MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Martwe ryby w Linawie. Sprawę badają policja i WIOŚ. Znaleziono ok. 200 śniętych ryb. Jest wstępna przyczyna

Kamil Kucharski
Kamil Kucharski
1 lipca wpłynęła informacja o martwych rybach w rzece Linawie w okolicach trasy S7. Znane są wstępne przycyzny
1 lipca wpłynęła informacja o martwych rybach w rzece Linawie w okolicach trasy S7. Znane są wstępne przycyzny Zdj. ilustracyjne/Pixabay
Koło Polskiego Związku Wędkarskiego w Nowym Dworze Gdańskim w środę, 1 lipca opublikowało w Internecie informację o martwych rybach w rzece Linawie. Sprawa została zgłoszona do okręgu PZW w Elblągu i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim. Przyczynę śnięcia ryb będą ustalać też funkcjonariusze policji i Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Martwe ryby w Linawie. Jak wygląda sytuacja?

Jak podało na początku miesiąca nowodworskie koło PZW, 1 lipca wpłynęła informacja o martwych rybach w rzece Linawie w okolicach trasy S7. Na miejsce udał się jeden ze strażników rybackich, który wykonał dokumentację fotograficzną.

– W okolicach trasy S7, przy skręcie koło stolarni, a następnie 500 m w kierunku Orłowa, strażnik natrafił na zbiorowiska martwych ryb w rzece. Stwierdził około 200 niedużych osobników, w większości płotek i okoni, a także pojedynczych szczupaków – napisano na stronie nowodworskiego koła PZW.

Sprawa martwych ryb została zgłoszona do Okręgu PZW w Elblągu oraz do Powiatowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Nowym Dworze Gdańskim. Instytucje zostały poproszone o zbadanie sprawy i ustalenie przyczyny śnięcia ryb.

Martwe ryby w Linawie. Jaka jest przyczyna śnięcia ryb?

Elbląskie struktury Polskiego Związku Wędkarskiego podjęły już działania w tej sprawie. Pobrano próbki wody z dopływu Linawy w okolicach miejscowości Piacewo. Treść pisma z informacjami przekazanymi przez dyrektora okręgu PZW w Elblągu opublikowało w internecie nowodworskie koło PZW.

– W dniu 2.07.2020r . zostały pobrane próbki wody z dopływu kanału Linawa w okolicy wsi Piecewo. W trakcie wizji terenowej stwierdzono śnięte ryby z gatunków: szczupak, lin, okoń, płoć i krąp.

– Pracownicy PZW w Elblągu zmierzyli tlenomierzem zawartość tlenu w wodzie, która była zatrważająco niska – poniżej 0,6 mg 02/dm3, co może wskazywać, że do śnięć doszło w wyniku przyduchy – napisał dyrektor biura okręgu PZW w Elblągu Krzysztof Cegiel.

W piśmie wymieniono również inne czynności podjęte w tej sprawie. Funkcjonariusze Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próbki wody z miejsca śnięć i terenów powyżej miejsca śnięć. Pracownicy okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego zebrali śnięte ryby i przewieźli je do zakładu utylizacyjnego. O zdarzeniu powiadomiona została Komenda Powiatowa Policji w Nowym Dworze Gdańskim. Podczas działań uprzątnięto również dwa worki śmieci po 120 litrów każdy.

Martwe ryby w Linawie. Opinie Internautów

Informacja o śnięciu ryb w Linawie wywołała zaniepokojenie u części Internautów. W komentarzach zastanawiali się oni nad przyczyną zdarzenia. Pojawiła się między innymi teoria mówiąca, że śmierć ryb jest skutkiem pożaru na drodze S7, po którym zanieczyszczenie spłynęło do wody. Nowodworskie koło PZW wyjaśniło jednak, że w okolicy miejsca wykrycia śnięcia nie zaobserwowano podobnych zjawisk.

– Może to być po pozostałościach środków ochrony roślin, na przykład wypłukanie zbiornika lub ktoś spuszcza jakieś ścieki przemysłowe – napisano pod postem informującym o zdarzeniu.

Pojawiła się również informacja o kolejnych martwych rybach znalezionych w tym zbiorniku wodnym.

– Miejscowość Nowotna, most na rzece Linawa – martwy szczupak i okoń. Podejrzewam, że ten sam problem – zasygnalizował jeden z Internautów.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki