Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malbork: Lubella kupiła prawa do makaronu Malma. Pracownicy też mogą przenieść się do... Lublina

Radosław Konczyński
Pracownicy Malmy protestowali niedawno przed sądem  w Gdańsku
Pracownicy Malmy protestowali niedawno przed sądem w Gdańsku Tomasz Bołt
Potwierdziły się zapowiedzi, że Lubella sp. z o.o. kupi część przedsiębiorstwa dawnej Malmy. Grupa Maspex, do której należy spółka, poinformowała w poniedziałek o sfinalizowaniu umowy z syndykiem masy upadłościowej VVQFDE - była Malma sp. z o.o.

Lubella kupiła prawa do marki Malma i maszyny w zakładach w Malborku i Wrocławiu. Linie produkcyjne, z których w przeszłości zjeżdżał najbardziej znany makaron w Polsce, będą zdemontowane i wywiezione z malborskiej fabryki. Co się z nimi stanie?
- Stan techniczny maszyn i urządzeń, które nie były używane przez lata, jest sporą niewiadomą. Potrzebny jest więc czas na opracowanie szczegółowych planów dotyczących możliwości wykorzystania majątku nabytego po upadłej spółce. Makaron Malma będzie produkowany w firmie Lubella w Lublinie. W Lubelli dysponujemy bardzo nowoczesnym zapleczem produkcyjnym i dodatkowo planujemy tam duże inwestycje - budowę centrum logistycznego i rozbudowę zakładu produkcyjnego. Wartość tej inwestycji wyniesie ok. 50 milionów zł - wyjaśnia Dorota Liszka, rzecznik prasowy Grupy Maspex.

Lubella jest jednym z dwóch podmiotów wybranych przez sąd gospodarczy w Gdańsku do zbycia majątku dawnej Malmy. Resztę, czyli tereny wraz z halami, ma kupić Górnośląski Park Przemysłowy z Katowic, deweloper terenów inwestycyjnych. W GPP wyjaśniono nam wczoraj, że umowa z syndykiem jeszcze nie została podpisana, ale spółka wpłaciła wymaganą zaliczkę.
Przeciwko sprzedaży majątku dwóm podmiotom, a zwłaszcza Lubelli, protestowali niedawno przed Sądem Rejonowym Gdańsk-Północ pracownicy Malmy z Malborka. Zapowiadali, że jeśli lubelska spółka przejmie maszyny, będzie musiała ich zatrudnić, gdyż są częścią przedsiębiorstwa. Inne zdanie mają syndyk i sąd, którzy uważają, że w VVQFDE nie ma ludzi, a pracownicy produkcyjni są zatrudnieni w Malmie Trading. MT z kolei poddzierżawiała majątek na podstawie umów, które już nie obowiązują.

Nabywca ma jednak propozycję dla dotychczasowej załogi. W związku z transakcją Lubella planuje zwiększyć zatrudnienie.
- W pierwszej kolejności skierujemy propozycję współpracy do byłych pracowników malborskiej spółki - dodaje Dorota Liszka.
- To już jest koniec naszych marzeń o powrocie do pracy. Dla mnie nierealne jest, żeby ludzie całkowicie przewrócili swoje życie i wyjechali do pracy do Lublina. Większość pracowników to kobiety około 50 roku życia, ale są też takie osoby, którym brakuje na przykład dwóch lat do emerytury - mówi Edyta Jaworska, przewodnicząca "S" w malborskiej Malmie.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że marka i ruchomości kosztowały 14,5 mln zł. Do wczoraj nie udało się nam potwierdzić tej ceny. Maspex zapewnia, że makarony Malma zostaną umieszczone w segmencie Premium jego produktów.
[email protected]

Treści, za które wartozapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki