Wyszukiwarka wyborcza

Wybory Parlamentarne

Sprawdź, gdzie możesz zagłosować

Do wyborów pozostało

  • 01dzień
  • 06godz.
  • 48min.
Odwiedź serwis wyborczy 

Malbork: W zamku trwa remont młyna

Anna Werońska/(JS)
Muzeum Zamkowe w Malborku restauruje… kaszarnię. Do końca roku potrwają prace, które pozwolą na uruchomienie mechanizmu młyna służącego przed laty do produkcji kaszy.

Trzeba odnowić trochę trybów, uzupełnić ubytki w drewnianej konstrukcji, odbudować zniszczone przez czas elementy młyna i znów będzie można podziwiać historyczne cudo techniki.

- To nie jest młyn, który pamięta Krzyżaków, ale ma dużą wartość historyczną - opowiada Ryszard Rząd z Muzeum Zamkowego. - Pochodzi on z 1826 r., a od 1912 r. znajduje się w zamku. Został zakupiony na wniosek Konrada Steinbrechta, który zajmował się odbudową warowni.

Źródła historyczne podają, że w czasach krzyżackich w zamku znajdował się młyn, ale nie wiadomo, gdzie dokładnie się znajdował. Steinbrecht, chcąc wiernie odtworzyć wyposażenie twierdzy, zakupił młyn w Kościeleczkach i umieścił go w Tarasie Zachodnim Zamku Wysokiego.

- Odbudowa mechanizmu młyna jest przede wszystkim naszym zadaniem muzealnym, ale dzięki tym pracom będzie większa możliwość wprowadzenia do młyna funkcji turystycznej - wyjaśnia Janusz Hochleitner, wicedyrektor muzeum.
Młyn w celu odpowiedniej konserwacji drewna będzie uruchamiany maksymalnie dwa razy w miesiącu. Koszt prac renowacyjnych to ponad 50 tys. zł.

Więcej informacji z Malborka na stronie malbork.naszemiasto.pl

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie