MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mariusz Błaszczak w Gdyni. Obchody na Westerplatte muszą być godne, dlatego zorganizuje je Wojsko Polskie

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Zarówno za niespełna miesiąc, jak i w kolejnych latach organizatorem uroczystości 1 września na Westerplatte w Gdańsku, w miejscu, w którym w 1939 roku hitlerowcy rozpoczęli II wojnę światową, będzie Wojsko Polskie. Pojawiające się już wcześniej informacje w tej sprawie potwierdził minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas dzisiejszej (11.08.2020) wizyty w Gdyni.

Jak wyjaśnił szef MON, za przygotowanie uroczystości na Westerplatte odpowiedzialni będą żołnierze i marynarze z Komendy Portu Wojennego w Gdyni. To właśnie w tej jednostce Mariusz Błaszczak wizytował 11.08.2020. Minister obrony narodowej zaznaczył, że uroczystości na Westerplatte nie przebiegały w ostatnich latach tak, jakby sobie tego życzył. Jego zdaniem miejsce, w którym hitlerowscy najeźdźcy atakiem na Polskę rozpoczęli jeden z najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych w dziejach ludzkości, przez lata było zaniedbane.

Dodatkowo w zeszłym roku według Mariusza Błaszczaka Westerplatte wykorzystane zostało przez polityków tzw. totalnej opozycji do ich politycznych wystąpień. Jako przykład podał prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz. Zdaniem Mariusza Błaszczaka jej wystąpienie wpisywało się w kampanię wyborczą. Jak też dodał, na Westerplatte zapraszane były osoby kontrowersyjne. Wymienił Franka Timmermansa, wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej.

- W ubiegłym roku przez gardło Timmermansa nie przeszło nazwanie agresora – zauważył Mariusz Błaszczak. - Nie powiedział, że to Niemcy byli agresorem w 1939 roku. Zresztą to wpisuje się w postawę części elit gdańskich, szczególnie włodarzy Gdańska. Pomijali nazwanie agresorów po imieniu. Przypomnę też wystąpienie wiceprezydenta Gdańska, który zrównywał ofiary z katami. W swoim bardzo kontrowersyjnym wystąpieniu relatywizował odpowiedzialność za II wojnę światową. Zresztą zmarły tragicznie, poprzedni prezydent Gdańska, dwa lata temu w piśmie skierowanym do dowódcy garnizonu gdańskiego stwierdzał, że asysta wojskowa powinna być zastąpiona harcerską. To było powodem mojego wystąpienia. Dzięki presji opinii publicznej 1 września 2018 roku Wojsko Polskie było obecne na Westerplatte.

Według Mariusza Błaszczaka organizacja obchodów przez Wojsko Polskie gwarantuje, że będą miały one godny charakter.Minister obrony narodowej dodał jednak, że na Westerplatte w tym roku zaproszeni zostaną także m.in. kombatanci, weterani, harcerze, przedstawiciele samorządu lokalnego, marszałkowie wszystkich województw.

Warto przypomnieć, że wcześniej o wykorzystywanie Westerplatte do własnych celów politycznych liderów Prawa i Sprawiedliwości oskarżała przywoływana przez Mariusza Błaszczaka prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Zarzuty takie sformułowała przeszło rok temu. „To metody siłowe, wykorzystywane do realizacji interesów politycznych za pomocą pamięci historycznej” - powiedziała w lipcu 2019 Aleksandra Dulkiewicz, komentując przegłosowanie przez Sejm specustawy, mającej na celu przejęcie przez państwo tego historycznego zakątka Gdańska. Dodała, że odbyło się to bez jakichkolwiek konsultacji z samorządem, czy środowiskami kombatantów.

- Metodami siłowymi państwo reprezentujące de facto jedną opcję polityczną chce wykorzystywać pamięć historyczną do konkretnego interesu politycznego – mówiła 4 lipca ubiegłego roku Aleksandra Dulkiewicz. - To jest smutne i bolesne. Mam nadzieję, że dziś ci - większość sejmowa, minister kultury, pan premier, którzy wzięli odpowiedzialność za specustawę, wezmą odpowiedzialność za to, jak dzielą polskie społeczeństwo, jak dzielą polską wspólnotę.

od 7 lat
Wideo

NATO na Ukrainie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki