Manifestacja uczniów i niemy polonez przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim. Maturzyści nie czują się ofiarami strajku. Wsparli nauczycieli

Natalia Grzybowska

Wideo

Zobacz galerię (18 zdjęć)
"Kapitanie, mój Kapitanie", "Zakończmy chocholi taniec", "Nie tańczmy tanga!" - to tylko kilka haseł z transparentów, które przed Pomorskim Urzędem Wojewódzkim trzymali protestujący. To właśnie tam we wtorkowe południe (23.04.2019) maturzyści zamanifestowali poparcie dla strajkujących nauczycieli. Przemawiając, recytując wiersze i tańcząc poloneza.

Organizatorką manifestacji zatytułowanej „W rękach rządu jest nasza matura!” była Kaja Kędzioł, maturzystka z XX Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W realizację wydarzenia włączyli się także inni uczniowie XX LO: Ada Baranowska, Olga Barczewska i Mikołaj Flis.

- Edukacja jest niezwykle ważnym aspektem życia społecznego, dlatego zależy nam na tym aby osoby bezpośrednio za nią odpowiedzialne, czyli nauczyciele byli odpowiednio doceniani - mówiła główna organizatorka. - Od 8 kwietnia nasi nauczyciele walczą o godność i szacunek dla tego zawodu. My, po wielu latach nauki, możemy zaświadczyć, że nauczyciele to superbohaterowie. To osoby, które mają niezwykły wpływ na życie każdego człowieka z osobna, jak i całego pokolenia (...). To oni, oprócz podstawy programowej, uczyli nas budowania relacji, empatii czy krytycznego myślenia.

Czytaj także

- Od 8 kwietnia dają nam najpiękniejszą lekcję demokracji i pokazują, że należy bronić swoich praw. Dlatego dzisiaj jesteśmy tutaj. - dodała uczennica. - Fiasko rozmów z rządem spowodować może brak klasyfikacji części tegorocznych maturzystów. Pomimo, że ta sprawa mocno nas dotyka, rozumiemy nauczycieli i dalej ich wspieramy. (...) Atmosfera ogólnego chaosu i marazmu nie ułatwia nam przygotowania się do egzaminu, jednak jeszcze raz powtórzę: Nie mamy żalu do nauczycieli, nie czujemy się ofiarami strajku. Nasza matura jest w rękach rządu.

Nie mamy żalu do nauczycieli, nie czujemy się ofiarami strajku. Nasza matura jest w rękach rządu. Ten strajk jest dla nas przykładem. Musimy walczyć o swoje, nie poddawać się i zawsze dążyć do celu. To jest dla nas prawdziwa lekcja.

Zaapelowała do rządzących, by okazali nauczycielom szacunek i rozpoczęli z nimi rzetelne rozmowy.

- To również dzięki nauczycielom jesteście tam, gdzie jesteście - powiedziała.

Czytaj także

Odczytany został również list zaadresowany przez organizatorów demonstracji do Minister Anny Zalewskiej, który później docelowo miał trafić na ręce Dariusza Drelicha, wojewody pomorskiego.

- Myślę, że w życiu młodego człowieka nie chodzi tylko o maturę - zabrał głos inny maturzysta. - Chodzi o pewne postawy, które są w nas wpajane. (...) Ten strajk jest dla nas przykładem. Musimy walczyć o swoje, nie poddawać się i zawsze dążyć do celu. To jest dla nas prawdziwa lekcja.

Na zakończenie manifestacji wszyscy jej uczestnicy zostali poproszeni do wspólnego odtańczenia niemego poloneza.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

A
AJB

A świstak siedzi i zawija je w te sreberka, półsieroty PO Dekanie?

J
JA CIERPIE DOLE

I TAK ROŚNIE NAM - NASTĘPNE POKOLENIE MŁODYCH DEBILI. Brawo - jacy nauczyciele - taka młodzież. Strach się bać - jak tak wygląda przyszłość narodu.

P
Polihistor

Naprawdę, śmiertelnie nudne są te propagandowe ustawki.

Przypomina się rzekoma pieśń Niemców, wysławiających - według Galla Anonima - Krzywoustego.

Dodaj ogłoszenie