieszczono je w skrzyni opisanej "Eksponaty z Wystawy Piaśnickiej". Ostatnia informacja o nich pochodzi z 24 grudnia 1948 r. PZZ został zlikwidowany w 1950 r. i nie wiadomo, co dalej stało się z poszukiwanymi dowodami rzeczowymi.

Osoby, które mogłyby udzielić informacji na temat zdjęć lub pamiątek piaśnickich, proszone są o kontakt z Oddziałową Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, ul. Witomińska 19, 81-311 Gdynia. Numer tel. 58 660 67 45.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki