Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malbork. Uroczysta sesja Rady Miasta na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Przybyło wyróżnionych zaszczytnym tytułem

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Stowarzyszenie Społeczno-Kombatanckie Związek Polaków Młody Las oraz 22 Baza Lotnictwa Taktycznego dołączyły do grona wyróżnionych tytułem "Zasłużony dla Miasta Malborka". Został on wręczony podczas uroczystej sesji Rady Miasta, która w poniedziałek (20 czerwca) odbyła się na podmalborskim lotnisku.

Malbork - uroczysta sesja Rady Miasta

Rada Miasta Malborka podczas kwietniowej sesji zwyczajnej przyjęła uchwały o nadaniu tytułu „Zasłużony dla Miasta Malborka” dwóm „podmiotom zbiorowym”: 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku oraz Stowarzyszeniu Społeczno-Kombatanckiemu Związek Polaków Młody Las.

Tak się złożyło, że baza była i wyróżnionym, i gospodarzem uroczystej sesji Rada Miasta, bo ta została zorganizowana w poniedziałek (20 czerwca) w jednym z hangarów na lotnisku.

To piękny gest ze strony mieszkańców reprezentowanych przez Radę Miasta i burmistrza miasta Malborka. Jesteśmy zaszczyceni, że to właśnie nam zostało przyznane to wyróżnienie – mówił płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22 BLT.

Przypomniał on swoich poprzedników, którzy kierowali 22 Bazą Lotniczą, potem przekształconą w 22 BLT, a przyczynili się do uzyskania tytułu. Byli to: płk pil. rez. Eugeniusz Gardas, płk pil. rez. Robert Dziadczykowski, płk pil. Leszek Błach oraz płk pil. rez. Mirosław Zima.

Dowódca dedykował to osiągnięcie również swoim obecnym podwładnym – żołnierzom i pracownikom wojska, dzięki których zaangażowaniu w życie miasta baza została wyróżniona.

Kilka pokoleń mieszkańców związało się z bazą

Sam tytuł idealnie wpisuje się w 70 rocznicę obecności polskiego lotnictwa w Malborku.

- Od 70 lat przez jednostkę wojskową przewinęły się tysiące żołnierzy, pracowników, większość z nich przyjechało tu z rodzinami lub założyli je tu na miejscu. Gros z nich osiedliło się w naszym pięknym mieście, traktując je jako swoje miejsce na Ziemi, swoją małą ojczyznę. 22 BLT to około tysiąc osób, które tu służą, pracują. Każda z nich posiada rodzinę, to dodatkowe kilka tysięcy. Dla miasta tej wielkości to kilkanaście procent mieszkańców. Biorąc pod uwagę lata, można pokusić się o stwierdzenie, że ludzi, którzy są lub byli związani z jednostką wojskową, jest kilkadziesiąt procent – osób, które żyją, pracują, uczą się w naszym mieście, płacą podatki. To dosyć duża siła – podkreślił płk pil. Mariusz Wiączkowski.

Dowódca zapewnił, że „baza była, jest i będzie”. Wszystko wskazuje na to, że przed nią duże zmiany, bo do Malborka trafią samoloty nowszej generacji, które zastąpią myśliwce MiG-29, ale – tu już dodajemy od siebie - jeszcze perspektywa kilku lat. Wszystko zależy od tego, kiedy do Polski trafią zamówione F-35. Wtedy malborscy piloci najprawdopodobniej przesiedliby się na F-16.

Wręczając tytuł, lokalne społeczeństwo potwierdza, że rozumie potrzebę obecności bazy lotniczej na jej terenie, choć czasami wiąże się to z małymi dźwiękowymi niedogodnościami. Jesteśmy tu po to, żebyście czuli się bezpiecznie i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby tak było – zapewnił dowódca.

Burmistrz Malborka Marek Charzewski, gratulując uzyskania tytułu, dodał, że „jednostka to również bardzo ważna część życia pozawojskowego”.

- Baza uczestniczy w życiu kulturalnym, sportowym, w promocji naszego miasta, w życiu gospodarczym. To podmiot, który bardzo pozytywnie wpływa na rynek pracy i życie gospodarcze naszego miasta. Decyzja Rady Miasta o przyznaniu tytułu była decyzją dobrą i 22 baza w pełni zasłużyła na ten tytuł. Dziękuję za to, co robicie dla naszego miasta, i życzę na te kolejne lata chyba przede wszystkim spokoju. W czasach, gdy dzieje się tyle zła za naszą wschodnią granicą, ten spokój i pokój jest nam bardzo potrzebny – powiedział Marek Charzewski.

Lotnisko - wspólny mianownik dla nowych zasłużonych

Tytuł podczas uroczystości na lotnisku odebrali również przedstawiciele stowarzyszenia Młody Las: Kazimierz Cybulski – prezes Zarządu Głównego oraz Maria Seibert – szefowa oddziału malborskiego.

- Jeszcze tak niedawno w szkołach żeśmy mówili: „Ojczyzna to ziemia i groby, a narody tracąc pamięć tracą swoje życie”. Przechowywaliśmy w swoich mieszkaniach rodziny żydowskie. Mówiliśmy, że to wszystko tak odległe, że to nie wróci, a to wróciło. I teraz widzimy te zbrodnie, te ruiny i to mnie przypomina wojnę, która była już tak dawno – mówił Kazimierz Cybulski. - Ale młode pokolenie Polaków uświadamia sobie tę tragedię, która była w 1939 roku, w '40, w '41. I wtedy bohaterowie, Polacy, poświęcali życie, aby w przyszłości Ojczyzna wolna była. I takimi bohaterami

byli często bezimienni członkowie tajne organizacji Młody Las: w Malborku, Nowym Stawie, innych miejscowościach Pomorza.

Do tajnego związku należeli polscy robotnicy przymusowi zwiezieni przez Niemców do pracy w zakładach i gospodarstwach w Prusach. Organizacja podziemna została założona 5 maja 1941 roku w Malborku. Poniedziałkowa uroczystość na lotnisku w pewnym sensie "spięła" losy obu nowych zasłużonych dla miasta.

Stowarzyszenie Młody Las

- Na terenie lotniska pracowała grupa członków Młodego Lasu. Przewodniczył jej wachmistrz 16 Pułku Ułanów, Wacław Michalski ps. „Ułan”. Po pierwszym nalocie na lotnisko przeprowadzonym przez aliantów 19 października 1943 r. doszło do fali aresztowań – inna sprawa, że była to też sprawka konfidenta Bernarda Czołby. Wśród zaaresztowanych był również wachmistrz Michalski. Katowany w Ratuszu, zawieziony do malborskiego szpitala – tutaj stracił życie. Tutaj, na lotnisku, pracowało 30 przymusowych robotników. Tak że to bardzo piękny zbieg okoliczności – mówiła Maria Keńska-Wyszyńska, członkini stowarzyszenia Młody Las.

Stowarzyszenie Młody Las istnieje od 1991 roku. Jego podstawowym celem jest zachowanie pamięci o drugiej największej po Gryfie Pomorskim polskiej konspiracyjnej organizacji, która działała na tych ziemiach w czasie drugiej wojny światowej.

Dla uczestników uroczystości zatańczyła grupa reprezentacyjna Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego "Malbork", prowadzonego w Klubie 22 BLT przez Anettę Ciok (zresztą to posiadaczka tytułu "Zasłużona dla Miasta Malborka"). Zaśpiewała też Magdalena Kupińska, instruktorka w Klubie 22 BLT, prowadząca Grupę Wokalną Folk.

Malbork. Uroczysta sesja Rady Miasta na lotnisku 22 Bazy Lot...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki