Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marian Kwapiński pod lupą. Ministerstwo skontrolowało konserwatora zabytków

Dorota Abramowicz, Marek Adamkowicz
Marian Kwapiński nie zgadza się z zarzutami
Marian Kwapiński nie zgadza się z zarzutami Tomasz Bołt
Do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku wkroczyli kontrolerzy przysłani przez generalnego konserwatora zabytków Piotra Żuchowskiego. Trwająca przez ubiegły tydzień kontrola wszystkich decyzji i dokumentów, była pośrednio skutkiem wystąpienia posła Jerzego Borowczaka, który skrytykował działania konserwatora wojewódzkiego dr. Mariana Kwapińskiego.

Nieoficjalnie wiadomo, że od wyników kontroli może zależeć przyszłość urzędnika. Jest to pierwsza od prawie dekady kontrola resortu w urzędzie, w którym wydaje się rocznie ponad 10 tys. postanowień, opinii i decyzji.

- Mogę tylko potwierdzić, że taka kontrola się odbyła - mówi rzecznik konserwatora Marcin Tymiński. - Póki nie znamy jej ustaleń, nie możemy się wypowiadać na ten temat.

Czytaj też: Zakłady Mięsne w Gdańsku: Zabytkowa rzeźnia znika z dnia na dzień [ZDJĘCIA]

Podczas kwietniowego posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, Piotr Żuchowski pytany o słynny list Borowczaka stwierdził: - Sprawa jest wyolbrzymiana, natomiast powiem wprost - kilka decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków w Gdańsku, pana Mariana Kwapińskiego, w sposób absolutny mnie, jako generalnego konserwatora zabytków, nie zadowala.

Wiceminister Żuchowski stwierdził też, że odpowiedź dr. Kwapińskiego na przysłane z ministerstwa pytania uzasadniała "zainicjowanie procedury odwołania z funkcji", dodając jednak, że "Marian Kwapiński ma trudny odcinek, bo Gdańsk nie jest łatwy".

Czytaj też: Gdańsk: Jerzy Borowczak chce odwołania wojewódzkiego konserwatora zabytków

Na wyniki kontroli czeka poseł Jerzy Borowczak. To właśnie on wystąpił we wrześniu ub.r. z wnioskiem o odwołanie Mariana Kwapińskiego z funkcji wojewódzkiego konserwatora zabytków. Według polityka, przemawiać za tym miało, "zaniedbywanie przez konserwatora obowiązków służbowych" oraz "decyzje, które budzą ostre kontrowersje w środowisku historyków i restauratorów zabytków".
Marian Kwapiński nie zgodził się z zarzutami. Odniósł się też krytycznie do przedstawionych przez Borowczaka przykładów rzekomo niewłaściwych działań. Sprawą zajęło się Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które zapowiedziało na pierwszy kwartał tego roku kontrolę w urzędzie konserwatora.

Czytaj też: Gdańsk: Zabytkowa latarnia morska z 1843 r. została przetopiona
Zanim do niej doszło, w Gdańsku znikł kolejny historyczny obiekt - latarnia przy wejściu do portu. Jerzy Borowczak wystosował wtedy apel o przyspieszenie kontroli, która i tak była już opóźniona.

- Nie mam personalnych zarzutów do konserwatora wojewódzkiego, chodzi o funkcjonowanie urzędu - zastrzega poseł Borowczak. - Skoro przy okazji niszczenia kolejnych zabytków słyszymy, że konserwator tak naprawdę nie ma narzędzi, żeby je chronić, to albo dajmy mu większe uprawnienia, albo zlikwidujmy urząd, bo niczemu on nie służy. Przynajmniej będą oszczędności i nie będziemy udawać, że zabytki w Polsce są odpowiednio chronione.

Sztandarowym przykładem takiej bezradności jest sprawa dawnej zajezdni tramwajowej w Oliwie. Kompleks od lat jest dewastowany, raz po raz nawiedzają go pożary. Właścicielem obiektu jest spółka Easy.pl, która wystąpiła z wnioskiem o wykreślenie zajezdni z rejestru zabytków.

Czytaj też: Gdańsk Oliwa: Zebrali ponad 300 podpisów w obronie zajezdni

Opinię w tej sprawie ma wydać Narodowy Instytut Dziedzictwa, którego przedstawiciele przeprowadzili w środę wizytację. Ich decyzja ma być znana niebawem. Wiadomo natomiast, że niemała część społeczeństwa jest przeciwna planom wykreślenia zabytku z rejestru.

Pod apelem o utrzymanie obecnego statusu obiektu podpisało się ponad tysiąc osób. W czwartek dokument trafił do NID. Takie samo stanowisko zajęła działająca nieformalnie Gdańska Obywatelska Straż Ochrony Zabytków, która akcję w obronie zajezdni prowadzi na Facebooku. Swoją petycję straż złożyła w poniedziałek.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki