reklama

Malbork: Miasto odda ulicę i działkę wojsku?

Jacek SkrobiszZaktualizowano 
Obecnie ul. 17 Marca dzieli koszary na dwa kompleksy
Obecnie ul. 17 Marca dzieli koszary na dwa kompleksy Jacek Skrobisz
Wkrótce siedziba wojska w Malborku może zamienić się w jeden duży, zamknięty kompleks.

Obecnie żołnierze 22 Bazy Lotniczej, Wojskowej Komendy Uzupełnień i Żandarmerii Wojskowej zajmują budynki rozdzielone miejską, publiczną drogą - ul. 17 Marca.

O zamiarze przejęcia drogi mówił przed dwoma miesiącami Bogdan Klich, minister obrony narodowej. Podczas wizyty w Malborku zapowiedział, że wojsko wystąpi do miasta o przekazanie ulicy rozdzielającej kompleks koszarowy albo przeniesie się tylko do jednej części zabudowań. Trwają w tej sprawie rozmowy.

- Przedstawiliśmy swój pomysł na rozwiązanie tej kwestii - mówi Andrzej Rychłowski, burmistrz Malborka. - Jesteśmy jak najbardziej otwarci i chcemy współpracować z wojskiem. Liczymy również na wsparcie ministra. Wysłaliśmy do niego pismo, w którym proponujemy rozwiązanie kompleksowe tej sprawy, co oznacza, że swój udział musiałaby mieć Agencja Mienia Wojskowego.

Ze wstępnych informacji wynika, że miasto chce oddać wojsku drogę rozdzielającą kompleks koszarowy, ale wraz z przylegającą nieruchomością komunalną. Rolą AMW miałoby być przekazanie w zamian samorządowi lokali mieszkalnych w innej części Malborka. Na terenie, którym magistrat chce zainteresować ministra, mieszka bowiem obecnie sześć rodzin.

- Chcielibyśmy z pomocą AMW pozyskać nowe lokale dla mieszkańców i przekazać jednostce nie tylko samą drogę, ale i znajdującą się tam działkę, by jednostka mogła się rozwijać jeszcze przez długie lata - potwierdza Rychłowski.

Na razie trzeba czekać na odpowiedź z MON.

Droga byłaby zamknięta

Jeśli miasto i MON dojdą do porozumienia, fragment ul. 17 Marca na odcinku koszar zostanie zamknięty dla ruchu. Obecnie można tędy się dostać przez ulicę Pasteura na Słowackiego. Po ewentualnej zmianie na Słowackiego będzie można dojechać od strony pl. Słowiańskiego i Zakopiańskiej (jak obecnie).

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie