Malbork: W zamku trwa remont młyna

  Malbork: W zamku trwa remont młyna

  Anna Werońska/(JS)

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Muzeum Zamkowe w Malborku restauruje… kaszarnię. Do końca roku potrwają prace, które pozwolą na uruchomienie mechanizmu młyna służącego przed laty do produkcji kaszy.
  Trzeba odnowić trochę trybów, uzupełnić ubytki w drewnianej konstrukcji, odbudować zniszczone przez czas elementy młyna i znów będzie można podziwiać historyczne cudo techniki.

  - To nie jest młyn, który pamięta Krzyżaków, ale ma dużą wartość historyczną - opowiada Ryszard Rząd z Muzeum Zamkowego. - Pochodzi on z 1826 r., a od 1912 r. znajduje się w zamku. Został zakupiony na wniosek Konrada Steinbrechta, który zajmował się odbudową warowni.

  Źródła historyczne podają, że w czasach krzyżackich w zamku znajdował się młyn, ale nie wiadomo, gdzie dokładnie się znajdował. Steinbrecht, chcąc wiernie odtworzyć wyposażenie twierdzy, zakupił młyn w Kościeleczkach i umieścił go w Tarasie Zachodnim Zamku Wysokiego.

  - Odbudowa mechanizmu młyna jest przede wszystkim naszym zadaniem muzealnym, ale dzięki tym pracom będzie większa możliwość wprowadzenia do młyna funkcji turystycznej - wyjaśnia Janusz Hochleitner, wicedyrektor muzeum.
  Młyn w celu odpowiedniej konserwacji drewna będzie uruchamiany maksymalnie dwa razy w miesiącu. Koszt prac renowacyjnych to ponad 50 tys. zł.

  Więcej informacji z Malborka na stronie malbork.naszemiasto.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo