Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych przeszedł ulicami Gdańska. "Bóg, Honor i Ojczyzna" 27.02.2022 r.

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
27 lutego 2022 roku, dwa dni przed Narodowym Dniem Pamięci "Żołnierzy Wyklętych", w Gdańsku odbył się specjalny marsz upamiętniający ten dzień. Organizatorami wydarzenia byli m.in. Młodzież Wszechpolska, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz Stowarzyszenie "Młodzi dla Polski". W obchodach udział wziął m.in. dyrektor gdańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dr Paweł Warot.

Gdańsk. Marsz upamiętniający Żołnierzy Wyklętych

Pochód rozpoczął się w Gdańsku przed pomnikiem Króla Jana II Sobieskiego. W trakcie marszu można było usłyszeć takie hasła jak: "Bóg, Honor i Ojczyzna" oraz "Cześć i chwała Bohaterom". Licznie zgromadzeni uczestnicy, na czele z przewodniczącym zgromadzenia — prezesem Okręgu Pomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej, Rafałem Bucą przeszli ul. Hucisko i ul. 3 maja pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych.

Na miejscu przed przemówieniami, zgromadzeni odmówili modlitwę żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych w intencji tych, którzy walczyli o wolną Polskę oraz z prośbą o pokój.

Dyrektor oddziału IPN w Gdańsku, [b]dr Paweł Warot mówił, że dzięki żołnierzom wyklętym jesteśmy Polakami.[/b]

- Za dwa dni będziemy obchodzić "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych" - tych żołnierzy, którzy nigdy nie złożyli broni, ale którzy za wolność ojczyzny walczyli do końca — powiedział podczas wystąpienia Warot. - To dzięki tym żołnierzom komuniści nie byli w stanie zaprowadzić tzw. "komunistycznych porządków", nie byli w stanie zniszczyć Kościoła, dzięki któremu jesteśmy Polakami. Komuniści nie zdołali odebrać ziemi chłopom. Własność prywatna jest postawą wolności. Jesteśmy żołnierzom wyklętym bardzo mocno wdzięczni.

Głos zabrał również poseł Konfederacji, Michał Urbaniak, który podkreślał, żeby pamiętać o tych ludziach, którzy ginęli za wolną Polskę i za Ojczyznę.

- Poświęcili wszystko — dom, rodziny i życie — poświęcili wszystko, co najcenniejszego w imię walki o wielką Polskę — mówił Urbaniak. - Poświęcili to wszystko, bo wierzyli, że Polska może być wielka. W takie dni musimy przychodzić w takich marszach i składać im hołd, bo jeśli my o nich zapomnimy, to nasi wrogowie bardzo chętnie wymarzą ich z pamięci.

Na zakończenie głos zabrał prezes Okręgu Pomorskiego Młodzieży Wszechpolskiej, Rafał Buca, który na początku przemówienia skłonił uczestników do refleksji.

- To, co jest dzisiaj najważniejsze, to jest to, jaki jest dzisiaj sens, że tu jesteśmy. Zawsze, kiedy gdzieś idziemy, musimy zadać sobie to pytanie. Czy to, że tu jesteśmy, ma jakikolwiek sens? Czy walka żołnierzy wyklętych miała sens? Odpowiedź jest prosta - miała. Oni co prawda polegli, zostali zakatowani, ale zwyciężyli. Nie w takim sensie, że wówczas zwyciężyli, ale zwyciężają właśnie dzisiaj w sercach milionów młodych Polaków, którzy chcą żyć tak jak oni.

Tego samego dnia w Gdyni odbył się IX Gdyński Marsz Żołnierzy Wyklętych. Marsz rozpoczął się przed Urzędem Miasta Gdyni, skąd zgromadzeni udali się na Skwerek Kościuszki.

Radny Miasta Gdyni, Marek Dudziński za pośrednictwem mediów przed wydarzeniem zachęcał do wzięcia udziału w pochodzie:

- Idziemy, aby oddać cześć naszym bohaterom! - napisał Dudziński

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki