Malbork: Protest pracowników Malmy - nie chcą stracić pracy

Radosław Konczyński
Udostępnij:
Nad fabryką makaronów słynnej marki Malma z Malborka znowu zgromadziły się czarne chmury. Decyzja sądu sprawia, że odbywająca się obecnie pod tym szyldem produkcja najprawdopodobniej zostanie wstrzymana. Długoletni pracownicy stracą zatrudnienie.

Sytuacja formalnoprawna na terenie fabryki makaronów przy ulicy Dalekiej w Malborku jest trudna. Terenem zarządza syndyk masy upadłościowej spółki VVQFDE, czyli dawnej słynnej Malmy sp. z o.o., ustanowiony przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w czerwcu ub. roku. Ma wycenić majątek i sprzedać go na poczet zaspokojenia wierzycieli firmy, wśród których największy jest Bank Pekao SA. Na terenie zakładu nadal produkcję prowadzi jednak Malma Trading, siłą rzeczy spadkobierczyni starej Malmy. MT ma umowę dzierżawy z amerykańską spółką.

W lipcu br. gdański sąd wydał postanowienie, w którym wzywa Malmę Trading do wydania syndykowi części majątku. We wtorek rano syndyk przyjechał, by zrealizować te wytyczne. Przedstawicielom mediów przekazał swoje oświadczenie, dodając, że nie może się wypowiadać.

"Przy całym zrozumieniu dla dramatu obecnych i byłych pracowników spółki i ich rodzin, dla których spółka była często jedynym żywicielem, w obecnym stanie rzeczy syndyk nie ma prawnej możliwości wstrzymywania się z żądaniem wydania mu majątku spółki celem dalszego prowadzenia postępowania upadłościowego" - czytamy w oświadczeniu.

Syndyk zażądał wydania wszystkich nieruchomości poza dwoma liniami produkcyjnymi. Dla pracowników jest niezrozumiałe, że nie mogą produkować makaronu do czasu zakończenia upadłości.

Nawet jeśli linie nie zostaną wydane syndykowi, to hale, w których się one znajdują - już tak. Dlatego pracownicy chcieli wiedzieć, czego mogą się spodziewać. - Czy możemy normalnie przychodzić do pracy? Co przeszkadza, żebyśmy mogli tu pracować? - pytali.

Otrzymali odpowiedź, że dopiero, gdy znajdzie się inwestor, który zechce kupić zakład, będą mogli wrócić. Ale do znalezienia nabywcy jeszcze daleka droga. Pod koniec sierpnia ma się rozpocząć wycena nieruchomości.

Obecnie Malma Trading, chociaż z przerwami, produkuje makaron. Pracownicy, jak sami mówią, z opóźnieniem, ale dostają wynagrodzenie. We wtorek syndyk odstąpił od swoich czynności, jednak zapowiedział powrót w najbliższych dniach.

Zobacz zdjęcia z protestu

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
pracownik Malma Trading
Ty nie jesteś ludzki człowiek nie znacie przekrętów pana Marbota, ile razy zmieniał nazwę spółki?, ile razy był kto inny prezesem?, dlaczego to robił?, itp kanciarz, krętacz ,oszust unikający podatków, wyprowadzający pieniądze z kraju. Przecież wiana dla pięciu córek i dwóch synów trzeba mieć bo kto ich zechce bez kasy itp.
Nie bank jest winien , ale długi trzeba spłacać i tak się wykręcał przez cztery lata.To nie bank jest winny tylko złe zarządzanie firmą Malma przez pana Marbota - cwaniak i spryciarz jest pan Marbot ,oszukał bank, kontrahentów,przestraszył większość pracowników i teraz udaje pokrzywdzonego , jet to człowiek arogancki ,bezduszny dążący do celu po trupach , tylko ON się liczy reszta TO PACHOŁKI - DESPOTA.
Prawo dla pana Marbota się nie liczy , kto zna akta sprawy wie jakie pan Marbot robił przekręty, to jet POLSKA a nie FRANCI A, Jeżeli chce oszukiwać to niech to robi w FRANCI , POLSKA NIE JEST DZIKIM ZACHODEM DLA pana Marbota.
G
Gość
MARBOT MANIPULUJE LUDŹMI OD ZWYKŁYCH PRACOWNIKÓW DO WŁADZ MIASTA,A JEST POROSTU ZWYKŁYM OSZUSTEM.PRACOWAŁEM W MALMIE 27LAT,PRZESZEDŁEM CAŁY PROCES PRYWATYZACJI MALMY,ALE OD POCZĄTKU NIE MIAŁEM ZAUFANIA DO MARBOTA.KIEDY W 2006 ROKU PRZESTAŁ WYPŁACAĆ WYNAGRODZENIA NA DRUGI MIESIĄC ZWOLNIŁEM SIĘ Z ART.55.NIE CZEKAŁEM NA CUDA.WYJECHAŁEM ZAGRANICĘ ,ZAROBIŁEM,WRÓCIŁEM,ZAŁOŻYŁEM SWÓJ BIZNES.
SZKODA TYLKO TYCH PRACOWNIKÓW Z DŁUGIM STAŻEM ,A KTÓRYCH NIKT JUŻ NIE PRZYJMIE DO PRACY W MALBORKU.Z KOLEI DZIWIĘ SIĘ TYM MŁODSZYM,KTÓRZY NIE ODESZLI Z MALMY JUŻ W 2006r.A DZISIAJ ROBIĄ SIEBIE POKRZYWDZONYMI I OSZUKANYMI.
NIEKTÓRZY TO SIĘ OBŁOWILI NP.PAN RAJMUND F. /BYŁY DYREKTOR MALMY/KTÓRY TO DOPROWADZIŁ DO SPRZEDAŻY MAJĄTKU FIRMY.DZISIAJ POBIERA SOBIE NIEZŁĄ EMERYTURKĘ I NIE MARTWI SIĘ O LOS TEGO ZAKŁADU I LUDZI.
PAN MARBOT TEZ NIEŹLE SOBIE ŻYJE W WARSZAWCE,ALE MAM NADZIEJĘ,ZE SPRAWIEDLIWOŚĆ GO DOSIĘGNIE.
G
Gość
MARBOT TO ZŁODZIEJ I OSZUST POWINIEN BYĆ W PIERDLU , TAM JEST JEGO MIEJSCE .
OSZUŚCIE DAJ NAM ŚWIADECTWA PRACY ,NIE TRAKTUJ NAS JAKO ZASTAW ,W TWOICH WREDNYCH ZAGRYWKACH TY PODŁY OSZUŚCIE.
O
OKRADZIONY
Gdzie ulokował Marbot 150 milionów ,które pożyczył z banku?????,gdzie są pieniądze które jest winny kontrahentom,zaległe wynagrodzenia i odprawy pracownicze????.
Pan Marbot oskarża wszystkich ,jest ON BEZCZELNYM AROGANTEM .
Oszuście daj nam świadectwa pracy.
p
pracownik Malma Trading
190 mln zł. ZŁODZIEJ, OSZUST, KŁAMCA TO MARBOT. Kłamco daj nam świadectwa pracy.

Upadłość ogłoszono na wniosek Pekao M największego wierzyciela Malmy. Jak wynika informacji, spółka jest w banku zadłużona na ok. 190 mln zł. . Wśród nich są byli pracownicy starej Malmy sp. z o.o. (zobowiązania z tytułu wynagrodzeń i odpraw), ZUS, urząd skarbowy, dostawcy, samorządy. Największym wierzycielem jest Bank Pekao SA
????
Marbot to pospolity oszust.

MARBOT MANIPULUJE LUDŹMI OD ZWYKŁYCH PRACOWNIKÓW DO WŁADZ MIASTA,A JEST POROSTU ZWYKŁYM OSZUSTEM.PRACOWAŁEM W MALMIE 27LAT,PRZESZEDŁEM CAŁY PROCES PRYWATYZACJI MALMY,ALE OD POCZĄTKU NIE MIAŁEM ZAUFANIA DO MARBOTA.KIEDY W 2006 ROKU PRZESTAŁ WYPŁACAĆ WYNAGRODZENIA NA DRUGI MIESIĄC ZWOLNIŁEM SIĘ Z ART.55.NIE CZEKAŁEM NA CUDA.WYJECHAŁEM ZAGRANICĘ ,ZAROBIŁEM,WRÓCIŁEM,ZAŁOŻYŁEM SWÓJ BIZNES.
SZKODA TYLKO TYCH PRACOWNIKÓW Z DŁUGIM STAŻEM ,A KTÓRYCH NIKT JUŻ NIE PRZYJMIE DO PRACY W MALBORKU.Z KOLEI DZIWIĘ SIĘ TYM MŁODSZYM,KTÓRZY NIE ODESZLI Z MALMY JUŻ W 2006r.A DZISIAJ ROBIĄ SIEBIE POKRZYWDZONYMI I OSZUKANYMI.
NIEKTÓRZY TO SIĘ OBŁOWILI NP.PAN RAJMUND F. /BYŁY DYREKTOR MALMY/KTÓRY TO DOPROWADZIŁ DO SPRZEDAŻY MAJĄTKU FIRMY.DZISIAJ POBIERA SOBIE NIEZŁĄ EMERYTURKĘ I NIE MARTWI SIĘ O LOS TEGO ZAKŁADU I LUDZI.
PAN MARBOT TEZ NIEŹLE SOBIE ŻYJE W WARSZAWCE,ALE MAM NADZIEJĘ,ZE SPRAWIEDLIWOŚĆ GO DOSIĘGNIE.
P
PRACOWNIK
Po wielu latach mniej lub bardziej udolnego funkcjonowania Malma zwija żagle.Cieszę się z tego bo mam już dość traktowania mnie jako zakładnika.Może uda się odzyskać chociaż część z kilkudziesięciu tysięcy złotych,które są mi winne łącznie kolejne wcielenia Malmy. Cieszę się też ,że kierownictwo również straci pracę(mimo "psiej" służalczości wobec pana prezesa) i żeby poznali smak kłopotów finansowych. Załogi też mi nie żal,bo nigdy nie była solidarna względem siebie .Szczególnie nie jest mi żal tzw. "przedstawicieli załogi"ponieważ byli narzędziem do oszukiwania i ogłupiania ludzi. Tak więc ,po mojemu już najwyższy czas,żeby się to rozleciało,czego sobie i państwu życzę. Ostatni niech nie gasi światła , zrobiła to już energetyka.
p
pracownik MALMY
Czy ktoś w Polsce jest kompetentny żeby zrobić porządek z oszustami, kłamcami, pan Marbod czuje się bezkarnie , prawo i orzeczenia sądowe nic nie znaczą .

Michel Marbot, twórca i wieloletni prezes będącej dziś w stanie upadłości Malmy został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, obowiązek naprawienia szkody wycenionej na prawie 6 mln zł na rzecz banku w ciągu dwóch lat i zakaz zasiadania w organach spółek prawa handlowego przez 6 lat. Sąd Okręgowy we Wrocławiu uznał go za winnego przywłaszczenia ponad 6 tys. ton pszenicy, znajdującej się w silosach jako zabezpieczenie kredytu banku Pekao SA.

Polska Dziennik Bałtycki, aktualizacja: 2011-01-18 09:43

Sąd odrzucił zażalenie Michela Marbota, właściciela słynnej dawnej Malmy (obecnie VVQFDE sp. z o.o.), na decyzję o ogłoszeniu upadłości firmy. Oznacza to, że syndyk masy upadłościowej już bez przeszkód rozpoczął przygotowania do sprzedaży zakładów w Malborku i Wrocławiu.

* UPADŁOŚĆ MALMY JEST PRAWOMOCNA. *
P
PRACOWNIK
Kłamstwo na kłamstwie ,tym Was karmi pan Marbot. Nawet w inspekcji pracy mają doszyć jego kłamstw i bzdurnych pism ,sam zniszczył kurę znoszącą złote jajka ,zgubiła pana Marbota chciwość, arogancja, kłamstwo,złodziejstwo, A co z pracownikami ? .Arogancja pan Marbota do pracowników, którzy by mogli pójść na świadczenia przedemerytalne osiągnęła granice bezduszności. Zabiera ludziom ostatnią szanse na jakiekolwiek środki do życia.Gdzie są prawa pracownicze? .Ma pan Marbot gdzieś!
p
pracownik Malma Trading
No właśnie. Wreszcie ktoś o tym pisze. Pan Marbort już chyba całkiem zwariował jak zaczął chodzić z tym transparentem przed Kancelarią Premiera. Co Tusk ma do Malmy. Fajnie było gdy Malma nie musiała płacić podatków, wtedy się 'rządziło". i miało "gest" Rozumiem i nie rozumie tych pracowników, którzy myślą, że jeszcze uratują Malborskie Makarony. Być może, ale nie z P. Marbot. Rozwalił wszystko . Te długi to przecież niewyobrażalne liczby. Kredytów niestety nikt nie podaruje bo i niby dlaczego? Kto ma za to płacić ? Zwykły człowiek byłby już zlicytowany, a ten facet ma pretensje do wszystkich. Przecież media podawały, że tylko w Banku PKO SA dług wynosi 150 milionów , a odsetki rosną codziennie.Żeby to oddać to należałoby zlikwidować plantacje ziemniaków i wszyscy powinni jeść dużo makaronu. Niestety niedoczekanie. No i cóż ten makaron Malma jest według mnie teraz kiepskiej jakości. Kupuję Lubellę. Żal tej firmy, ale to było do przewidzenia i niektórzy to przewidzieli,ale to już historia. Mądrych ludzi się wywalało bo przeszkadzali. Tak Panie Marbot wredny z Pana człowiek. Gardził Pan ludźmi , no nie wszystkimi co prawda, ale większością tak. Trudno będzie z tego wszystkiego wybrnąć.
R
Rekin
Ten biedny Edward Gierek to się w grobie przewraca jak to WIDZI co się wyprawia w tej POLSCE .. Niech WAS jasny szlak trafi - WY ZASRANI PSEUDO-KAPITALIŚCI PIEPRZENI ....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
A
ABC
podziwiam ich, sytuacja wygląda bez wyjscia o oni caly czas jak na upartego walcza.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie