MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Mandat do 3000 zł za nieodśnieżony samochód. Co zrobić, gdy intensywnie pada śnieg? Uwaga kierowcy! Zmiany w kodeksie ruchu drogowego

Anna Krenc
Anna Krenc
Zmieniły się przepisy. Podpowiadamy, na co uważać
Zmieniły się przepisy. Podpowiadamy, na co uważać 123rf.com - zdjęcie ilustracyjne
Mandat za nieodśnieżony samochód może wynieść nawet 3000 zł. Od czego zależy jego wysokość? Czy może skończyć się na pouczeniu? Zmianę przepisów wyjaśniają specjaliści ds. ruchu drogowego.

Możesz dostać mandat za nieodśnieżony samochód. Zmieniły się przepisy

Zmiana przepisów prawa ruchu drogowego, dotycząca zimowych wykroczeń, kilka dni temu weszła w życie. Obecnie za nieodśnieżenie pojazdu można słono zapłacić. Nie jak do tej pory 500 złotych, a sześciokrotnie więcej, czyli 3000 zł.

Jak wskazuje nadkom. Joanna Skrent z Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, opady śniegu to dla większości powód do radości, szczególnie dla miłośników sportów zimowych. Jednak dla kierowców opady śniegu oznaczają dodatkową pracę przed wyruszeniem w drogę. Często gdy spieszymy się np. do pracy, odśnieżając samochód robimy to tylko w minimalnym zakresie, licząc że reszta śniegu roztopi się podczas jazdy. Takim zachowaniem powodujemy duże niebezpieczeństwo dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego.

Dlaczego odśnieżanie samochodu ma tak duże znaczenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym?

- Po pierwsze niedokładnie odśnieżone szyby ograniczają widoczność, po drugie zalegający na dachu śnieg może przy hamowaniu zsunąć się na przednią szybę, a w czasie jazdy powodować utrudnienia dla osób poruszających się za nami.

Jak przygotować samochód do drogi zimą? O tym musisz pamiętać

Jak w takim razie przygotować samochód do drogi, gdy bardziej przypomina on ulepionego bałwana niż pojazd?

- Przede wszystkim należy dokładnie usunąć pokrywę śnieżną, nie tylko z szyby przedniej, ale z całego pojazdu (szyby przedniej, tylnej, szyb bocznych, dachu, maski), nie zapominając o reflektorach (także kierunkowskazach umieszczonych z boku pojazdu) oraz tablicach rejestracyjnych – wylicza nadkom. Joanna Skrent.

Przepisy ruchu drogowego jasno określają, że „pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak […] utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę […], zapewniało dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowania, hamowania, sygnalizacji i oświetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu” (art. 66 ust. 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym). Za nieprzestrzeganie tych zasad może zostać nałożona grzywna w kwocie nawet do 3000 zł.

Co to dokładnie znaczy? Jeżeli pojazd nie został utrzymany w należytym stanie – czyli takim, który nie zagraża bezpieczeństwu kierującego – np. samochód będzie tylko częściowo odśnieżony i będziemy mieli ograniczone pole widzenia – za nieprzestrzeganie powyższego artykułu policjant może wymierzyć karę grzywny w postaci mandatu na zasadach ogólnych. Kwota mandatu zaczyna się od 20 złotych a kończy na 3 000 złotych. To, jaką kwotę mandatu otrzymamy zależy od samego policjanta, który na miejscu ocenia jak stan naszego pojazdu wpływa na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Co ważne, paragraf odnosi się do sytuacji, gdy nie zagrażamy osobom trzecim. Zgodnie z artykułem 66. Prawa o Ruchu Drogowym, nakładana jest grzywna, jednak nie ma punktów karnych.

Zastanawiać może, co z mandatem, jeśli przy intensywnej śnieżycy, kiedy dopiero odśnieżyliśmy samochód, ten znów zaczyna pokrywać warstwa śniegu.

- Oczywiście podczas mniej obfitych opadów, śnieg samoistnie będzie się roztapiał na naszym aucie, a dobrą widoczność zapewniają nam sprawne wycieraczki. Jednak podczas intensywnych opadów śniegu warto jest się zatrzymać od czasu do czasu i sprawdzić stan reflektorów, a w razie konieczności ponownie je odśnieżyć. Zapewni nam to prawidłowa widoczność – doradza nadkom. Joanna Skrent.

Do sprawy odniósł się też ekspert ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego Rafał Ziółkowski, podinspektor policji w stanie spoczynku.

- Zima będzie weryfikowała nowe przepisy. To jak będzie, jak spadnie śnieg, zależy od policjantów - czy będą interpretować sytuację - jako litera prawa, czy jako duch prawa - czyli pouczać. Pouczenie też jest karą. Policja powinna reagować w zależności od warunków, bo jego zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa.

Na pytanie o świeżą warstwę śniegu na samochodzie, specjalista od ruchu drogowego odpowiada:

-Gdybym to ja panią zatrzymał, zapytałbym, czy przed wyjazdem pani odśnieżała, czy ruszyła spod pracy i spadł śnieg. Taka sytuacja może się skończyć mandatem albo pouczeniem. Zależne jest to od woli policjanta. Jeżeli kierowca nie boczy się na za zatrzymanie, argumentuje, chce mu się rozmawiać, policjant może wziąć pod uwagę ten duch prawa a nie literę prawa. Nawet pomóc odśnieżyć samochód i zadziałać, żeby na drodze było bezpieczniej – dodaje Rafał Ziółkowski, po czym porównuje sytuację z odśnieżaniem w trakcie śnieżyc z przepaleniem żarówki w reflektorze.

- Policjant może pomóc w wymianie żarówki albo może sprawdzić i podpowiedzieć, gdzie wymiany dokonać. Ważne jest zaufanie policjanta do obywatela i obywatela do policjanta. Jak policjant tego nie rozumie, to moja rada jest taka, że nie ma obowiązku przyjmowania mandatu, może sędzia zrozumie – kwituje Rafał Ziółkowski.

Jakie kary grożą kierowcom, którzy narażają na szkodę lub bezpieczeństwo osoby trzecie?

Wracając do zmienionych przepisów, warto zaznaczyć, że sytuacja ulega zmianie, gdy dochodzi do realnego zagrożenia bezpieczeństwa osób trzecich w pojeździe lub poza nim. Czyli jeśli do podobnej sytuacji (jeżeli pojazd nie został utrzymany w należytym stanie) dojdzie, kiedy będziemy przewozili pasażera, przechodziła będzie osoba piesza lub narażamy na szkodę lub bezpieczeństwo osobę jadącą np. za nami. Tutaj naruszenia porządku w ruchu drogowym związane są z paragrafem 60. Prawa Ruchu Drogowego i ujęte są w taryfikatorze. Oto kilka przykładów:

1. zaśnieżone tablice rejestracyjne
a) niedopełnienie przez kierującego pojazdem obowiązku utrzymania tablic (tablicy) rejestracyjnych i innych wymaganych oznaczeń pojazdu w należytym stanie oraz zapewnienia ich czytelności – 100 zł,
b) zakrywanie tablic rejestracyjnych – 500 zł, 8 punktów.

2. zaśnieżone reflektory
zakrywanie świateł oraz urządzeń sygnalizacyjnych – 300 zł, 8 punktów,

3. odśnieżanie samochodu przy włączonym silniku
używanie pojazdu na obszarze zabudowanym w sposób powodujący uciążliwości związane z nadmierną emisją spalin do środowiska lub nadmiernym hałasem – do 300 zł.

4. pozostawienie pojazdu z włączonym silnikiem
a) oddalenie się kierującego od pojazdu, gdy silnik jest w ruchu – 50 zł,
b) pozostawienie pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym, z wyjątkiem pojazdu wykonującego czynności na drodze – 100 zł.

5. Używanie pojazdu w sposób zagrażający bezpieczeństwu osoby znajdującej się w pojeździe lub poza nim – 200 zł, 15 pkt

Poniżej kilka innych „zimowych mandatów”.

  • ciągnięcie za pojazdem kierującego hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego, osoby poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, osoby na sankach lub innym podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku – 300 zł, 10 pkt
  • używanie opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwślizgowymi- 100 zł
  • używanie łańcuchów przeciwślizgowych na oponach na drodze niepokrytej śniegiem – 100 zł
  • niezastosowanie się do znaku C-18 (nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych) – 200 zł, 1 pkt

Czytaj także: Sceny jak z filmu w Pucku! Pijany 24-latek rozbił auto o zaparkowaną na poboczu osobówkę. W niej siedziała... funkcjonariuszka KPP Puck

od 7 lat
Wideo

Gala Mistrzowie Motoryzacji 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki