MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marynarka Wojenna RP: Nominacje admiralskie dla dwóch oficerów związanych z Gdynią

OPRAC.:
Stanisław Balicki
Stanisław Balicki
Kadm Włodzimierz Kułagin i kadm Jarosław Wypijewski zaraz po odebraniu nominacji
Kadm Włodzimierz Kułagin i kadm Jarosław Wypijewski zaraz po odebraniu nominacji mat. pras. MON
Admiralskie szlify zyskali komandorowie Włodzimierz Kułagin i Jarosław Wypijewski. W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości Andrzej Duda Prezydent RP, na wniosek Mariusza Błaszczaka, wicepremiera - ministra obrony narodowej mianował 17 oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie i admiralskie.

Marynarka Wojenna RP: Nominacje admiralskie dla dwóch oficerów związanych z Gdynią

Awansowani na kontradmirałów zostali kmdr Włodzimierz Kułagin – od półtora roku dowódca 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, wcześniej szef sztabu dowództwa 3 Flotylli Okrętów w Gdyni, i kmdr Jarosław Wypijewski – od dwóch dni dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami ​​​Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, do niedawna komendant portu wojennego w Gdyni. Promocja odbyła się w Pałacu Prezydenckim w czwartek, 10 listopada.

Kadm Włodzimierz Kułagin urodził się 17 grudnia 1967 roku w Olsztynie. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, podyplomowych studiów w zakresie zarządzania i dowodzenia w AMW oraz podyplomowych studiów polityki obronnej w amerykańskiej Naval War College w Newport. Ukończył także szereg kursów specjalistycznych w kraju i za granicą m.in. w Szkole Zarządzania Kanadyjskich Sił Zbrojnych, belgijsko-holenderskiej Szkole Wojny Minowej w Ostendzie oraz Akademii Obrony NATO w Rzymie.

Awansowany kadm Włodzimierz Kułagin
Awansowany kadm Włodzimierz Kułagin mat. pras. MON

Po ukończeniu Akademii Marynarki Wojennej w 1991 roku rozpoczął zawodową służbę wojskową w 13. Dywizjonie Trałowców. W czasie służby przeszedł wszystkie szczeble dowodzenia od stanowiska dowódcy działu okrętowego, zastępcy dowódcy okrętu, poprzez dowódcę ORP „Wigry” i ORP „Flaming”, po zastępcę dowódcy dywizjonu, by od 2004 roku przez 2 lata być dowódcą jednostki. Następnie w latach 2006 – 2014 zajmował różne stanowiska w Centrum Operacji Morskich, Dowództwie Marynarki Wojennej oraz Inspektoracie MW Dowództwa Generalnego RSZ. W 2010 roku pełnił służbę w Sojuszniczej Misji Szkoleniowej - NATO Training Mission (NTM-I) w Iraku, natomiast w latach 2014 – 2017 był zastępcą Narodowego Przedstawiciela Łącznikowego przy Sojuszniczym Dowództwie Transformacji w Norfolk i jednocześnie polskim oficerem łącznikowym przy Sztabie Połączonym SZ USA w Suffolk. Po powrocie do kraju objął stanowisko Szefa Sztabu Dowództwa 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

W trakcie swojej służby został odznaczony m. in.: Morskim Krzyżem Zasługi, srebrnym medalem „Za Długoletnią Służbę”, złotym medalem „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” i złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, „Gwiazdą Iraku”, medalem NATO Training Mission – Iraq (NTM-I) oraz medalem Sił Zbrojnych USA za Chwalebną Służbę (Meritorious Service Medal).

Zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej z dniem 1 kwietnia 2021 roku został wyznaczony na stanowisko Dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża.

Kadm Jarosław Wypijewski urodził się 7 sierpnia 1968 roku w Inowrocławiu. Służbę wojskową rozpoczął w 1987 roku, podejmując naukę w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. W 1999 roku został absolwentem studiów pedagogicznych w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Bydgoszczy.

Awansowany kadm Jarosław Wypijewski
Awansowany kadm Jarosław Wypijewski mat. pras. MON

2 października 1991 roku objął pierwsze stanowisko służbowe – oficer sztabu w batalionie ochrony i obsługi Komendy Portu Wojennego Gdynia. W 1992 roku ukończył kurs komendantów garnizonowych ośrodków samoobrony. W tym samym roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w batalionie ochrony i obsługi Komendy Portu Wojennego Gdynia, a kilka miesięcy później objął obowiązki dowódcy batalionu. Po 11 latach służby w batalionie ochrony i obsługi objął obowiązki szefa szkolenia Komendy Portu Wojennego Gdynia, gdzie służył w latach 2002 – 2011. Na tym stanowisku, w 2004 roku awansował na stopień komandora porucznika. W latach 2008 – 2009 został skierowany do służby w PKW UNDOF Syria, a w latach 2010 – 2011 do służby w PKW Afganistan (VIII). Niedługo po powrocie z misji w 2011 roku, został wyznaczony na stanowisko Komendanta Garnizonu Gdynia, gdzie obowiązki pełnił do końca 2012 roku. Następnie, od początku 2013 roku pełnił służbę w Dowództwie Marynarki Wojennej, skąd po raz trzeci został skierowany do służby poza granicami kraju, ponownie w PKW Afganistan (XIV). Po kilkumiesięcznym epizodzie w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych w 2015 roku objął obowiązki Zastępcy Komendanta – Szefa Sztabu Komendy Portu Wojennego Gdynia, a 3 lata później został komendantem jednostki.

W 2019 roku został szefem zespołu w Departamencie Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego, natomiast z dniem 8 listopada 2022 roku objął stanowisko dyrektora tej instytucji.

Awanse generalskie w pozostałych rodzajach sił zbrojnych

Na stopień generała broni Wojska Polskiego:

 • gen. dyw. Krzysztof Radomski – szef Inspektoratu Kontroli Wojskowej.

Na stopień generała dywizji Wojska Polskiego:

 • gen. bryg. Wojciech Marchwica – szef sztabu Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Na stopień generała brygady Wojska Polskiego:

 • płk Mariusz Fryc – zastępca dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego;
 • płk Marcin Górka – dyrektor Departamentu Innowacji MON;
 • płk Tomasz Jatczak – dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego;
 • płk Sławomir Kojło – dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej;
 • płk Robert Kopacki – zastępca dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych;
 • płk Roman Kopka – dowódca 7. Brygady Obrony Wybrzeża;
 • płk Sławomir Kozicki – zastępca dyrektora Departamentu Budżetowego MON;
 • płk Jerzy Laskowski – zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Planowania ​Obronnego MON;
 • płk Jarosław Mokrzycki – dowódca Wielonarodowej Brygady LITPOLUKRBRIG;
 • płk Mirosław Polakow – szef Pionu Wsparcia – zastępca szefa Sztabu Dowództwa ​​​​Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
 • kmdr Adam Rzeczkowski – szef Pionu Planowania – zastępca szefa Sztabu ​Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych;
 • płk Mariusz Skulimowski – szef Zarządu Logistyki – P4 SG WP;
 • płk Krzysztof Zielski – szef Zarządu Planowania Rzeczowego – P8 SG WP.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki