Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malbork - Sztum. Hałas wokół lotniska nie przeszkadza samorządowcom?

Radosław Konczyński
Celem tworzenia strefy ochronnej jest ochrona mieszkańców przed hałasem, a pod Malborkiem emitują go samoloty odrzutowe MiG-29. Według badań przeprowadzonych przez wojskowy Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni, emisja hałasu przekracza i będzie przekraczała granice lotniska.
Celem tworzenia strefy ochronnej jest ochrona mieszkańców przed hałasem, a pod Malborkiem emitują go samoloty odrzutowe MiG-29. Według badań przeprowadzonych przez wojskowy Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni, emisja hałasu przekracza i będzie przekraczała granice lotniska. Radosław Konczyński
Nie powstanie środowiskowy dom dla niepełnosprawnych w Malborku, nie uda się rozbudować miejscowego szpitala, nie będzie nowych domów w Gościszewie i w gm. Malbork? Rozszerzenie strefy ochronnej wokół lotniska wojskowego wstrzyma inwestycje.

To tylko kilka możliwych skutków powiększenia strefy ochronnej wokół podmalborskiego lotniska wojskowego. Zmiany uderzą też w deweloperów czy osoby, które chcą sobie pobudować domy jednorodzinne.

Wymienione przykładowo inwestycje planowane są w najbliższych latach, ale nie wiadomo, czy dojdą do skutku. Wszystko przez zapowiedzi znacznego powiększenia tzw. obszaru ograniczonego użytkowania (OOU) wokół lotniska 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego. Celem tworzenia takich obszarów jest ochrona mieszkańców przed hałasem, a pod Malborkiem emitują go samoloty odrzutowe MiG-29. Obecnie zewnętrzna granica OOU leży na izolinii 83 decybeli, a po zmianach, które są efektem badań hałasu przeprowadzonych w 2012 r. po decyzji marszałka województwa, ma to być 45 decybeli. Granica przesuwa się znacznie, a dobrze widać to na przykładzie Malborka. Obecnie miasto w ogóle nie jest objęte strefą ochronną, natomiast po wejściu w życie nowych granic znajdowałaby się w nich większość terenów. To również problem dla gmin Malbork, Miłoradz, Sztum, Stare Pole i Dzierzgoń.

Według samorządowców, rozwój po prostu zostanie zablokowany. Ograniczenia budowlane byłyby bowiem drastyczne, tym bardziej dziwi ich, że - jak twierdzą - nic nie wiedzieli o projekcie uchwały Sejmiku w tej sprawie.

- Jestem zbulwersowany skandalicznym trybem wprowadzenia tego projektu uchwały Sejmiku. Dowiedzieliśmy się o tym pokątnie - mówi Leszek Tabor, burmistrz Sztumu.
Projekt udało się wycofać z ostatniej sesji, a wczoraj samorządowcy spotkali się z wicemarszałkiem województwa, by zaprotestować przeciwko planowanym zmianom.

Z jakim skutkiem? Więcej na ten temat przeczytasz w środowym, papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego" albo kupując w środę e-wydanie gazety

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki