Maskpol chroni życie i zdrowie żołnierzy, policjantów i strażników granicznych. Ma także ofertę na rynek cywilny

Akcja specjalna Giganci Polska Press 2022

Jak chronić życie i zdrowie żołnierza na polu walki? Jak ochronić zdrowie i życie antyterrorysty biorącego udział w operacji? Jak zabezpieczyć przed obrażeniami policjanta albo strażnika granicznego? Trzeba zastosować środki ochrony balistycznej najwyższej klasy. W naszym kraju znanym i cenionym producentem środków ochrony balistycznej jest firma Maskpol, będąca częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Poza produkcją na potrzeby wojska i służb Makspol ma także ciekawą ofertę na rynek cywilny.

Czym jest ochrona balistyczna? To cały pakiet rozwiązań, które mają za zadanie chronić zdrowie i życie w różnych sytuacjach. Przede wszystkim środki ochrony balistycznej są produkowane pod kątem potrzeb żołnierzy, policjantów i antyterrorystów. Ale nie tylko. Ostatnie lata pokazały, że nawet strażnicy graniczni są narażeni na ataki, które mogą spowodować zranienie, kalectwo lub śmierć. Przykładem mogą być hybrydowe ataki na polską granicę, inicjowane przez Białoruś.

Środków ochrony balistycznej mogą potrzebować także ochroniarze, pracownicy ochrony ambasad, pracownicy służb specjalnych, politycy.

Od wielu lat zdrowie i życie polskich żołnierzy, funkcjonariuszy i specjalistów cywilnych chronią produkty Przedsiębiorstwa Sprzętu Ochronnego Maskpol SA. To duża polska firma, zatrudniająca ponad 1000 pracowników i wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Przed jakimi zagrożeniami chronią produkty ochrony balistycznej z Maskpol SA?

Na początek spójrzmy na żołnierzy. Przetrwanie żołnierza na polu walki to jeden z kluczowych czynników powodzenia każdej operacji. Współczesny żołnierz to wysoko wykwalifikowany specjalista. Jego śmierć to niepowetowana strata dla wojska i narodu. Jeden ranny żołnierz na polu walki absorbuje kilku innych, którzy w tym czasie nie mogą walczyć. Rany lub śmierć odniesione przez żołnierza wpływają negatywnie na morale innych, wchodzących w skład pododdziału. Armie NATO-wskie starają się maksymalnie chronić życie swoich żołnierzy.

W trakcie walki, w klasycznym konflikcie zbrojnym, organizm żołnierza narażony jest na szereg zagrożeń. Podstawowe to energia uderzenia pocisków karabinowych różnego kalibru. Do tego dochodzą odłamki pocisków artyleryjskich (fragmentująca amunicja artyleryjska), ładunki wybuchowe (miny, IED, BSP klasy kamikadze) i inne.

Nowoczesne środki ochrony balistycznej muszą z jednej strony pochłaniać energię uderzenia pocisku, a z drugiej odpowiednio ją rozproszyć, aby żołnierz nie odniósł obrażeń na skutek oddziaływania sił bezwładności osłony balistycznej. W tym przypadku najczęściej stosuje się specjalne hełmy oraz kamizelki kuloodporne.

Maskpol SA jest producentem między innymi hełmów wz. 2005, HP-05 oraz specjalnych hełmów desantowych HA-03 dla Wojska Polskiego. Armie NATO-wskie idą w kierunku wyposażania żołnierza także w specjalne osłony balistyczne, chroniące dodatkowe partie ciała (osłony barkowe, kolan itd.). Maskpol również jest producentem tego typu osłon.

Żołnierz na polu walki zagrożony jest także szeregiem urazów, które mogą być spowodowane przez podmuchy (po wybuchach pocisków artyleryjskich, bomb lotniczych, pocisków rakietowych, detonacji zbiorników paliwa), zderzenia, upadki… Ponadto należy chronić organizm żołnierza przed czynnikami chemicznymi i temperaturowymi. Teoretycznie stosowanie broni chemicznej jest zabronione. Jednak wiele wybuchów i detonacji (np. zbiorników paliwa) generuje powstawanie szkodliwych oparów.

W celu przeciwdziałania im stosuje się maski przeciwgazowe, odzież filtracyjną i ochronną. Tego typu produkty znajdują się również w ofercie Maskpol.

Maskpol chroni także życie i zdrowie policjantów. Ci również są narażeni na ostrzał z broni lekkiej lub maszynowej, ataki bronią białą (noże) itd. Policjanci z oddziałów prewencji muszą być wyposażeni w odpowiednie hełmy i osłony twarzy.

Maskpol dla Wojska Polskiego

Maskpol SA produkuje szereg wysokiej klasy produktów, które są i będą masowo wykorzystywane w jednostkach operacyjnych i wsparcia Wojska Polskiego, a także w Wojskach Obrony Terytorialnej. Wszystkie spełniają normy polskie oraz normy NATO.
To między innymi:

  • środki ochrony głowy: różne rodzaje hełmów;
  • środki ochrony dróg oddechowych: maski i półmaski przeciwgazowe;
  • środki ochrony skóry: odzież izolacyjna, odzież filtracyjna;
  • sprzęt specjalistyczny dla wojsk chemicznych i nie tylko: urządzenia do likwidacji skażeń.

Poza skutecznością ochrony produkty Maskpol charakteryzują się także wysoką ergonomią. Dzięki temu korzystanie z nich jest komfortowe. Produkty są stale modernizowane, a przy wprowadzaniu zmian pod uwagę brane są opinie użytkowników.

Maskpol dla Policji

Maskpol SA od wielu lat wspiera także policję oraz służby mundurowe, dostarczając im różnego rodzaju sprzęt, niezbędny przy pełnieniu służby. To między innymi:

  • hełmy ochronne;
  • kamizelki kuloodporne i tarcze ochronne;
  • środki obezwładniające, pałki wielofunkcyjne i szturmowe;

W przypadku produktów dla policji i innych resortów pod uwagę również brane są takie kwestie jak komfort, ergonomia i konieczność spełnienia wyśrubowanych norm.

Maskpol dla przedsiębiorstw branży specjalistycznej i cywilnej

Odpowiednio zarządzane firmy starają się inwestować w różne branże, aby zwiększyć zyski i znaleźć nowe nisze rynkowe. Maskpol SA, poza produkcją sprzętu dla wojska, policji i innych służb, ma w swojej ofercie produkty dla przemysłu i zaawansowanych usług.

To między innymi formy wtryskowe do tworzyw sztucznych i gumy, formy tłoczne do gumy, a także przyrządy do plastycznej obróbki metali. Mogą one znaleźć zastosowane przy produkcji uszczelek, elementów absorbujących drgania, mebli, części do samochodów oraz pojazdów specjalistycznych. Zastosowań jest mnóstwo.

Wyroby Maskpol SA cechuje wysoka trwałość i precyzja wykonania.

Maskpol dla specjalistów rynku cywilnego

Jest wielu specjalistów, pracujących na rynku cywilnym, którzy korzystają na co dzień z produktów firmy Maskpol SA. Przykładem mogą być ochroniarze ważnych osób, obiektów prywatnych, banków, konwojenci itd. W ich pracy kamizelka kuloodporna Maskpol, a często także hełm (w przypadku konwojentów) to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia.

Oferta Maskpol dla cywilów

Maskpol SA nie zapomina także o użytkownikach prywatnych, takich jak myśliwi, fani militariów, gier ASG, offroadu czy po prostu osoby lubiące aktywnie spędzać czas w terenie.

W ofercie Maskpol SA znajduje się specjalna seria produktów MAPA Tactical. Powstała ona w oparciu o najwyższej klasy materiały, pokryte specjalnym nadrukiem maskującym MAPA. Jego wzór został dopracowany pod kątem zapewnienia optymalnego maskowania w obszarach leśnych Europy Środkowo-Wschodniej. Ale nie oznacza to, że są one sprzedawane tylko tutaj. Produkty są chętnie kupowane między innymi w Szwecji i Holandii. Nic w tym dziwnego, cechują się bardzo wysoką wytrzymałością i są konkurencyjne cenowo wobec produktów innych firm. Poza tym są w całości produkowane w Polsce.

MAPA Tactical od Maskpol SA obejmuje między innymi:

  • Kamizelki Rock One, które otrzymały nagrodę Defender 2022. To innowacyjny produkt, pokryty od wewnątrz specjalną pianką, zapewniającą cyrkulację powietrza i dobre warunki termiczne. Kamizelka Rock One może być wykorzystana jako niskoprofilowa (z miękkimi osłonami balistycznymi), ochronna poziom 4NIJ oraz wzmocniona, z zastosowaniem dodatkowych elementów ochronnych, chroniących między nimi ramiona, podbrzusze i dolną część kręgosłupa.
  • Chest Rig do wygodnego montażu i przenoszenia oporządzenia, od magazynków do akcesoriów.
  • Plecak MAPA patrol 40 (pojemność 40 litrów) zapewniający możliwość wygodnego transportu wszystkiego, co potrzeba do 2–3-dniowych działań.

Test produktów MAPA na Ukrainie

Produkty z linii MAPA są z powodzeniem wykorzystywane przez żołnierzy ukraińskich i ochotników walczących po stronie Ukrainy, broniących się przed rosyjską inwazją.

Test w najtrudniejszych możliwych warunkach wypadł doskonale. Kamizelki, szelki taktyczne i plecaki zbierają jak najlepsze opinie.

Firma MASPOL S.A. wspiera także grupę polskich medyków i wolontariuszy z organizacji W Międzyczasie.

Maskpol – podsumowanie i przyszłość

Przedsiębiorstwo Maskpol SA ma siedzibę w Konieczkach, niedaleko Częstochowy.

Zatrudnia ok. 1000 osób. Jest częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.

Firma stale inwestuje w nowoczesny sprzęt produkcyjny, a także kadrę. Opracowywane są nowe produkty, istniejące obiekty są stale (?) modernizowane, spółka inwestuje również w pobliskiej Częstochowie.

W najbliższych latach można się spodziewać szeregu kontraktów, między innymi na środki ochrony balistycznej dla żołnierzy Wojska Polskiego, w tym dla Wojsk Obrony Terytorialnej oraz innych służb. Spółka planuje również dynamicznie rozwijać markę MAPA.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Maskpol chroni życie i zdrowie żołnierzy, policjantów i strażników granicznych. Ma także ofertę na rynek cywilny - Portal i.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie