Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Maseczki obowiązkowe w całej Polsce. To już pewne! Jak poprawnie nosić maskę? Którą wybrać? Gdzie trzeba mieć zakrytą twarz? Sprawdź!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
To już pewne! Od soboty, 10 października 2020 roku w życie wszedł obowiązek noszenia masek także na przestrzeniach otwartych! Ale to nie koniec nowych obostrzeń. Sprawdź, co uległo zmianom! >>
To już pewne! Od soboty, 10 października 2020 roku w życie wszedł obowiązek noszenia masek także na przestrzeniach otwartych! Ale to nie koniec nowych obostrzeń. Sprawdź, co uległo zmianom! >>Pixabay
To już pewne! Do maseczek będzie musieli przywyknąć, bo obowiązek ich noszenia nie tylko został przedłużony, ale i ilość miejsc, w których musimy zasłaniać nos i usta – uległa zwiększeniu. Od soboty, 10 października 2020 roku maseczki musimy zakładać także na dworze. Ale to nie koniec nowych obostrzeń! Zmianom uległy także godziny otwarcia lokali gastronomicznych, czy liczba osób mogących wziąć udział w imprezach okolicznościowych. Pamiętajmy, że w tej sytuacji niezwykle istotne jest zachowanie wszelkich środków ostrożności, a mianowicie – dbanie o higienę rąk czy poprawne noszenie maski. Te ostatnie, nieprawidłowo noszone, zdejmowane i czyszczone nie tylko nie uchronią nas przed koronawirusem, ale stanowią niebezpieczeństwo dla naszego zdrowia. Jak poprawnie nosić maseczki? Podpowiadamy!

Nowe obostrzenia dla strefy żółtej. Co uległo zmianom?

Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk we wtorek, 6 października 2020 roku, poinformowali o wprowadzeniu polityki „zero tolerancji” dla nieprzestrzegania obostrzeń epidemicznych. Co więcej tego dnia ogłoszono nowe obostrzenia, które zostały wprowadzone od soboty, 10 października. Sprawdźcie, co nas czeka!

W strefie żółtej od soboty, 10.10.2020 r. obowiązują m.in.:

  • limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku konferencji czy targów,
  • nowe regulacje nie ominęły także siłowni, bowiem od 10 października obowiązuje tam limit osób – jedna na 7 m kw,
  • jeśli chodzi o kina, to może przebywać tam 25 proc. publiczności.
  • zmianom uległa także liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych, nie może przekroczyć ona 75 osób,
  • Co istotne, na obszarze żółtej strefy obowiązuje nakaz noszenia masek także w przestrzeni otwartej.

Przypominamy, że dotychczas w Polsce funkcjonowały trzy strefy:

  • zielona,
  • żółta,
  • czerwona.

W tych dwóch ostatnich obowiązywały dodatkowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października 2020 roku obostrzenia ze stref żółtych zostały rozszerzone na cały kraj. Tak jak dotychczas, istnieje strefa czerwona ze specjalnymi zasadami.

Koronawirus a bezpieczeństwo w kraju. Nowe zasady

Jak już wspomnieliśmy, od soboty, 10.10.2020 r. w Polsce weszły w życie nowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią koronawirusa. Według nowych zmian – część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań uzyskała kolor czerwony, z kolei strefa żółta została rozszerzona na cały kraj.

Po zmianach, obowiązek zakrywania nosa i ust obowiązuje także w przestrzeni otwartej. Z nakazu tego zwolnione są osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Co ważne, w całej Polsce w lokalach gastronomicznych oprócz zwiększonej 4-metrowej odległości, nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

Maseczka ochronna. Jednorazowa czy bawełniana – która lepsza?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów maseczek. Można wybrać jednorazowe chirurgiczne, bawełniane, czy półmaski filtrujące. Najbardziej popularną są dwa pierwsze typy – każdy z nich ma swoje zalety i wady. Ważne, żeby zapobiegały rozprzestrzenianiu wirusa przez osoby zakażone.

Maseczki jednorazowe dostępne są w dwóch wersjach:

  • na gumce
  • lub wiązane sznurkiem.

Dobrym wyborem są maseczki chirurgiczne typu II, które składają się z trzech warstw włókniny polipropylenowej. Zapewniają wysoki stopień filtracji bakteryjnej, który określa się na poziomie minimum 98 proc.

Z kolei maseczki bawełniane wyprodukowane są z miękkich materiałów, które – co istotne – nie utrudniają oddychania, co przekłada się na komfort ich noszenia. Ich zaletami są proekologiczność i proekonomiczność, bowiem oszczędzamy na kupowaniu nowych sztuk i ograniczamy liczbę odpadów. Kupując bawełnianą maseczkę, należy zwrócić uwagę na liczbę warstw materiału, z jakiego jest uszyta, oraz długość maski. Tego typu maska zapewnia równie duży stopień filtracji.

Którą wybrać? Stopień filtracji jest podobny, zarówno przy jednej, jak i drugiej. W takiej sytuacji może warto wziąć pod uwagę oszczędność i dbałość o środowisko.

WAŻNE! Żadna maseczka nie daje stuprocentowej skuteczności. Wszystkie gwarancje ochronne obowiązują pod warunkiem, że maseczka jest nakładana, noszona i zdejmowana prawidłowo.

Maseczka ochronna. Z czego powinna się składać?

Na początku pandemii resort przedstawił też kilka wytycznych związanych z prawidłowym wykonaniem maseczki domowej roboty. Oto one:

  • maseczka powinna być wiązana z tyłu na troki lub mieć gumki umożliwiające założenie jej za uszy,
  • w części środkowej powinna zawierać zakładki (harmonijkę), które pozwolą dopasować ją do kształtu twarzy (i zakryć tym samym nos, usta i brodę),
  • górna krawędź powinna być wzmocniona, aby umożliwić szczelne dopasowanie maseczki do nosa,
  • rozmiar mierzony „na płasko” to co najmniej 17,5 cm x 9,5 cm.

Jak poprawnie nosić maseczkę?

  • Warto pamiętać, aby przed nałożeniem maski dokładnie zdezynfekować ręce przy użyciu wody i mydła. Jeśli chcesz, możesz dodatkowo skorzystać z żelu antybakteryjnego.
  • Następnie należy przyłożyć maseczkę do nosa i ust oraz sprawdzić, czy są w pełni zakryte.
  • Maskę trzeba porządnie związać sznurkami z tyłu głowy lub nałożyć gumki na uszy.

Jeśli w trakcie spaceru zdarzy nam się dotknąć maseczki rękami – jak najszybciej zdezynfekuj dłonie żelem antybakteryjnym. Po przyjściu do domu trzeba ściągnąć maskę, chwytając za sznurek lub gumki.

WAŻNE! Nie należy dotykać przodu maski.

Równie istotne jest, aby w trakcie potencjalnej rozmowy telefonicznej nie ściągać maski na brodę. W ten sposób unikniemy rozprzestrzeniania się bakterii.

Jak nie nosić maseczki? 10 najczęściej popełnianych błędów!

Coraz częściej do czynienia mamy z osobami, które maseczki noszą w niepoprawny sposób. Co więcej, nie zwracają one uwagi na środki ostrożności i nie dezynfekują rąk przed nałożeniem maseczki. Poniżej prezentujemy 10 najczęściej popełnianych błędów przy zakładaniu i noszeniu maseczek ochronnych:

  1. Nie zakładaj maski brudnymi rękoma.
  2. Nie dotykaj maseczki niepotrzebnie.
  3. Nie odsłaniaj nosa.
  4. Przy zakupie maski weź pod uwagę jej rozmiar. Maska powinna zasłaniać nos i usta.
  5. Nie ściągaj maski bez potrzeby.
  6. Pamiętaj, że maseczki jednorazowej można użyć tylko raz.
  7. Jeśli możesz – zainwestuj w maseczki wielokrotnego użytku.
  8. Nie zapomnij o dezynfekcji maski.
  9. Pamiętaj, że nie tylko bawełna jest świetnym materiałem na maskę.
  10. Nie noś jednej maski w nieskończoność.
  11. Nie wyrzucaj maseczki byle gdzie.

Dodalibyście coś do tej listy? Piszcie w komentarzach!

ZOBACZ TAKŻE: Cała Polska objęta „żółtą strefą”. Od soboty bez maseczki nie wyjdziemy z domu

ZOBACZ TAKŻE: Prof. Szewczyk: Rola maseczki sprowadza się do ograniczenia, a na pewno nie zahamowania rozprzestrzeniania się wirusa

JAK ZROBIĆ MASECZKĘ OCHRONNĄ W DOMU? KLIKNIJ W GRAFIKĘ I POZNAJ PROSTE SPOSOBY
Maseczka DIY

Jak prawidłowo nałożyć i zdjąć maseczkę oraz rękawiczki? Od ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki