Mariusz Szmidka: To znakomita pamiątka i kompendium wiedzy o regionie, ale też samorządowcach od 1990 r.

Mariusz Szmidka, redaktor naczelnyZaktualizowano 
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego"
Mariusz Szmidka, redaktor naczelny "Dziennika Bałtyckiego" Karol Makurat
Dziś dzielę się z Państwem radością z powodu wydania przez nas niezwykłego albumu - nie tylko ze względu na objętość 350 stron i duży format A3 plus - zatytułowanego „Poczet samorządowców województwa pomorskiego 1990-2023”. Jest to książka, jakiej nikt do tej pory nikt nie wydał.

Znakomita pamiątka i kompendium wiedzy o regionie, pomorskich samorządach i samorządowcach. Powstała ona dzięki tytanicznej pracy i zaangażowaniu naszych dziennikarzy z redakcji „Dziennika Bałtyckiego” - tych z gdańskiej centrali i tych z oddziałów terenowych, rzetelnie relacjonujących na co dzień wszystko, co ważne dla pomorskich społeczności lokalnych. W czwartek miałem okazję zaprezentować ją radnym podczas obrad sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego.

W książce prezentujemy wszystkich samorządowców z każdej ze 123 gmin i miast, 16 powiatów i Sejmiku Województwa Pomorskiego. W mojej opinii ma ona wartość edukacyjną, poznawczą i dokumentacyjną. Poza zdjęciową prezentacją prezydentów, burmistrzów, starostów, wójtów i radnych opatrzoną krótkimi biogramami, publikujemy także listę wszystkich samorządowców, począwszy od 1990 roku, czyli pierwszych wolnych wyborów samorządowych.

Czytaj także

Łącznie nasz poczet zawiera ponad 15 tysięcy nazwisk ludzi, którzy przez ostatnie 29 lat zaangażowali się w pracę na rzecz społeczności lokalnych. Ubogaciliśmy go pięknymi ilustracjami i tekstami opisującymi atrakcyjność Pomorza, ale też jego subregionów: Trójmiasta, Kaszub, Kociewia, Powiśla i Żuław oraz Borów Tucholskich i Ziemi Słupskiej.

Dla mnie Pomorze, (a zwłaszcza Kaszuby) to najlepsze miejsce do życia, pracy i rozwoju. Idealne położenie nad morzem, znakomite skomunikowanie, niezwykła historia, ciekawe atrakcje, malownicze tereny i wspaniali ludzie identyfikujący się z miejscem swojego zamieszkania. Czasem warto sobie to uświadomić. To, że tak piękny jest nasz region, tak znakomicie się rozwija jest zasługą mieszkańców, ich pracowitości i przedsiębiorczości, ale też niezwykłego zaangażowania samorządowców. Uważam, że samorządy są fundamentem demokracji, które wpływają na rozwój lokalny i regionalny małych ojczyzn. A więc na to, jak nam i naszym dzieciom będzie się powodziło w przyszłości.

Dlatego tym wydawnictwem, chcemy ich uhonorować i złożyć hołd. Jednocześnie mamy ambicję, by nasza książka stała się takim zwierciadłem ukazującym drogę, jaką przeszli pomorscy samorządowcy przez ostatnie trzy dekady. Jest to rok wolności i solidarności. Dlatego także w taki sposób utrwalamy pamięć o wydarzeniach mających miejsce w roku 1989, 1990 i 2004, które zmieniły obraz Pomorza, wpłynęły zasadniczo na odzyskanie wolności, rozwój demokracji oraz poziom życia mieszkańców. Tu na Pomorzu, w samym jego sercu w Gdańsku wszystko zaczęło. Wszystko, co dało początek demokratycznym przemianom w Polsce, doprowadziło do upadku komunizmu i otworzyło nam drogę do wolności.

W przyszłym 2020 roku świętować będziemy w Polsce 30-lecie ustawy samorządowej, dającej szerokie uprawnienia społeczeństwu i demokratycznie wybranym władzom. Reforma samorządowa z 27 maja 1990 roku była kluczowa dla naszej przyszłości i jakości życia. To była faktyczna decentralizacja władzy, kompetencji i finansów.

Polecam nasz poczet, który będzie aktualny co najmniej do końca tej kadencji samorządu, czyli do 2023 roku.

„Poczet samorządowców województwa pomorskiego 2018-2023” mogą Państwo zamawiać pod adresem e-mailowym samorzad@polskapress.pl oraz osobiście w siedzibie redakcji "Dziennika Bałtyckiego" przy ul. Targ Drzewny 9/11 w Gdańsku

polecane: Komentarze ze sztabów wyborczych po ogłoszeniu wyników sondażowych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 2

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

d
donChichot.

"Idealne położenie nad morzem, znakomite skomunikowanie, niezwykła historia, ciekawe atrakcje, malownicze tereny i wspaniali ludzie identyfikujący się z miejscem swojego zamieszkania."

Z tego "morza" to zostało tyle, co zabłąkany warszawiak przyjedzie i zostawi trochę "keszu". Nie licząc gdańskich kwartałów uciech dla Skandynawów. Gdyby nie "australijski emeryt", to o portach Trójmiasta jedynie w księgach pamiątkowych byłyby wzmianki. Podobnie jak o stoczniach, oddanych budowlańcom.

"Wspaniałe skomunikowanie" to opinia człowieka widzącego tę część kraju z okien słuzbowego samochodu lub "pendolino". Zapraszam do niedzielnego pociągu z Człuchowa do Gdańska... Proszę spróbować dojechać do "metropolii" z Borów Tucholskich czy okolic Miastka i Bytowa. Z okolic wiślanych niewiele lepiej... A i tak jest znacznie lepiej, niż za czasów, gdzie jawnie kolej skazano na eksterminację.

"ciekawe atrakcje"? Większość ciekawostek ginie zapomniana w prywatnych rękach, przejęte za bezcen, stając się ofiarą pędu gruntowej "gorączki złota". Pożar, woda i zaniedbanie.

"malownicze tereny" znikające za płotami i "inwestycjami" lokalnych baronów.

"wspaniali ludzie" skazani na emigrację a parę "łyżek dziegciu" skutecznie wspaniałość pozostałej reszty....

Można spierać się czy szklana w połowie pełna czy pusta. Ale tu nie ma połowy...

Tak więc autor tego tekstu zna ten region jedynie z lektury gazety dla której pracuje oraz ze spotkań z gronie znajomych.

PS. Jest w tym zestawieniu niejaki Jamroż?

P
POmroczność jasna

Nachalna propaganda.Za pieniądze podatników.

Dodaj ogłoszenie