Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mammografia w rankingu

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Nadal zbyt mało kobiet na Pomorzu zgłasza się na badanie
Nadal zbyt mało kobiet na Pomorzu zgłasza się na badanie Adam Warżawa/Archiwum
Pracownia mammograficzna w Wojewódzkim Centrum Onkologii w Gdańsku uznana została za najlepszą spośród 280 podobnych w całym kraju. Spośród 30 tego rodzaju placówek na Pomorzu 11 otrzymało ocenę dobrą, 8 - dostateczną, a 11 w ogóle nie zaliczyło audytu.

Już po raz drugi Centralny Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi przeprowadził go we wszystkich przychodniach, szpitalach i gabinetach, które w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia realizują profilaktyczny program wczesnego wykrywania raka piersi.

O ile eksperci nie kwestionują sukcesu zwycięzców tego rankingu, o tyle przestrzegają przed skrajnie negatywną oceną pracowni, które znalazły się "pod kreską". Jak choćby - w Akademickim Centrum Klinicznym, które w ubiegłorocznym rankingu COK zajęło pierwsze miejsce, a teraz spadło na końcowe pozycje. Lub pracowni 7 Szpitala Marynarki Wojennej, która "przepadła", bo z powodu remontu zdołała wykonać w ubiegłym roku jedynie 300 mammografii.

- Kontrole pracowni mammograficznych prowadzimy praktycznie bez przerwy - zastrzega prof. dr hab. Janusz Jaśkiewicz, kierownik Kliniki Chirurgii Onkologicznej AMG i jednocześnie szef Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. - Wiemy, że pracownie biorące udział w programie NFZ dysponują dobrej jakości i w pełni sprawnymi aparatami do mammografii. Równie ważna jest jakość zdjęć, sposób ich przygotowania, opis.

Pracownie miały czas od września do grudnia na przygotowanie określonych zestawów zdjęć, skatalogowanych i dokładnie opisanych. - Niestety, część pracowni przesłała nam materiały niekompletne, przez co w trakcie audytu straciła cenne punkty.
Pierwsze miejsce w Polsce dla Wojewódzkiego Centrum Onkologii w Gdańsku to jednak dobra wiadomość i dla zdrowych kobiet, korzystających tam z profilaktycznych mammografii, jak chorych na raka piersi, które się tam leczą. - Przesłane przez nas zdjęcia oceniało niezależnie i anonimowo szesnastu radiologów wybranych z najlepszych ośrodków badań profilaktycznych w Polsce - cieszy się dr Iwona Apanowicz-Kasiura, kierownik Pracowni Diagnostyki Obrazowej WCO. - Dostały najwyższe noty.

Zdaniem dr Małgorzaty Kanas, która w centrum koordynuje profilaktyczne badania kobiet, ogromna w tym zasługa sześciu najwyższej klasy techników radiologii. - Wykonujemy 1700-2000 mammografii profilaktycznych rocznie - wylicza dr Iwona Apanowicz-Kasiura. - Mogłybyśmy dwa razy tyle. Problem w tym, by mieszkanki Pomorza się na nie zgłaszały.

Ranking pracowni na Pomorzu

Poziom pożądany - dobry
Wojewódzkie Centrum Onkologii w Gdańsku
Szpital Morski im. PCK w Gdyni Redłowie
NZOZ Invicta w Gdańsku
NZOZ Poliklinika Onkologiczna w Gdańsku
ZOZ MSWiA w Gdańsku
Nadmorskie Centrum Medyczne w Gdańsku
NZOZ Stermed w Wejherowie
Szpital Specjalistyczny na gdańskiej Zaspie
Specjalistyczna Przychodnia Lekarska "Śródmieście" w Gdyni
NZOZ Goris-Med - Sopot
Medpharma w Starogardzie Gdańskim
Poziom akceptowany, czyli dostateczny
Ośrodek Diagnostyki Medycznej Mederi - Malbork
SPS ZOZ w Lęborku
NZOZ Stomedstar w Starogardzie Gdańskim
NZOZ Fado (posiada mammobusy)
Szpital Specjalistyczny im. Ceynowy w Wejherowie
SP Miejski ZOZ w Słupsku
Pracownia mammografii T. Muzykiewicz w Lęborku
NZOZ Klinika Salus w Słupsku

Nie zaliczyły audytu
ZOZ w Tczewie
Szpital w Kartuzach
Szpital Specjalistyczny w Słupsku
Przychodnia Dąbrowa - Dąbrówka w Gdyni
SPZOZ w Człuchowie
Szpital Specjalistyczny w Chojnicach
Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie
NZOZ Powiatowe Centrum Zdrowia w Malborku
7 Szpital Marynarki Wojennej w Oliwie
Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SP ZOZ w Gdyni
Akademickie Centrum Kliniczne w Gdańsku

Kobiety mogą być spokojne o wyniki badań

Rozmowa dr. z Tadeuszem Jędrzejczykiem, zastępcą dyrektora ds. medycznych w pomorskim NFZ

Co NFZ na ten audyt?
Wyniki ubiegłorocznego audytu dotarły do nas na początku grudnia, a my już z końcem listopada zakończyliśmy renegocjacje umów z pracowniami mammograficznymi na rok 2009 rok. Siłą rzeczy wyników ubiegłorocznych, a tym bardziej tegorocznych, nie byliśmy w stanie wziąć pod uwagę.
A wzięlibyście?
Najpierw musimy ten audyt zweryfikować. Przed podpisaniem każdej umowy sprawdzamy przecież, czy mammograf w danej pracowni ma odpowiednie atesty, czy pracownicy wykonujący badania mają odpowiednie kwalifikacje itd. Do żadnej pracowni na Pomorzu nie mieliśmy dotąd zastrzeżeń. Będziemy analizować kolejne audyty, najgorsze pracownie, które nie będą rokowały poprawy, wyeliminujemy. Ideą tego audytu jest podnoszenie jakości, czego nikt do tej pory nie robił. Pracownie z końca listy wiedzą już, czego im brakuje. Chcemy im dać szansę.

Czy kobiety, które są zaniepokojone, bo robiły sobie mammografię w pracowniach, które nie zaliczyły audytu, powinny badanie powtórzyć?
Ależ nie. Audyt nie weryfikował rozpoznań, nie sprawdzał, czy są pomyłki diagnostyczne. Eksperci w całej Polsce są zgodni - nie ma żadnych podstaw, by kwestionować wyniki badań. Kobiety, które skorzystały z naszej akcji, mogą być spokojne. Z całą odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że większą szkodą jest niewykonanie badania w najbliższej pracowni, która nie zaliczyła tego audytu, niż rezygnacja z mammografii w ogóle.

Program NFZ daje efekty?
W ubiegłym roku udało się wykryć dzięki niemu około 100 wczesnych raków. Taki rak jest w pełni uleczalny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki