Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malbork: Kielich gdańszczanina z XVIII w. powraca w rodzinne strony

Piotr Jankowski
Niezwykłą podróż w świat bursztynu proponuje turystom Muzeum Zamkowe w Malborku w ramach obchodów swojego 50-lecia. Instytucja słynie z własnej kolekcji, ale tym razem połączyła siły ze Szkotami.

Wystawa pt. "Skarby bursztynu/Amber Treasures", którą będzie można oglądać od najbliższego piątku, jest kontynuacją bursztynowej współpracy polsko-szkockiej. W ubiegłym roku w The Hunterian Museum and Art Gallery w Glasgow wystawiono eksponaty z bogatej malborskiej kolekcji, cenionej przez muzea świata, a teraz tamtejsze skarby zostaną zaprezentowane w murach warowni nad Nogatem. - Ze Szkocji przyjechało do nas 20 eksponatów, wśród których najcenniejszy jest XVIII-wieczny bursztynowy kielich autorstwa Jacoba Dobbermanna - mówi dr Anna Sobecka, kurator wystawy.

W Glasgow kielich prezentowano w częściach. W Malborku został poddany konserwacji, oczyszczony i scalony. Historia tego dzieła jest ciekawa. Dobbermann był gdańszczaninem. Z czasem właścicielem kielicha stał się William Hunter, fundator muzeum w Glasgow. Teraz dzieło wraca więc w rodzinne strony. Szkocką część ekspozycji uzupełniają bursztyny celtyckie.

Skoro wystawa w Malborku, to nie może zabraknąć na niej tego co najlepsze w miejscowej kolekcji. Zwiedzający w jednym miejscu dostaną mocną dawkę najciekawszych eksponatów. Z XVII w. pochodzą prywatne ołtarze i szkatuły, które wyszły spod rąk wybitnych gdańskich bursztynników, oraz przedmioty świeckie, np. puzderka, świeczniki, sztućce. Będzie też można podziwiać najcenniejszą szkatułę malborską - dzieło Christophera Mauchera. Z XVIII w. pochodzi kabinet Stanisława Augusta, podarowany zamkowi w 1979 roku przez lady Carmont z Edynburga.

Sama aranżacja wystawy jest niecodzienna, bo bardzo nowoczesna. - Wyjątkowość naszej ekspozycji będzie wynikała także ze sposobu, w jaki dzieła zostaną wyeksponowane. Z Glasgow przyjechały specjalnie zaprojektowane szafy wystawiennicze i to w nich, a nie w tradycyjnych gablotach, obiekty będą prezentowane - tłumaczy Anna Sobecka. - Dodatkowego nastroju ekspozycji nada przestrzeń, rozświetlona wydobywającym się z czerni kolorem bursztynowym.

Wystawę będzie można podziwiać w Łaźni na Zamku Średnim od 4 marca do końca września. W najbliższy piątek o godz. 17 odbędzie się wernisaż. Wstęp jest wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki