Mały ZUS 2019. Dla kogo niższe składki dla firm od 1.01.2019 r.? Sprawdź, jak skorzystać z ulg i jak zgłosić tzw. "mały ZUS"! 12.01.2018

  • Dziennik Bałtycki

Danuta Strzelecka

Mały ZUS 2019. Dla kogo niższe składki dla firm od 2019 r.? Od 1 stycznia 2019 r. właściciele małych firm będą mogli opłacać [b]niższe składki na ubezpieczenia społeczne[/b]. To tzw. mały ZUS dla małych firm. Składki będą obliczane od kwoty ustalonej proporcjonalnie do przychodu. Ulgę tę będzie można stosować także po skorzystaniu z ulgi na start i preferencyjnych składek, które wynoszą 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Trzeba się jednak śpieszyć. Na złożenie wniosku jest 7 dni, licząc od 1 stycznia 2019 r.

Mały ZUS 2019. Dla kogo niższe składki dla firm od 2019 r.?

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli w poprzednim roku kalendarzowym prowadziło się działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni, a działalność ta była zarejestrowana w CEIDG (dotyczy to także wspólnika spółki cywilnej). Dlatego przedsiębiorca, który dopiero rozpoczął działalność, nie będzie mógł od razu skorzystać z tego rozwiązania. Nie można też w poprzednim roku kalendarzowym rozliczać się w formie karty podatkowej ani korzystać ze zwolnienia z VAT. Przedsiębiorca nie może także ani w tym, ani w poprzednim roku wykonywać dla byłego pracodawcy tego, co robił dla niego jako pracownik. Ponadto od poprzedniego okresu 36. miesięcznego limitu korzystania z ulgi musi upłynąć 60. miesięczna karencja.

- Ulga nie obejmie tych, którzy w poprzednim roku prowadzili także inną pozarolniczą działalność jako twórca, artysta, osoba wykonująca wolny zawód,  wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej albo jednoosobowej spółki z o.o., a także prowadzących publiczną lub niepubliczną szkołę, inną formę wychowania przedszkolnego, placówkę albo zespół takich placówek - dodaje Krzysztof Cieszyński, rzecznik regionalny ZUS.

Mały ZUS 2019. Kiedy można skorzystać?

Z małego ZUS można skorzystać, jeśli przychody z działalności gospodarczej za ubiegły rok kalendarzowy nie przekroczyły 30-krotności minimalnego wynagrodzenia.

- Jeśli działalności nie była prowadzona przez cały rok, bo np. została zawieszona, to przychody trzeba porównać z proporcjonalnie obniżonym progiem - mówi Krzysztof Cieszyński. - Aby go ustalić, należy podzielić 30-krotność minimalnego wynagrodzenia w poprzednim roku przez liczbę dni w poprzednim roku i pomnożyć przez liczbę dni prowadzenia działalności. Następnie należy porównać przychód z działalności gospodarczej z ustalonym progiem. Jeśli nie przekracza on tego progu, a pozostałe warunki są spełnione to  można opłacać niższe składki. Obrazuje to przykład Pani Krystyny, która prowadziła w 2018 r. działalność gospodarczą tylko przez 250 dni. 30-krotność minimalnego wynagrodzenia za 2018 r. wynosi 63 000 zł. Próg, z którym musi porównać swój przychód, aby ustalić, czy może opłacać mały ZUS wynosi 43 150,68 zł (63 000 zł/365 dni x 250 dni).

Co ważne, z małego ZUS można korzystać przez maksymalnie 36 miesięcy w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia działalności gospodarczej.

Mały ZUS 2019. Zasady i założenia

Jak zaznacza rzecznik ZUS, najniższa podstawa, od której naliczane będą składki na ubezpieczenia społeczne, zależy od  przychodu w poprzednim roku kalendarzowym. Przeciętny miesięczny przychód obliczymy dzieląc przychód z działalności gospodarczej w poprzednim roku kalendarzowym przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia działalności w poprzednim roku kalendarzowym i mnożąc wynik przez 30.

Najniższą podstawę wymiaru składek obliczamy mnożąc przeciętny miesięczny przychód przez współczynnik, który ogłasza prezes ZUS na dany rok kalendarzowy w „Monitorze Polskim”. Będzie też można skorzystać ze specjalnego kalkulatora na stronie www.zus.pl. Ustalona  podstawa wymiaru składek  musi mieści się w wyznaczonych progach.

Nie może być ona niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę ani przekraczać 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia. Wysokość progów można znaleźć na stronie www.zus.pl.  Jeśli wyliczona podstawa będzie niższa niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia, to najniższą podstawą wymiaru składek będzie kwota równa 30 proc. minimalnego wynagrodzenia.

Zobacz: Od stycznia 2019 r. ZUS krócej będzie przechowywał dokumentację
Najniższą podstawę przedsiębiorca ustala raz w roku – w styczniu albo w pierwszym miesiącu, w którym rozpoczyna lub wznawia działalność. W poszczególnych miesiącach może zadeklarować, że będzie opłacać składki od podstawy wyższej niż najniższa.

Mały ZUS 2019. Obowiązki pracodawcy

Mały ZUS to także obowiązki.
- W deklaracji rozliczeniowej bądź w imiennym raporcie miesięcznym przekazywana będzie informacja o rocznym przychodzie z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz o najniższej podstawie wymiaru składek - mówi Krzysztof Cieszyński. - Na żądanie ZUS będzie trzeba  też przedstawić dokumenty potwierdzające wysokość rocznego przychodu z tytułu wykonywania działalności gospodarczej za poprzedni rok kalendarzowy. Niedostarczenie tych dokumentów w terminie 14 dniu spowoduje, że ZUS ustali za wszystkie miesiące podstawę wymiaru składek w wysokości 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Z uprawnienia do korzystania z małego ZUS można zrezygnować w każdym czasie, a więc także od dnia nabycia do niego prawa. Oznacza to, że przedsiębiorca zrezygnuje z uprawnienia, jeśli nie zgłosi się do ubezpieczeń z właściwym kodem tytułu ubezpieczenia, w terminie 7 dni liczonymi od 1 stycznia danego roku, pierwszego dnia prowadzenia działalności gospodarczej lub wznowienia działalności gospodarczej, pierwszego dnia, w którym będzie spełniał warunki do korzystania z małego ZUS.

Mały ZUS 2019. Przykłady

Pierwszy przypadek dobrze obrazuje sytuacja Pana Tomasz, który  prowadzi działalność gospodarczą od 2015 r. i będzie ją prowadzić w 2019 r. Spełnia on warunki do korzystania z „małego ZUS”. Ponieważ chce skorzystać z tego uprawnienia musi do 8 stycznia 2019 r. wyrejestrować się ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego z dotychczasowym kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 00 od 1 stycznia 2019 r. i od tego samego dnia zgłosić się do tych ubezpieczeń z kodem tytułu ubezpieczenia małego ZUS. Rezygnacja jest nieodwołalna. Oznacza to, że od miesiąca, w którym uprawiony zrezygnuje do końca danego roku będzie opłacał standardowe składki na ubezpieczenia społeczne - wyjaśnia rzecznik ZUS.

„Mały ZUS” dotyczy tylko składek na ubezpieczenia społeczne. Nie obejmuje zaś  składki zdrowotnej, którą trzeba będzie opłacać w pełnej wysokości.

Pierwsza składka za styczeń liczona na nowych zasadach będzie płatna dopiero w lutym.

Korzystanie z ulgi wpłynie na wysokość świadczeń z ubezpieczenia chorobowego takich jak zasiłek chorobowy czy macierzyński oraz z ubezpieczenia wypadkowego. Okres opłacania obniżonych składek wpłynie też na wysokość emerytury lub renty.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3