Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa ma zadbać o atrakcyjność komunikacji zbiorowej

Kazimierz Netka
Karolina Misztal
Radni sejmiku Województw Pomorskiego przyjęli "Plan rozwoju transportu zbiorowego dla województwa pomorskiego". W myśl dokumentu w regionie ma powstać na tyle atrakcyjna sieć transportu publicznego, aby mogła ona konkurować z podróżami samochodem.

Wykonanie tej uchwały radni powierzyli marszałkowi województwa, zlecając mu zadanie trudne do wykonania. Docelowo pomorska sieć transportowa użyteczności publicznej ma liczyć 24 linie kolejowe i 61 autobusowych. Plan wskazuje węzły integracyjne transportu. Cztery z nich - w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Tczewie - mają mieć znaczenie krajowe.

Jeżeli chodzi o linie tzw. użyteczności publicznej, w wariancie pierwszym tego planu, są dość rozwinięte. Sięgają do Miastka, Bytowa, Czarnego, Ustki, Łeby. W wariancie drugim zachodnią część województwa mają obsługiwać głównie autobusy, a Bytów i Miastko staną się autobusowymi lokalnymi węzłami integracyjnymi. Kolejowe linie użyteczności publicznej mają docierać do Chojnic i Kościerzyny. Komunikacja autobusowa ma dominować także na Żuławach - co przewidują obydwa warianty planu rozwoju transportu.

Oczywiście, nie obejdzie się bez dopłat. W 2025 roku ich wysokość wyniesie od około 138 do ponad 223 mln zł. Źródłami finansowania staną się przychody ze sprzedaży biletów, refundacja ulg ustawowych i budżety gmin. Teraz samorząd województwa pomorskiego dopłaca do przewozów około 100 mln zł rocznie.

Pozostaje jeszcze jedna niepewność: czy ludzie zrezygnują z własnych środków lokomocji i zechcą się przesiadać z coraz wygodniejszych aut do coraz gorszych (także tych nowych) wagonów? Może się bowiem okazać, że podróżnych będzie niewielu, przez co wpływy ze sprzedaży biletów okażą się za małe. Transport publiczny ma być atrakcyjniejszy - argumentują autorzy planu. Jest to możliwe do osiągnięcia np. poprzez wspólne bilety. Duże znaczenie ma oczywiście wysokość opłat za korzystanie z autobusów i kolei.

Cały artykuł publikujemy we wtorkowym (25 lutego) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego". Gazeta jest również dostępna w wersji elektronicznej na www.prasa24.pl

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki