Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcin Lewandowski: Pomorskie firmy oferują nowoczesność i kulturę pracy [ROZMOWA]

Jacek Klein
Marcin Lewandowski
Marcin Lewandowski materiały prasowe
Z Marcinem Lewandowskim, członkiem zarządu Grupy GPEC rozmawia Jacek Klein.

Pomorze kojarzy się ze stoczniami i portami. To pokazuje prawdziwy potencjał firm regionu?
Firmy, które opierają swoją działalność o dostęp do morza, zawsze będą pełniły ważną rolę w naszym regionie. Od wielu lat prawdziwą siłą napędową Pomorza są jednak firmy z branż, które nie czerpią korzyści z nadmorskiego położenia. Z Trójmiasta wywodzą się m.in.: jedna z największych w Polsce firm sektora paliwowego, ubezpieczeniowego czy odzieżowego. Siedziby polskich oddziałów mają tu liczne międzynarodowe koncerny. Typowy dla nadmorskich miast krajobraz żurawi portowych uzupełniony został o nowoczesne biurowce. Już wkrótce jednym z symboli regionu będzie powstający w Gdańsku Olivia Tower - najwyższy budynek w północnej części Polski.

Czytaj również: Kariera od A do Z - cz II. Wiele możliwości rozwoju zawodowego na Pomorzu

A innowacje to termin, który dziś najlepiej oddaje ducha Pomorza?

Doskonałym przykładem jest Gdański i Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, gdzie mieści się kilkaset firm z branż takich jak biotechnologia, ochrona środowiska, informatyka, elektronika czy inżynieria. To właśnie te firmy tworzą dziś inwestycyjny klimat Pomorza. Takie inicjatywy przyciągają też młodych ludzi. Innowacje, pomysły, rozwój to wszystko napędza do działania. Jako Grupa GPEC też to widzimy. Działamy w branży okołoenergetycznej ciepłowniczej, która w ogólnej opinii nie uchodzi za dynamiczną. Tymczasem dziś ta branża ma zupełnie nową twarz. Pokonaliśmy ciekawą drogę - od spółki miejskiej do nowoczesnej firmy.

Gdzie nowe technologie przykładowo są wdrażane?
Mamy narzędzia do zdalnego monitorowania pracy sieci, zadania dla ekip technicznych przydzielamy na smartfony i tablety. Z jednej strony ułatwia to komunikację i podział zadań, a z drugiej pozwala zoptymalizować czas pracy. Zautomatyzowaliśmy pracę urządzeń na węzłach, dzięki czemu możemy dostosowywać ją do bieżących potrzeb mieszkańców oraz zmieniających się warunków pogodowych.
Technologie wykorzystujemy także na co dzień, by stworzyć przyjazne i kreatywne miejsce pracy. Jednym z takich projektów jest grywalizacja. Każdy z pracowników ma na telefonie aplikację, w której zbiera punkty za małe kroki i za małe działania, które mają wspierać dbanie o siebie, zdrowie, równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Punkty te są sumowane, a potem każdy może sobie wybrać nagrody, takie jak np. bony do księgarni czy do sklepu sportowego. Ponad 300 osób bierze udział w tej zabawie.

Zatem pomorskie firmy, czego przykładem jest GPEC, są nowoczesne i oferują dostęp do najnowszych technologii?
Innowacje to najważniejszy element budowania przewagi konkurencyjnej, także w branży, w której działamy. Od rozwoju nowoczesnych technologii zależy nie tylko przyszłość naszej firmy, ale i kształt polskiego rynku energetycznego. Nie tylko rozwijamy własne technologie, ale wspieramy też polskie startupy. Jesteśmy pomysłodawcą „Laboratorium Innowacji”, które odbywa się w trakcie Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego w Gdańsku. Konkurs ma wyłonić te projekty, które przyczyniły się do rozwoju polskiego rynku energetycznego. W zeszłym roku nagrodzone zostało przedsięwzięcie z sektora Smart Home - zintegrowany system, który pozwala zdalnie zarządzać pracą domowych sprzętów elektrycznych. W tym roku odbędzie się już druga edycja „Laboratorium Innowacji”. Zgłoszenia można przesyłać do 31 marca, serdecznie zachęcam.

Uzdolnionych młodych ludzi warto pozyskać do zespołu?
Prowadzimy rekrutację kandydatów do programu stypendialnego „Kierunek Grupa GPEC”, skierowanego do studentów IV roku politechniki. Jest to dwuletni program, w ramach którego firma oferuje: płatny wakacyjny staż, stypendium w trakcie ostatniego roku studiów magisterskich, a po zakończeniu studiów umowę o pracę na okres minimum roku. Dla przyszłych inżynierów, którzy stawiają na rozwój naukowy, Grupa GPEC również ma ciekawą propozycję. Studenci PG mogą podjąć się napisania pracy magisterskiej na zadany przez firmę temat. Oferujemy wsparcie merytoryczne oraz perspektywę zatrudnienia.

Czytaj również: Kariera od A do Z - cz I. Planowanie zawodowe [ANKIETA]

Nowe technologie to nie tylko wynalazki naukowe. Innowacje powstają w głowach ludzi, a żeby mogli je tworzyć, trzeba im stworzyć odpowiednie warunki. Jakie?

Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę i dlatego od wielu lat kładziemy duży nacisk na to, żeby praca była miejscem, do którego chętne się przychodzi i w którym dobrze się czujemy. Wspieramy równowagę pomiędzy pracą i życiem prywatnym, dbamy o dobre samopoczucie oraz promujemy aktywność fizyczną. Dwa razy w tygodniu pojawia się w naszym biurze trenerka personalna, która prowadzi krótkie, 15-minutowe treningi. Może w nich uczestniczyć każdy chętny. Inwestujemy w zdrowie pracowników. Wdrożyliśmy rok temu Program Promocji Zdrowia, w ramach którego do naszego biura dostarczane są świeże owoce, a w bufecie dostępne są i zbilansowane posiłki oraz dofinansowane przez firmę świeżo wyciskane soki.
Dużą wagę przywiązujemy też do rozwoju naszych pracowników. W ubiegłym roku zrealizowaliśmy łącznie 7 programów edukacyjnych i przeprowadziliśmy 38 szkoleń wewnętrznych. Staramy się wyłapywać talenty i wspierać na każdym kroku.

Czytaj więcej na temat akcji "Kariera od A do Z"

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki