Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Mała Ukraina" przy Grunwaldzkiej 5. Śniadanie polsko-ukraińskiego zespołu wolontariuszy, działającego na rzecz Ukrainy. ZDJĘCIA

Daniel Nawrocki
Daniel Nawrocki
Śniadanie zespołu Fundacji RC działającego na rzecz Ukrainy.
Śniadanie zespołu Fundacji RC działającego na rzecz Ukrainy. Karolina Misztal
Polsko-ukraińskie śniadanie zorganizowane we wtorek 2 sierpnia (2022 r.) było zapowiedzią dalszej i bardziej intensywnej pracy Fundacji RC z obywatelami Ukrainy. Od kilku miesięcy przy al. Grunwaldzkiej w Gdańsku, grupa wolontariuszy prowadzi zajęcia dla uchodźców. Sami Ukraińcy na budynek fundacji mówią "dim", co po polsku oznacza "dom".

Setki spotkań, warsztatów i integracji obywateli Ukrainy prowadzonych przez wolontariuszy z Gdańska

Zajęcia prowadzone przez Fundację RC to m.in. język polski, ekonomia, warsztaty taneczne, lekcje śpiewu czy zajęcia rozwojowe dla dzieci. Fundacja otworzyła również bibliotekę z literaturą Ukrainy, która zgromadziła już ponad 700 książek. Czytelników z dnia na dzień przybywa coraz więcej.

Podczas wspólnego śniadania we wtorek 2 sierpnia, dyrektor Fundacji RC – Łukasz Samborski, podsumował dotychczasowe działania organizacji.

  • 180 spotkań wolontariuszy z Ukraińcami;
  • 224 zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych;
  • 341 uczestników warsztatów artystycznych;
  • 59 dokumentów zostało przetłumaczonych na język polski;
  • 160 uczniów języka polskiego;
  • 300 osób skorzystało z punktu pomocy rzeczowej;
  • 44 porad prawnych i 90 doradztw zawodowych.

- W Fundacji zaczynałam od prowadzenia zajęć z arteterapii jako wolontariuszka - mówi Yana Kyrylenko, koordynatorka kursów jezyka polskiego w Fundacji RC. - Później okazało się, że moje doświadczenie pracy z ludźmi tu też się przyda i dostałam pracę jako koordynatorka kursów języka polskiego dla uchodźców. Bardzo się cieszę, że mogę pomagać i wspierać ludzi właśnie w tym miejscu.

CZYTAJ TAKŻE:

Psychologowie pracują zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. To bardzo pomaga adaptować się uchodźcom w nowym miejscu. Fundacja dla wielu rodzin jest drugim "domem", o czym świadczą liczne spotkania w budynku przy Grunwaldzkiej 5.

- Od samego początku postawiliśmy na długofalowe działania i bardzo różnorodną ofertę wsparcia, dopasowaną do rzeczywistych potrzeb. Dlatego do zespołu dołączyły dwie ukraińskie pracowniczki – Dasha i Yana – co znacznie ułatwiło diagnozę oraz komunikację z odbiorcami naszych usług – tłumaczył Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC.

Fundacja RC w ramach swoich działań stworzyła także stronę internetową sasiadpomaga.org, na której obywatele Ukrainy będą mogli znaleźć pomoc w postaci nauki języka polskiego, pomoc prawną, doradztwo zawodowe, a także zawiązać nową znajomość wśród sąsiadów. Dyrektor Fundacji RC podkreśla, że wszyscy jesteśmy sąsiadami z miasta i powinniśmy siebie nawzajem wspierać.

Na wtorkowym spotkaniu obecny również był Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody ds. społeczeństwa obywatelskiego, który zaprosił Fundację RC do składania podań o dotacje wspierające uchodźców z Ukrainy.

- Nabór wniosków trwa do 10 sierpnia, zachęcamy abyście państwo aplikowali - mówił Piotr Kobzdej

Więcej o dotacjach na organizacje wspierające uchodźców z Ukrainy pisaliśmy tutaj.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki