Mandat. Czy można go wliczyć w koszty firmy?

mmZaktualizowano 
Archiwum
Kierowca popełnia wykroczenie służbowym autem swojej firmy. Czy w takim przypadku może wliczyć mandat w koszty uzyskania przychodu?

Należy wiedzieć, że mandat karny nie jest kosztem podatkowym firmy. Zgodnie z art. 22. ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 wspomnianej ustawy.

W katalogu wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodu znajdują się m.in. grzywny i kary pieniężne orzeczone w postępowaniu karnym, karnym skarbowym, administracyjnym i w sprawach o wykroczenia oraz odsetki od tych grzywien i kar. Podobna zasada zapisana jest w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki poniesione na mandaty nie mają zatem związku z powstaniem przychodu. Tym samym nie mogą być wliczone w koszty firmy.

Podstawa prawna:

Art. 23 ust 1 pkt 15 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz 361 z późn. zm.)

Art. 16 ust 1 pkt 18 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 z późn. zm.)

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Materiał oryginalny: Mandat. Czy można go wliczyć w koszty firmy? - Polska Times

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie