Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mandat za posadzenie drzewa? Tej rośliny lepiej nie sadzić, bo grożą kary! - mówi RDOŚ

Agnieszka Romanowicz
Agnieszka Romanowicz
W ciągu trzech lat sumak rozprzestrzenia się na ponad sześć metrów. Najlepiej sadzić go na regularnie koszonym trawniku.
W ciągu trzech lat sumak rozprzestrzenia się na ponad sześć metrów. Najlepiej sadzić go na regularnie koszonym trawniku. Pixabay
- Sąsiad straszy mnie mandatem za to, że posadziłam ulubione drzewa – żali się Czytelniczka z Grudziądza. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy też to odradza.

- Nasadziłam cztery sumaki w ogrodzie i już kilka dni później pojawił się u mnie sąsiad z pretensjami – opowiada Czytelniczka w Grudziądza. - Mówił, że sumak jest rośliną inwazyjną, zakazaną w Polsce i że grozi mi mandat za jego zasadzenie. Chciałabym mieć pewność, że faktycznie tak jest, nim wytnę te piękne drzewa. Czekam na jesień, żeby podziwiać ich czerwone liście. Liczę, że się doczekam i będę się nimi cieszyć w kolejnych latach.

Uznany za obcy gatunek inwazyjny

- Sumak octowiec został uznany za obcy gatunek inwazyjny przez środowisko naukowe Instytutu Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, natomiast nie widnieje na liście roślin stanowiących zagrożenie dla Unii Europejskiej i Polski – odpowiada Anna Gondek, rzecznik prasowa Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Bydgoszczy.

Gdyby tak było, kara za nasadzenie sumaka mogłaby wynieść nawet milion złotych.

- Jednocześnie, zgodnie z opracowaniem "Rośliny obcego pochodzenia w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków inwazyjnych", sumak octowiec otrzymał 11 punktów określających zagrożenie ekologiczne, ekonomiczne i społeczne, co zaklasyfikowało go do II kategorii gatunków inwazyjnych – uczula Anna Gondek.

Są to gatunki ujawniające swoje właściwości inwazyjne w niektórych regionach. - Zwiększają zajmowany areał bądź liczbę stanowisk lub cechują się dużym potencjałem inwazyjnym z innych krajach – dodaje Anna Gondek. - W obliczu tych faktów, zaleca się rezygnację z uprawy sumaka octowca lub wprowadzenie zasad bezpieczeństwa, które zminimalizują rozprzestrzenianie się rośliny.

Taką zasadą może być np. sadzenie roślin na regularnie koszonym trawniku. - W ten sposób odrosty korzeniowe będą systematycznie usuwane – objaśnia Anna Gondek.

Rozprzestrzenianie się odrostów korzeniowych sumaka osiąga ponad sześć metrów w ciągu trzech lat. Dlatego nie należy go sadzić w pobliżu lasów i cieków wodnych, na otwartym krajobrazie oraz na obszarach chronionych i w ich otulinie.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska