Mamy uczą się porodu w wyremontowanej szkole

  Mamy uczą się porodu w wyremontowanej szkole

  Kamila Bucholz, Jacek Skrobisz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sala w malborskim szpitalu, w której odbywają się zajęcia szkoły rodzenia, znów zapełnia się przyszłymi mamami. Znów - bo kilka tygodni trwała przerwa spowodowana remontem pomieszczeń na oddziale położniczo - ginekologicznym, w których odbywa się edukacja przyszłych rodziców.
  - Zajęcia odbywają się od 8 stycznia raz w tygodniu - opowiada Barbara Kawińska, zastępca dyrektora szpitala ds. medycznych w NZOZ Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku. - Zainteresowanie jest duże. Na wykłady i ćwiczenia przychodzi ok. 19 par.

  Panie, ale i ich partnerzy, mają szansę dobrze przygotować się do porodu. Sala, w której odbywają się zajęcia, wyposażona jest w nowoczesny sprzęt multimedialny, siedziska przygotowane dla kobiet w ciąży i sprzęty do ćwiczeń fizycznych.

  Koszt remontu pomieszczeń wykładowych, części sanitarnej oraz wyposażenia szkoły rodzenia wyniósł 30 tys. zł. Pieniądze w całości pochodziły ze środków własnych malborskiego szpitala.

  - Pomieszczenia szkoły zostały kompletnie wyremontowane - mówi dr Kawińska. - Wcześniej warunki nie były najlepsze. Zakupiliśmy nowe wyposażenie. Mamy spuszczany spod sufitu ekran, podwieszony projektor, za pomocą którego wyświetlane są filmy edukacyjne. Dzięki szkole rodzenia nasz szpital wyróżnia się na tle okolicznych placówek, które jej nie mają.

  Nad wszystkim czuwa i dzieli się wiedzą położna Iwona Przybylska. - Przed zajęciami przygotowuję temat do omówienia. Staram się, żeby to były aktywne spotkania dla każdej z pań - mówi pani Iwona .

  W ramach szkoły przewidziane są też spotkania z ginekologiem i konsultantką laktacyjną, która przyjedzie aż z Bydgoszczy.

  Panie, które chcą uczestniczyć w zajęciach, muszą być w trzecim trymestrze ciąży (około 24 tygodnia). Potrzebne jest również zaświadczenie od lekarza prowadzącego bądź ginekologa o braku przeciwwskazań do udziału w spotkaniach.

  - Naprawdę warto chodzić na zajęcia, dowiadujemy się bardzo dużo nowych rzeczy - opowiada Karolina Hajdukiewicz, spodziewająca się maluszka już 18 lutego. - Dostajemy materiały do domu, tam możemy się z nimi zapoznać już bardziej szczegółowo. Dzięki szkole rodzenia wiemy, co czeka nas za kilka tygodni. Oczywiste jest, że poród nie zaczyna się zawsze książkowo, ale wiemy już, jak reagować w różnych sytuacjach.

  - Poza spotkaniami z lekarzem czy położną, zwiedzałyśmy porodówkę, co też trochę zniwelowało strach, bo już wiemy, jak będzie wyglądać ta sala - dodaje Aneta Dąbrowska, ona z kolei termin porodu wyznaczony ma na 19 marca.

  Zajęcia odbywają się w czwartki o godz. 16.30. Są bezpłatne. Na terenie powiatów malborskiego, nowodworskiego, sztumskiego i kwidzyńskiego działa jeszcze jedna szpitalna szkoła rodzenia - w lecznicy w Sztumie. Spotkania też są bezpłatne, odbywają się dwa razy w tygodniu.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo