MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Marszałek powołał szefów od zdrowia poza konkursem

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Małgorzata Bartoszewska-Dogan
Małgorzata Bartoszewska-Dogan mat. prasowe
Porażką zakończyła się próba wyłonienia w drodze konkursu dyrektorów dwóch prestiżowych placówek na Pomorzu - Pomorskiego Centrum Traumatologii i Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Do walki o te stanowiska stanęło początkowo kilkunastu kandydatów. Część z nich wycofała się jednak, gdy oceniła, że tym razem na dyrektorski fotel nie ma większych szans.

Ostatecznie przed specjalnie powołaną komisją, która miała rekomendować Zarządowi Województwa szefa Departamentu Zdrowia, stanęło w ubiegłą środę czterech kandydatów - Dorota Pieńkowska, do niedawna dyrektor pomorskiego NFZ, Elżbieta Rucińska-Kulesz - była zastępczyni dyrektora tego oddziału ds. medycznych, dr Krzysztof Chlebus - specjalista kardiolog z wykształceniem menedżerskim, oraz Weronika Nowara, dyrektor szpitala w Helu.

Dwa dni później, w piątek, komisja ds. obsady stanowiska szefa Pomorskiego Centrum Traumatologii przesłuchała już tylko dwie osoby - dr Elżbietę Rucińską-Kulesz (startowała w obu konkursach) oraz dr. Jarosława Litwina. Doktor Litwin od połowy ubiegłego roku kierował, na prośbę zarządu WP, dwoma szpitalami naraz - "Studenckim" oraz Pomorskim Centrum Traumatologii.

W tym czasie zwaliły mu się na głowę dodatkowe kłopoty - wybuchła afera ze Szwedką, która zapadła w śpiączkę po zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej w tym szpitalu, wyszły na jaw nie do końca zgodne z prawem komercyjne operacje, w końcu topniejący śnieg zalał przez nieszczelny dach nowiutki oddział kardiochirurgii dziecięcej. Ze wszystkimi kłopotami Jarosław Litwin sobie poradził, wydawało się więc, że jest żelaznym kandydatem.

- Tymczasem okazało się, że żadna z osób startujących w obu tych konkursach nie uzyskała w głosowaniach komisji bezwzględnej większości głosów - tłumaczy Małgorzata Pisarewicz, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego. W tej sytuacji zarząd sam powołał na stanowisko szefa PCT - Małgorzatę Bartoszewską-Dogan. Departamentem Zdrowia pokieruje natomiast Magdalena Kantak-Wawoczna, która tę funkcję sprawuje od 1 grudnia 2010 r.

Magdalena Kantak-Wawoczna - nadal pełnić będzie obowiązki dyrektora Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego
Jest absolwentką prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także studiów podyplomowych, oraz doświadczonym urzędnikiem samorządowym. Pracowała m.in. jako koordynator zespołu ds. nieprawidłowości w Departamencie Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego.

Dr Małgorzata Bartoszewska-Dogan - od wtorku dyrektor Pomorskiego Centrum Traumatologii
Jest lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych oraz specjalistą od organizacji ochrony zdrowia. Ma spore doświadczenie menedżerskie. Była już zastępcą dyrektora Wydziału Zdrowia UW, wiceszefem pomorskiego NFZ oraz dwukrotnie zastępcą dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni Redłowie.

CZYTAJ TAKŻE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki