Projekt uchwały w sprawie wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa na nową kadencję został wprowadzony w ostatniej chwili w czwartek (12 maja) podczas 54 posiedzenia Sejmu RP. O ten tryb pretensje mieli posłowie opozycji. Głośno o tym było w ogólnopolskich mediach. Opozycja znów dużo mówiła o „neo-KRS”, negując wybór sędziów przez Sejm, a nie przez same środowiska sędziowskie. W sporze trwającym od kilku lat posłowie opcji rządzącej odpierają natomiast niezmiennie, że dzięki temu wyborcy za pośrednictwem izby niższej parlamentu mają wpływ na skład KRS, a tym samym na wybór sędziów orzekających w sądach powszechnych, bo to jedna z domen rady.
W KRS zasiada 25 osób - prócz sędziów także politycy. Dla sędziów zarezerwowanych jest 15 miejsc. Zgłosiło się 19 kandydatów (musieli przedstawić listy poparcia podpisane minimum przez 25 sędziów), a sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka w projekcie uchwały zaproponowała 15 nazwisk. Większością głosów Zjednoczonej Prawicy, Kukiz'15 i dwóch posłów niezrzeszonych przy sprzeciwie opozycji w czwartek (12 maja) Sejm wybrał do Krajowej Rady Sądownictwa:
- Irenę Bochniak,
- Katarzynę Ewelinę Chmurę,
- Annę Elżbietę Dalkowską,
- Dariusza Drajewicza,
- Grzegorza Furmankiewicza,
- Marka Jaskulskiego,
- Joannę Kołodziej-Michałowicz,
- Ewę Łąpińską,
- Zbigniewa Łupinę,
- Krystynę Morawę-Fryźlewicz,
- Macieja Nawackiego,
- Dagmarę Pawełczyk-Woicką,
- Rafała Puchalskiego,
- Pawła Kazimierza Styrnę,
- Stanisława Zduna.
Katarzyna Chmura jest sędzią Sądu Rejonowego w Malborku, związana z nim od 1996 roku. Orzeka w Wydziale Rodzinnym i dla Nieletnich, w którym przez wiele lat pełniła też funkcję wiceprzewodniczącej, a od początku 2021 r. jest przewodniczącą. Jest absolwentką Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, a także studiów podyplomowych w zakresie prawa rodzinnego dla sędziów w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. W latach 2014-2021 r. była członkiem Stowarzyszenia Sędziów Rodzinnych.
Do Krajowej Rady Sądownictwa sędzia Katarzyna Chmura weszła po raz drugi. Była już jej członkiem od 21 maja 2021 r., wybrana przez Sejm na powstały wakat. Mówiła nam wówczas, że chce pracować w KRS, "żeby dalej służyć wymiarowi sprawiedliwości, skupiając się także na istotnym elemencie, którym jest wybór osób do korpusu sędziów".
- Ważne jest, by do tej służby trafiały nie tylko osoby merytorycznie doskonale przygotowane, ale też z kwalifikacjami etycznymi i moralnymi - podkreślała w rozmowie z nami w ub. roku sędzia Katarzyna Chmura.
Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?