Spis treści
- „Makbet” Williama Szekspira. Problematyka i najważniejsze informacje o lekturze
- Bohaterowie „Makbeta”
- „Makbet” W. Szekspira. Streszczenie. Co się dzieje w poszczególnych aktach dramatu?
- Jakie są motywy w „Makbecie” Williama Szekspira?
- „Makbet” – najważniejsze wydarzenia
- Wybrane cytaty z lektury
- „Makbet” Williama Szekspira na maturze ustnej 2023
- Czym charakteryzuje się dramat szekspirowski?
„Makbet” Williama Szekspira. Problematyka i najważniejsze informacje o lekturze
- Gatunek: tragedia (dramat szekspirowski)
- Czas i miejsce akcji: wiek XI, średniowiecze, Szkocja. Utwór opiera się na wydarzeniach historycznych np. śmierć króla Dunkana I w 1040 roku, rok 1957 śmierć króla Makbeta. Czas akcji obejmuje kilkanaście lat.
- Kompozycja utworu: 5 aktów i 27 scen.
- Czas powstania: początek XVII wieku.
- Problematyka: autor ukazuje w swoim dramacie najciemniejsze strony człowieczeństwa. Obrazuje politykę i działania Makbeta - tyrana, jako króla eliminującego w bezwzględny sposób, wszystkich, którzy mogą mu stanąć na drodze do posiadania, a następnie utrzymania władzy. Szekspir pokazuje mroczną stronę człowieka, brak moralności, który ostatecznie prowadzi bohaterów do katastrofy.
Bohaterowie „Makbeta”
- Makbet – tytułowy bohater, mąż Lady Makbet oraz generał szkockiej armii. Był krewnym i wiernym oddanym króla Dunkana. W utworze obserwujemy przemianę wewnętrzną bohatera. Z człowieka szlachetnego staje się żądnym władzy chciwcem. Chwilą, która zapoczątkowała negatywną transformację, było spotkanie czarownicy i jej przepowiednia o tym, że Makbet zostanie królem. Popychany ku ciemnej stronie przez żonę morduje króla, przejmuje władzę i staje się tyranem. Kieruje się żądzą władzy, której też nie chce utracić. Podejmuje krzywdzące decyzje, m.in. rozkazując zamordowanie swojego przyjaciela oraz innych świadków swoich zbrodni. Ostatecznie ponosi karę za swoje decyzje i ginie w wojnie bratobójczej.
- Lady Makbet – żona tytułowego bohatera, ambitna i bezwzględna, zimna postać. Lojalna wobec męża, szukająca mocnych wrażeń i zaślepioną myślą o byciu królową. Lady Makbet wpływała mocno na Makbeta. Była jego powierniczką i doradzała mu w decyzjach. Zachowując silny wizerunek, tłumiła w sobie emocje związane z wydarzeniami w życiu jej i jej męża, a także z niespełnionym macierzyństwem. W końcu Lady Makbet popada w obłęd, a w końcu, aby zadać kres swoim cierpieniom, popełnia samobójstwo.
- Banko – przyjaciel Makbeta, dowódca szkockich wojsk. Szlachetny, waleczny, nie przejął się mocno przepowiedniom czarownicy („Nie będąc królem, królów płodzić będziesz”). Zginął na zlecenie Makbeta w trakcie zasadzki.
- Makduf – szkocki Lord, oddany królowi Dunkanowi. Podejrzewał Makbeta o zabójstwo króla i organizował przeciwko tyranowi wojsko. W trakcie, kiedy Makduf udał się do Anglii po sprzymierzeńców, Makbet morduje żonę i dziecko Makdufa. Ostatecznie lord szkocki w finalnej potyczce zabija Makbeta.
- Synowie króla Dunkana – po tym, jak ich ojciec został zabity, uciekli do Anglii. Potem wspólnie z Makdufem zorganizowali wyprawę zbrojną, aby obalić Makbeta.
- Malkolm – starszy z synów, zostaje nowym królem po zabiciu Makbeta.
- Czarownice – są przedstawione jako złe, mające niecne zamiary wobec ludzi. Towarzyszy im nastrój grozy, a one prowokują ludzi do popełniania złych czynów i spychają człowieka na złą drogę. Ich przepowiednie pchają Makbeta ku zbrodniom.
Ważne symbole:
- Krew – plany krwi, które widzą Makbet i Lady Makbet symbolizują ich winę.
- Sztylet – symbol zbrodni, który ukazuje się Makbetowi.
„Makbet” W. Szekspira. Streszczenie. Co się dzieje w poszczególnych aktach dramatu?
Akt I
Jest XI wiek, trwa wojna między Szkotami a Norwegami. Król Dunkan wysłuchuje wieści o sytuacji na polu bitwy. Do zwycięstwa Szkotów przyczyniają się działania Makbeta, za co dowództwa wojsk zostaje wynagrodzony.