Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malbork: Miasto nie chce parkingu w miejscu mogiły

Jacek Skrobisz
Z terenu przy ulicy Solnej wydobyto szczątki ponad dwóch tysięcy ludzi
Z terenu przy ulicy Solnej wydobyto szczątki ponad dwóch tysięcy ludzi Anna Arent-Mendyk
Czy na terenie w centrum Malborka, który przez kilkadziesiąt lat skrywał masową mogiłę, głównie ze szczątkami Niemców, powinny parkować samochody? Zdaniem Urzędu Miasta, właściciela działki, skąd wydobyto szczątki ponad 2 tysięcy ofiar II wojny światowej, nie ma w tym nic zdrożnego. Magistrat ma zamiar wynająć grunt pod działalność parkingową.

Obszar u zbiegu ulic Solnej i Piastowskiej to rzeczywiście dobre miejsce na parking, bo znajduje się bardzo blisko pokrzyżackiego zamku, tłumnie odwiedzanego przez turystów z całego świata. Teren jest już ogrodzony. Część nieruchomości należy do spółki Hotel Malbork podlegającej Europejskiemu Funduszowi Hipotecznemu SA z Warszawy. Sąsiaduje z nią działka miejska, na której dwa lata temu Instytut Pamięci Narodowej zakończył prace ekshumacyjne w masowym grobie.

EFH planuje wybudować na swojej działce luksusowy hotel, ale jest dopiero na etapie projektowania obiektu turystycznego. Teren został więc wynajęty firmie, która otworzy sezonowy parking. Wykonane już ogrodzenie z drewnianych bali otacza także miejski grunt.

Burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski wyjaśnia, że firma, która wynajęła teren należący do EFH, zwróciła się również do miasta o wynajęcie miejskiej części na dwa miesiące. Wytłumaczyła w urzędzie, że potrzebuje jej na wypadek, gdyby potem chciała rozszerzyć parking na czas największych letnich imprez - Oblężenie Malborka i Magic Malbork.

Samochody zaparkowane na ziemi, z której jeszcze dwa lata temu wydobywano ludzkie szczątki, od razu uruchamiają wyobraźnię przeciwników takiego pomysłu. Na Wszystkich Świętych malborczycy przecież stawiają tu znicze...

- Jestem zszokowany tą informacją. Nie wiedziałem, że ma tam funkcjonować parking - mówi Jan Tadeusz Wilk, radny miasta Malborka. - Cmentarz to cmentarz, powinno to być uszanowane.
Burmistrz Malborka ma inne zdanie. Zapewnia, że to miejsce docelowo przeznaczone jest na teren zielony, miejsce odpoczynku, spacerów i upamiętnienia ofiar wojny, ale teren nie może zostać tak zagospodarowany, dopóty w pobliżu nie powstanie hotel.

- W tym miejscu nie ma już mogiły - mówi Rychłowski. - Mogiła cywilnych ofiar wojny tam znalezionych znajduje się na cmentarzu w Starym Czarnowie. Miejsce upamiętnienia będzie miało wyraz symboliczny, natomiast pamięć tym ofiarom oddajemy na cmentarzu wojennym pod Szczecinem, gdzie zresztą przedstawiciele samorządu udają się i udawać będą co roku 14 sierpnia, w rocznicę pochówku.

Jerzy Fryc, kierownik biura mniejszości niemieckiej w Malborku, nie chce komentować tej sprawy.
Natomiast Bodo Rückert, przewodniczący Heimatkreis Marienburg (stowarzyszenia byłych mieszkańców niemieckiego Malborka), jest przeciwny przeznaczeniu terenu byłego masowego grobu pod parking.

CZYTAJ TAKŻE
Malbork: IPN czeka na akta z Rosji
Rozwiązana zagadka masowego grobu w Malborku
Malbork. Masowy grób już zasypany
Malbork. Luksusowy hotel powstanie przy krzyżackim zamku
Szczątki ze zbiorowej mogiły w Malborku będą pochowane w Glinnej

- Decyzja leży w gestii osoby ponoszącej odpowiedzialność polityczną za miasto Malbork, ale przy tym powinna ona wziąć pod uwagę wrażliwe opinie mieszkańców miasta, a także mieć na względzie pozytywny wizerunek Malborka, miasta kultury w całej Europie - informuje Bodo Rückert. - Do dzisiaj tożsamość ofiar z grobu jest nieustalona. Oznacza to, że wśród ofiar mogą być także Polacy. Niezależnie od tego, planowane obecnie przedsięwzięcie miasta żadną miarą nie będzie popierane przez byłych malborczyków. Zamiast tego parkingu powinien powstać tak zwany park pokoju, który może służyć mieszkańcom i licznym turystom równocześnie do zadumy i odpoczynku.

Urząd Miasta zapewnia, że taki teren w przyszłości powstanie, ale o jego zagospodarowaniu magistrat chce rozmawiać z inwestorem. Ma to być obszar zieleni z miejscem upamiętniającym ofiary z masowego grobu.

- Niekoniecznie chodzi o pomnik, może to mieć też formę tablicy upamiętniającej. W tej chwili jest to jeszcze temat odległy - mówi burmistrz Malborka. - Ciąży na nas również zobowiązanie uzgodnienia formy i treści upamiętnienia z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge [Narodowy Niemiecki Związek Opieki nad Grobami Wojennymi - przyp. red.].

Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której teren ten zostałby zagospodarowany, a potem zniszczony podczas budowy hotelu, co będzie wymagało ogrodzenia terenu, prac budowlanych, podłączania mediów i tak dalej. O zagospodarowaniu tego terenu będzie można mówić po zakończeniu inwestycji docelowej. Dzisiaj byłoby to działanie przedwczesne.

Umowa w sprawie wynajmu miejskiego terenu na parking ma obowiązywać przez dwa miesiące - w lipcu i sierpniu. Urząd poinformował wczoraj, że umowa jest w przygotowaniu. Samorząd będzie pobierał od dzierżawcy czynsz w wysokości 90 gr plus podatek VAT za 1 metr kwadratowy. Działka ma ok. 90 arów, więc opłata miesięczna wyniesie ok. 2 tys. 200 zł.

W kwietniu br. mijają dwa lata od zakończenia ekshumacji w masowej mogile.

CZYTAJ TAKŻE
Malbork: IPN czeka na akta z Rosji
Rozwiązana zagadka masowego grobu w Malborku
Malbork. Masowy grób już zasypany
Malbork. Luksusowy hotel powstanie przy krzyżackim zamku
Szczątki ze zbiorowej mogiły w Malborku będą pochowane w Glinnej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki