reklama

Malbork. Kolejna łódź dla Straży Granicznej powstanie w miejscowym zakładzie

Radosław KonczyńskiZaktualizowano 
Jedna z łodzi zbudowana dwa lata temu przez Techno Marine dla MOSG.W malborskiej firmie Techno Marine zostanie zbudowana duża jednostka pływająca na zamówienie Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Komenda MOSG rozstrzygnęła przetarg, w którym o zlecenie starało się trzech oferentów. MOSG
W malborskiej firmie Techno Marine zostanie zbudowana duża jednostka pływająca na zamówienie Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Komenda MOSG rozstrzygnęła przetarg, w którym o zlecenie starało się trzech oferentów.

Był to już trzeci przetarg na dostawę "jednej fabrycznie nowej jednostki pływającej o długości do 20 m z wyposażeniem". Wcześniej unieważniano, bo oferty przekraczały środki zaplanowane na ten cel.

Techno Marine sp. z o.o., która we wcześniejszych dwóch postępowaniach nie uczestniczyła, tym razem postanowiła wystartować - i wygrała. Malborska spółka zagwarantowała, że zbuduje łódź o podobnych lub nawet lepszych parametrach niż dwaj pozostali oferenci (prędkość 30 węzłów, zasięg 400 mil morskich, gwarancja na część kadłubową 5 lat), ale zrobi to za niższą cenę, bo 7 mln 777 tys. 700 zł.

Dla porównania, konsorcjum złożone z PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni i Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni chciało 15 mln 668 tys. 255, a estońska spółka Baltic Workboats - 7 mln 999 tys. 999 zł. Są to wszystko kwoty brutto. Przed otwarciem ofert komisja przetargowa poinformowała, że Straż Graniczna zamierza przeznaczyć na budowę łodzi 8 mln zł.

Firma z Malborka ma czas do końca 2020 roku, by dostarczyć łódź patrolową, która potem będzie wykorzystywana przez Kaszubski Dywizjon Straży Granicznej w Gdańsku między innymi: do pełnienia służby dozorowej, eskortowania jednostek pływających z ładunkami, prowadzenia działań interwencyjno-patrolowych, wspierania SA w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych.

Straż Graniczna chciała, by łódź rozwijała prędkość przynajmniej do 25 węzłów (ok. 46 km/h) i miała zasięg przynajmniej do 300 mil morskich.

- Nowa jednostka pływająca dla MOSG ma charakteryzować się minimalną autonomicznością wynoszącą cztery doby, przy czteroosobowej załodze łodzi. Jednak zakłada się, że jednostka musi być dostosowana również do możliwości przewiezienia dodatkowych czterech osób. Jednostka tego typu dla MOSG musi operować po morzach otwartych do odległości do 50 mil morskich od miejsca schronienia, z dopuszczalną odległością pomiędzy dwoma miejscami schronienia do 100 mil morskich, a także umożliwiać żeglugę po morzach zamkniętych - informuje portal InfoSecurity24.pl.

Warto dodać, że nie jest to pierwsze zlecenie wykonywane przez Techno Marine dla Straży Granicznej. Dwa lata temu miejscowy zakład zbudował aż łodzie patrolowe dla MOSG: o długości 6,5 metra dla Placówki Straży Granicznej we Władysławowie, o dł. 10,5 m dla Kaszubskiego Dywizjonu Straży Granicznej w Gdańsku Westerplatte i o dł. 9,5 m przeznaczoną do zadań specjalnych, w tym abordażowych i interwencyjno-pościgowych prowadzonych przez funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań MOSG. Łączna wartość tamtych trzech zamówień wyniosła ponad 2,7 mln zł.

Przypomnijmy też, że w ubiegłym roku malborska spółka otrzymała również duże zlecenie od władz województwa kujawsko-pomorskiego - na budowę elementów promu, który będzie kursował między brzegami Wisły na wysokości Solca Kujawskiego i Czarnowa w gminie Zławieś Wielka.
W Techno Marine powstały m.in kadłub, nadbudówka, elementy wyposażenia, a montowanie wszystkich części jednostki odbyło się w stoczni w Tczewie.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie