reklama

Malarstwo: Wystawa Aldony Mickiewicz, laureatki Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego

Tadeusz SkutnikZaktualizowano 
Wernisaż prac Aldony Mickiewicz w gdańskim Pałacu Opatów
Wernisaż prac Aldony Mickiewicz w gdańskim Pałacu Opatów Tomasz Bołt
"Malarstwo strasznie przykuwa do materii" - mówi najnowsza, ósma laureatka Nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego - Aldona Mickiewicz. Po obejrzeniu wystawy z tej okazji w oliwskim Pałacu Opatów można w odwzajemnieniu stwierdzić, że jej malarstwo strasznie przykuwa do siebie.

Absolwentka krakowskiej ASP z 1984 roku, uczennica Tadeusza Brzozowskiego, następnie Stanisława Rodzińskiego i Zbyluta Grzywacza, otrzymała nagrodę Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański "za wybitną twórczość malarską będącą świadectwem głębokiej świadomości artystycznej, mistrzostwa warsztatowego i twórczej, niezwykle intrygującej interpretacji tradycyjnych wątków ikonograficznych".

Jej prace nie zalegają w pracowni autorskiej; żeby stworzyć przekrój dorobku autorki zabawnych "Trzech okresów z życia mężczyzny", trzeba było sięgnąć do różnych kolekcji publicznych i prywatnych w kraju i za granicą. Ale za to efekt powstał znakomity! Możemy oglądać obrazy Aldony Mickiewicz w całej okazałości, od powiedzmy "Obnażonej" po np. "Menopauzę". Umyślnie przytaczam dwa tytuły z centralnej części wystawy w oliwskim Pałacu Opatów, dorzuciwszy może wstrząsające "Złożenie do grobu", aby tym bardziej zaakcentować jej skrzydła, znacznie odbiegające napięciami od materialności i jak mówi, "codzienności" jej obrazów.

- Cechuje je szczególne napięcie między tym, co przedmiotowe, a tym, co abstrakcyjne, między tym, co zaliczamy do sfery profanum, a tym, co jest czystym sacrum - powiada Wojciech Skrodzki.
Sfera sacrum pojawia się tu pod postacią bezpośrednich cytatów z Biblii ("Veraikon", "Arka", "Wieczernik") albo też można jej doznać, obcując z takimi obrazami jak "Scala mistica" (być może Drabina Jakubowa), "Skrzydło kamień" czy "Otchłań".

Nie są to jedyne napięcia w obrazach Aldony Mickiewicz. Inne przebiegają np. pomiędzy tym, co żywotne i martwe, rzeczywiste i łudząco podobne, bezczasowe i nadgryzione przez czas, poważne i przyprawione humorem. Autorka lubująca się w iluzjonizmach i turpizmach musi od czasu do czasu, jak w rysunku "Św. Łucja", puścić oko do widza, aby go całkowicie nie pogrążyć w żałobno-wanitatywnych nastrojach. Dlatego rolę Arki pełni u niej dziecięca balia cynowa, coraz bardziej zużyta, klucze Otchłani spoczywają w ledwie odsłoniętej szufladzie stołu, a w ablucjach biorą udział jedynie kości.

Dlatego też prawdą jest, iż wiernie, z niemal werystyczną starannością, wzorując się na mistrzowskim warsztacie starych mistrzów, artystka przedstawia "duchowość materii". Jest świadoma jej uwodzicielskich wdzięków, ściągających na margines kiczu. Nigdy tam nie daje się zwieść. Tego nie widać na reprodukcjach (niektóre mogłyby zostać uznane nawet za zbyt piękne), oporność materii wychodzi dopiero w bezpośrednim kontakcie z oryginałami dzieł. Dlatego dobrze się stało, że wystawę Aldony Mickiewicz będzie można oglądać w Pałacu Opatów do 10 stycznia 2010 roku.

Przypomnijmy - Nagrodę im. Kazimierza Ostrowskiego, którą 16 listopada otrzymała Aldona Mickiewicz, od 2002 r. przyznaje Związek Polskich Artystów Plastyków (Okręg Gdański) za wybitne osiągnięcia w malarstwie. Ma ona wymiar finansowy (w br. 15 tys. zł) i artystyczny (statuetka Marsjasza ). Jest nagrodą ogólnopolską. Decyzję podejmuje jury złożone z krytyków, teoretyków i praktyków sztuki. Pierwszą laureatką tej nagrody została prof. Teresa Pągowska.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie