Małgorzata Gradkowska: W naszym kraju sporo się choruje...

  Małgorzata Gradkowska: W naszym kraju sporo się choruje [komentarz]

  Małgorzata Gradkowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Małgorzata Gradkowska

  Małgorzata Gradkowska ©archiwum DB

  W naszym kraju sporo się choruje. A biorąc pod uwagę ostatnie doniesienia, szczególnie narażone na listopadowe infekcje są służby mundurowe. Policjanci leżą z gorączką, pogranicznicy i strażacy już kichają i widać, że to się może skończyć zwolnieniem.
  Małgorzata Gradkowska

  Małgorzata Gradkowska ©archiwum DB

  Ale choć policjanci, idąc na zwolnienia, osiągnęli to, co chcieli, albo przynajmniej dzisiaj się tak wydaje - to jednak listopad to zły miesiąc dla Polaków - można powiedzieć, cytując klasyka. A już 11 listopada to od kilku lat szczególnie zły czas.

  W tym roku też nie uda się tego fatum przezwyciężyć - stulecie odzyskania niepodległości zapamiętamy z zamieszania związanego z wolnym od pracy dniem, z kłótni o to, jak świętować i za co, z zakazywania marszów, z demonstracji siły narodowców, z próby sił między policjantami a rządem.

  Ale bez względu na to, co się w tej chwili w Polsce dzieje, jakie sceny będziemy w niedzielę oglądać w programach informacyjnych i jak bardzo będziemy się wstydzić (lub nie - zależy od punktu widzenia), oglądając doniesienia z Polski w zagranicznych telewizjach, bez względu na to, czy będziemy szli w paradach, czy wystukiwali wspólny krok w marszach - pamiętajmy, że tak naprawdę mamy bardzo dużo szczęścia. Bez względu na to, czy parady będzie strzegła policja, czy marszowi będzie przyglądało się wojsko - kłócąc się przy niedzielnym obiedzie o to, kto ma rację - nadal pamiętajmy, że mamy bardzo dużo szczęścia, mieszkając tu, gdzie mieszkamy i mogąc demonstrować swój patriotyzm tak, jak chcemy.

  Jest taka stara piosenka zespołu Pod Budą, którą bardzo lubię. Czasami ma tytuł „Jeść, pić, kochać”, czasami „Ballada o szczęściu”: „Więc ci dziękuję losie choćby tylko za to/ że nie musiałem się urodzić pod wulkanem/ że średni u nas klimat i przeciętne lato/ ale dzieciaki są przeważnie roześmiane/ I chociaż czasem przyfruwają szare dni/ a przez mój ogród nie chce płynąć żyła złota/ to przecież zawsze mogłem robić rzeczy trzy/ jeść pić kochać”.

  Choć przyznam - 11 listopada łatwiej o takie podejście, mieszkając w Gdańsku, a nie w Warszawie.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Platfonsizm jest zaraźliwy?

  Grabiec (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Tfu(sk)j, Kierwińska twoja mać!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Psia grypa w Dzienniku Toaletowym !

  Swoj patriotyzm nie istnieje bo nie ma zwiazku z krajem ! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7

  Propaganda swojego patriotyzmu*jesc pic kochac...+ lulki palic*ze kocham Ojczyzne bezmyslnie,bezinteresownie i bez odwzajemnienia tak bylo pod zaborami i okupacja sowiecka i dzisiaj pod POstkomuna...rozwiń całość

  Propaganda swojego patriotyzmu*jesc pic kochac...+ lulki palic*ze kocham Ojczyzne bezmyslnie,bezinteresownie i bez odwzajemnienia tak bylo pod zaborami i okupacja sowiecka i dzisiaj pod POstkomuna w Wolnym Miescie pod wodza Budynia !zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo